Pozostałe projekty

Sierpień 30, 2018

Strefa prysznicowa do zadań specjalnych

Średnia ocen:
Oceń projekt:
Charakter: Inne
Autorzy projektu: BePr

Galeria


Osoby niepełnosprawne ruchowo spotykają się z wieloma trudnościami. Funkcjonowanie każdego dnia może im przysparzać wiele kłopotów. Na szczęście coraz więcej firm wychodzi naprzeciw napotykanym problemom i proponuje rozwiązania, których celem jest poprawienie komfortu codziennego życia. Jednym z nich są produkty umożliwiające odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni prysznicowej.
Łazienka dedykowana osobom niepełnosprawnym powinna być przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna. Pomieszczenie musi być pozbawione barier architektonicznych np. progów, żeby z łatwością można było się po nim poruszać. Komfort i samodzielność przy codziennej pielęgnacji zagwarantuje odpowiednio zaprojektowana strefa prysznicowa.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie pozostawienie w niej około 150cmx150cm przestrzeni tzw. pola manewrowego. Dzięki niemu ze strefy swobodnie skorzystają osoby poruszające się o kulach, chodziku czy na wózku inwalidzkim. Przy kabinie nie powinny też znajdować się inne urządzenia sanitarne, które mogłyby blokować dostęp do prysznica. W przypadku kabin, najlepiej sprawdzą się modele typu walk-in zamontowane bezpośrednio na posadzce i pozbawione ściany lub ścian bocznych. Dzięki temu osoba poruszająca się na wózku bez przeszkód wjedzie do kabiny. Innym polecanym rozwiązaniem dla osób z trudnościami w poruszaniu się, są kabiny z drzwiami składanymi lub przesuwnymi, które zagwarantują bezproblemowe otwieranie i zamykanie. Istotne jest tylko, by ich szerokość nie była mniejsza niż 90 cm, co pozwoli na komfortowe wchodzenie i wychodzenie z kabiny.
- Kabina prysznicowa to produkt, z którego z łatwością skorzystają osoby z dysfunkcjami narządu ruchu. Dbając o ich komfort warto zwrócić uwagę na model o odpowiednim typie drzwi oraz zamontować go bezpośrednio na podłodze lub na brodziku ultrapłaskim wbudowanym w posadzkę, żeby dostęp do przestrzeni kąpielowej był wygodny - wyjaśnia Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.
Taki model kabiny można także spersonalizować i dopasować do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej ruchowo.

- Dzięki programowi „Na miarę” możemy zamówić kabinę o nietypowym kształcie czy gabarytach np. pasujących do wymiarów wózka inwalidzkiego. Jesteśmy także w stanie zaaranżować każde nawet najbardziej nietypowe wnętrze. Przykładem jest zamontowanie kabiny z wycięciem idealnie dopasowanym do wybudowanego w strefie prysznicowej siedziska, które umożliwia wygodną kąpiel i stabilne podparcie - mówi Hanna Błaszak.

Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem podpłytkowym powinniśmy zaplanować na etapie projektowania wnętrza. Potrzebnych jest bowiem około 15 cm przestrzeni w podłodze, w której ukryjemy elementy wykończeniowe. Niestety w mieszkaniach w blokach nie zawsze jest to możliwe ze względu na niewystarczającą grubość stropu. Na szczęście na ratunek przychodzą brodziki ultrapłaskie, które nie zajmują tyle miejsca i także można zamontować je w podłodze. Na rynku dostępne są modele wykonane z akrylu lub z konglomeratu marmurowego. Oba warianty cechuje gładka, antybakteryjna powierzchnia, wysoki połysk oraz odporność na zawilgocenia i zagrzybienia. Jednak modele z konglomeratu sprawdzą się lepiej, ponieważ są trwalsze i bardziej wytrzymałe. Bez względu na to, na który z nich się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, by posiadał antypoślizgową powierzchnię.

- Producenci oferują wiele rozwiązań przystosowanych do łazienek przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na to, czy produkty będą bezpieczne podczas użytkowania - mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.
Dla większego komfortu kabinę można doposażyć w dodatkowe elementy. W przestrzeni prysznicowej warto zamontować specjalną poręcz lub uchwyty będące wsparciem dla korzystających. Innym udogodnieniem będzie wieszak relingowy na ręcznik przymocowany do zewnętrznej strony tafli szkła.

- Wieszak relingowy to bardzo przydatny dodatek, dzięki któremu ręcznik zawsze pozostanie w zasięgu ręki. Montuje się go do szyby lub do szyby i ściany stałej za pomocą specjalnej technologii klejenia. Należy pamiętać, by zamówić wieszak równocześnie z kabiną prysznicową, ponieważ jego montaż odbywa się na etapie produkcji - dodaje Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

Aranżując łazienkę nie zapominajmy o tym, by ciekawie się prezentowała i po prostu podobała właścicielom. By urozmaicić wnętrze możemy np. spersonalizować wygląd kabiny prysznicowej. Do wyboru mamy kilka wariantów szkła z jakiego będzie zrobiona np. szkło przejrzyste, satynowe, grafitowe, brązowe, Pixarena czy Mirror pokryte lustrzaną powłoką. Co więcej, możemy też zdecydować się na usługę laserowego grawerowania, dzięki której naniesiemy na szkło dowolny wzór i sprawimy, że kabina prysznicowa stanie się unikatową ozdobą.

Dodane przez: BePr
Dodano: 30/08/2018, Zmodyfikowano: 30/08/2018

Zobacz publikacje tego użytkownika:

Inne projekty:

Pozostałe projekty

Sierpień 30, 2018
Osoby niepełnosprawne ruchowo spotykają się z wieloma trudnościami. Funkcjonowanie każdego dnia może im przysparzać wiele kłopotów. Na szczęście co...
Parawan nawannowy Torenta PNJ

Pozostałe projekty

Październik 16, 2018
Projektując łazienkę stajemy przed dylematem - wanna czy prysznic? Obydwa warianty mają wiele zalet, dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby mieć i je...

Pozostałe projekty

Styczeń 13, 2019
„Czarny jest zawsze elegancki. To najbardziej kompletny kolor na świecie, bo tworzy go cała paleta kolorów” – mówi znany projektant mody Riccardo T...

Domy jednorodzinne

Tradycyjny dom w Rosanowie
Zakresem prac dla tego budynku mieszkalnego jednorodzinnego położonego w Rosanowie pod Łodzią był...
Styczeń 20, 2019
Ten bardzo nowoczesny budynek mieszkalny położony na warszawskim Wilanowie w dzielnicy willowej i...
Styczeń 15, 2019

Wasze realizacje

Dom własny ZONA Architekci https://zona.archi
Projekt domu jest bardzo specyficznym, a zarazem wyjątkowym wyzwaniem dla architekta. Każda kresk...
Luty 10, 2019
lampa wisząca
Nowoczesna Lampa Stylo 3 Chrome z Azzardo nada wyjątkowy klimat Twojemu salonowi, jadalni czy ku...
Styczeń 22, 2019

Materiały budowlane

FAKRO - DEF - okno do dachów płaskich
produkt DEF Rodzaj produktu okno do dachów płaskich Kąt montażu...
Luty 21, 2019
produkt DXW Rodzaj produktu Okno do dachów płaskich Opis...
Luty 21, 2019

Konkursy

The objective of this competition, Amsterdam Spring Pavilion, is to create a multi-usage pavilion in the emblematic Vondelpark that can connect people, nature and architecture. The pavilion should...
Luty 20, 2019
The main objective of the award is to recognize projects (both proposed and realised) that exemplify excellent design practices and responsible planning, design and development for tourism in place...
Luty 14, 2019