Polska i Świat

Wrzesień 20, 2010

Zaha Hadid na WAF 2010

MAXXI National Museum of XXI Century Arts (Zaha Hadid), fot.: Helene Binet
MAXXI National Museum of XXI Century Arts (Zaha Hadid), fot.: Helene Binet

MAXXI - pierwsze włoskie Narodowe Muzeum Sztuki XXI Wieku w Rzymie - zbudowane według projektu Zahy Hadid nominowane zostało do nagrody Światowego Budynku Roku 2010, przyznawanej co roku przez Światowe Forum Architektury w Barcelonie.

Realizacja projektu trwała ponad 10 lat. Muzeum zostało otwarte dla publiczności 30. maja 2010 r.

Zobacz także: Maxxi - Muzeum Sztuki Narodowej w fazie projektowania

Wspomagane przez Ministra i Dziedzictwa Kultury Sandro Bondi muzeum jest zarządzane przez fundację MAXXI której Prezesem jest Pio Baldi . Dyrektorami fundacji są Margherita Guccione ( MAXXI Architectura) i Anna Mattirolo ( MAXXI Arte). Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło w maju 2010 roku.

MAXXI National Museum of XXI Century Arts, fot.: Roland Halbe

MAXXI

MAXXI, wnętrza

MAXXI, wnętrza

Z okazji inauguracji, która odbyła się w maju 2010 roku, zaprezentowano szereg wystaw, poświęconych współczesnej twórczości, w tym.:

LUIGI MORETTI ARCHITETTO : „Od Rationalizmu do Informatyzmu”
Architekt ,wydawca, właściciel galerii sztuki, dyrektor i pedagog akademicki , Moretti jeden z protagonistów kultury architektonicznej 20 wieku spoglądającego również w przyszłość. Jego prace stanowią jeden z kluczowych punktów misji muzeum MAXXI w zakresie architektury.
Wystawa obejmuje rysunki , modele, fotografie jego prac. Skupia się również na związku ze sztuką i jego pracami dokonanymi dla periodyka „SPAZIO” którego jest dyrektorem. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Akademią Architektury i Archiwum Modernizmu Uniwerystetu „ Universiti Della Svizzera Italiana oraz Centralnym Archiwum Państwowym.

KULTUG ATAMAN :” Dramaturgia Mezopotamii”
Urodzony w Istambule Ataman jest jednym z najbardziej interesujących artystów. „Mesopotamian Dramaturgies” eksponowana będzie w całości. Dziewięć prac video obrazuje problematyczną zależność Wschodu i Zachodu, modernizację, tradycję globalizację i trwałość kultur lokalnych. Podkreśla się tu uwagę jaką muzeum MAXXI przywiązuje do nowych mediów i ich międzynarodowej misji łączenia różnych kultur. Artysta wybrał za swoją siedzibę twórczą jeden z najstarszych regionów Turcji położonych w południowo-wschodniej części kraju.

GINO DE DOMINICIS: Immortale ( Nieśmiertelność)
Z okazji swojej inauguracji muzeum MAXXI zorganizowało pierwszą i najszerszą ekspozycje kiedykolwiek poświęconą jednemu twórcy; artyście o szczególnej pozycji w obszarze sztuki współczesnej. Ma on bardzo silny wpływ na młodszą generację społeczeństwa włoskiego ,rozpoznany także jest przez publiczność międzynarodową.

Poprzez wystawienie 130 prac ekspozycja dokonuje przeglądu oryginalnego wątku poszukiwań, wątku wychodzącego poza poszczególne trendy i ruchy artystyczne . Pomiędzy wystawionymi pracami znalazło się gigantyczne dzieło „Cosmic Magnet” o długości przekraczającej 24 metry.

MAXXI

Źródło: WAF

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Zaha Hadid WAF 2010 architektura muzeum

Komentarze

coto

Dodano: Poniedziałek, 31 Styczeń 2011, 15:40, Autor: stary

TA ZAHA MA NAWALONE !!!!

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021
Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022