Budynki zrównoważone

Styczeń 31, 2016

Domy energooszczędne na Węgrzech

Budynek biurowy, pasywny - posiada certyfikat Węgierskiego Stowarzyszenia Domów Pasywnych; fot.: Zala Megyei Fejlesztési Nonprofit Kft.
Budynek biurowy, pasywny - posiada certyfikat Węgierskiego Stowarzyszenia Domów Pasywnych; fot.: Zala Megyei Fejlesztési Nonprofit Kft.

Prezentacja przykładowych budynków efektywnych energetycznie, zrealizowanych na Węgrzech, prezentowanych w ramach zakończonego już europejskiego projektu NZB2021 (Nearly Zero Energy Buildings Open Doors Days).

Dom jednorodzinny, wyróżniony nagrodą „Dom roku”

  • Nowy budynek - zużycie energii 21 kWh/m2/rok

Budynek został zaprojektowany zgodnie z kryteriami domu pasywnego, a wykończony z użyciem ekologicznych materiałów i zasadą zrównoważonego budownictwa. Podczas budowy wszędzie tam, gdzie było to możliwe, wykorzystano materiały naturalne i/lub ekologiczne. Budynek łączy zalety nowoczesnych obiektów budowlanych z zasadami projektowania ekologicznego, wybiegającego w przyszłość. Ściany wykonano z cegły suszonej na słońcu. Dom uzyskał tytuł "Domu roku 2012" w kategorii „energooszczędna elewacja”.

Dom uzyskał tytuł "Domu roku 2012" w kategorii „energooszczędna elewacja”; fot.: Major Attila
Dom uzyskał tytuł "Domu roku 2012" w kategorii „energooszczędna elewacja”; fot.: Major Attila

Dom wolnostojący w miejscowości Vác

  • Przeprowadza została termomodernizacja, ograniczające zużycie energii do 58 kWh/m2/rok

Budynek ma status obiektu chronionego. Został on wykonany z ekologicznych materiałów budowlanych: ponownie wykorzystanej pełnej cegły z rozbiórki, izolacji celulozowej, pozbawionej formaldehydów wełny szklanej; wykorzystano też wodorozcieńczalne farby i lakiery. Budynek ogrzewany jest z wykorzystaniem kotła opalanego drewnem i gazem, a także z wykorzystaniem kolektorów słonecznych. Zastosowano wentylację naturalną.

Budynek został wykonany z ekologicznych materiałów budowlanych; fot.: Medgyasszai Péter

Dom pasywny wolnostojący

  • Nowy budynek, zużywający energię na poziomie 13 kWh/m2/rok

Dom położony jest na południowym zboczu wzgórza. Jest to budynek modelowy, w którym studenci Uniwersytetu Technologiczno-Ekonomicznego regularnie prowadzą pomiary techniczne. Produkcja energii elektrycznej odbywa się z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, które pokrywają niemal całe zapotrzebowanie na energię. Ciepła woda uzyskiwana jest z pompy ciepła. Obiekt jest również wyposażony w układ wentylacji z odzyskiem ciepła. Woda wykorzystywana w budynku pochodzi z własnego ujęcia; zbudowano też przydomową oczyszczalnię ścieków na terenie działki.

Budynek modelowy, w którym regularnie prowadzone są pomiary techniczne.fot.: Feiler József

Dom energooszczędny w Gödöllő

  • Poddany termomodernizacji, która ograniczyła zużycie energii do 120 kWh/m2/rok

Dom odnowiony w ramach węgierskiego Programu Zielonych Inwestycji, po zakwalifikowaniu projektu w 2010 r. do podprogramu Budynków Energooszczędnych Przyjaznych dla Klimatu. Dzięki ociepleniu, modernizacji systemu ogrzewania oraz wymianie okien i drzwi budynek zmienił klasę energetyczną z "F" na "A+". Koszt inwestycji wyniósł 5000 €, z czego 3000 € stanowiło dofinansowanie przez rząd węgierski.

Dom odnowiony w ramach węgierskiego Programu Zielonych Inwestycji; fot.: Gáll Veronika

Nowy biurowy budynek pasywny

  • Zużycie energii - 15 kWh/m2/rok

Budynek posiada certyfikat Węgierskiego Stowarzyszenia Domów Pasywnych. Okna plastikowe (3-szybowe) wyposażone są w aluminiowe żaluzje, automatycznie zamykające się w zależności od intensywności nasłonecznienia, a zwijające się całkowicie w przypadku silnego wiatru. Fundament ocieplony 10 cm izolacją; elewacja ocieplona płytami styropianowymi o grubości 30 cm. Powietrzna pompa ciepła zapewnia ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę w budynku. Na budynku zainstalowano też 14 paneli słonecznych.

Budynek posiada certyfikat Węgierskiego Stowarzyszenia Domów Pasywnych; fot.: Zala Megyei Fejlesztési Nonprofit Kft.
Budynek posiada certyfikat Węgierskiego Stowarzyszenia Domów Pasywnych; fot.: Zala Megyei Fejlesztési Nonprofit Kft.
Budynek posiada certyfikat Węgierskiego Stowarzyszenia Domów Pasywnych; fot.: Zala Megyei Fejlesztési Nonprofit Kft.

---------------------------------------------

Opracowanie powstało na podstawie inspirujących przykładów budynków pasywnych z krajów uczestniczących w projekcie NZB2021 - Nearly Zero Energy Buildings Open Doors Days (http://www.nzebopendoorsdays.eu) promującym wysokie standardy efektywności w budownictwie. Polskim promotorem projektu jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Tagi: domy domy jednorodzinne szkoły efektywność energetyczna pasywne

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Wanny wolnostojące to eleganckie i wygodne rozwiązanie. Wróciły one do trendów po pewnym czasie...
Grudzień 3, 2024
GRANO OD RK PIVOT DOORS
W edycji 2024 model drzwi GRANO od RK Pivot Doors, zdobył Archiproducts Design Awards (ADA)...
Listopad 28, 2024

Konkursy

The International Architecture & Design Awards has launched its 4th edition.
Grudzień 4, 2024
IARP ogłasza trzecią edycję konkursu na najlepsze prace i publikacje naukowe mające znaczenie dla wykonywania zawodu architekta.
Listopad 25, 2024