Budynki zrównoważone

Styczeń 31, 2016

Wzorcowe przykłady budynków efektywnych energetycznie ze Szwecji

Dom jednorodzinny w Mörbylånga: nowy budynek (2008 r.) – niskie zużycie energii 6000 kWh/rok; fot.: SAR Eva Kellander
Dom jednorodzinny w Mörbylånga: nowy budynek (2008 r.) – niskie zużycie energii 6000 kWh/rok; fot.: SAR Eva Kellander

Domy mieszkalne i użyteczności publicznej o niskim zapotrzebowaniu na energię, wybudowane w Szwecji.

Dom jednorodzinny w Mörbylånga

  • Dom wybudowany w 2008 r. - zużycie energii - 6000 kWh/rok
Dom jednorodzinny w Mörbylånga; fot.: SAR Eva Kellander

W domu nazwanym „Villa Ro” przez cały rok ważną rolę odgrywa światło, wykorzystywane dzięki zaplanowanemu rozmieszczeniu okien. Wnętrze jest ściśle powiązane z wewnętrznym ogrodem i szklarnią. Ogród jest ogrodzony, dzięki czemu właściciel może pić kawę na świeżym powietrzu prawie przez cały rok, słuchając szelestu liści. Budynek zbudowany jest w standardzie domu pasywnego i utrzymuje komfortową temperaturę w pomieszczeniach w ciągu całego roku dzięki systemowi wentylacji z odzyskiem ciepła oraz piecowi kuchennemu umieszczonemu po środku domu. Jest to piec Jøtul opalany drewnem,. Dwa metry nieizolowanego komina umożliwiają szybkie rozprowadzenie ciepła po całym domu. Całkowite zużycie energii 6000 kWh/rok, zapotrzebowanie na ciepło 85 kWh/m2.

Dom jednorodzinny w Mörbylånga; fot.: SAR Eva Kellander

Dom jednorodzinny w Borgholm

  • Nowy budynek, zużycie energii - 45 kWh/m2/rok

Nowy dom jednorodzinny w centralnej części Borgholm. Konstrukcja budynku spełnia kryteria standardu domu pasywnego, ale także dąży do jak największej estetyki. Celem było wykorzystanie naturalnych materiałów, minimalizacja czynności konserwacyjnych i wysoka efektywność energetyczna. Część domu ma dwa poziomy, z balkonem na górze. Dom nie ma okien na elewacji północnej. Okna wychodzą na południe, zapewniając maksymalne wykorzystanie światła. Budynek obłożony jest drewnem sosnowym z północnych części Szwecji; drewno konserwowane jest substancjami naturalnymi malowane farbami wapiennymi. Wewnątrz wszystkie ściany obłożone są białymi woskowanymi panelami sosnowymi. Dach pokryty jest roślinnością, a sufit ocieplony panelami z wełny drzewnej wiązanej cementem. System wentylacji z odzyskiem ciepła na poziomie około 85%. Piec na drewno z rozprowadzeniem ciepła zapewnia komfort cieplny i domową atmosferę. Ciepła woda z sieci miejskiej (również wykorzystywana dodatkowego ogrzewania podłogowego). Oczekiwane zużycie energii 45,04 kWh/m2/rok.

Dom jednorodzinny w Borgholm; fot.: Agencja ds. Energii Południowo-Wschodniej Szwecji
Dom jednorodzinny w Borgholm; fot.: Agencja ds. Energii Południowo-Wschodniej Szwecji

Biblioteka w Mönsterås

  • Nowy budynek, zużycie energii - 40 kWh/m2/rok
Biblioteka w Mönsterås; fot: Gunnar Thernström, Mönsterås

Nowy budynek biblioteki w Mönsterås. Panele fotowoltaiczne na dachu produkują taką ilość energii, jaka potrzebna jest dla budynku w skali roku. Ilość ta odpowiada zużyciu energii elektrycznej w pięciu gospodarstwach domowych. Oświetlenie zewnętrzne w technologii LED. Ogrzewanie z sieci miejskiej, pochodzi z ciepła odpadowego z pobliskich zakładów papierniczych. Zużycie energii wskazywane jest na monitorze w hallu, z rozbiciem na zużycie energii elektrycznej i produkcję energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Dach jest częściowo obsadzony roślinami. Stanowi to izolację, a tylko nadmiar wody deszczowej jest odprowadzany do wód gruntowych. Niskie straty ciepła osiągane są dzięki grubym ścianom zewnętrznym, szczelnej konstrukcji i dobrej izolacji. Systemy grzewcze i wentylacyjne podzielone są na oddzielne części, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii i zapewnia jak najwyższą jakość powietrza wewnętrznego. System odzysku ciepła z powietrza wywiewanego ma sprawność 80%. Budynek biblioteki ma o 70% mniejsze zapotrzebowanie na energię niż budynek tradycyjny.

Budynek o nazwie „House N” – część kampusu Uniwersytetu w Växjö

  • Nowy budynek, zużycie energii - 59 kWh/m2/rok
Budynek o nazwie „House N”; fot.: Patrik Hjelm Videum

Budynek „House N” w Växjö. Nowa część kampusu Uniwersytetu w Växjö o niskim zapotrzebowaniu na energię. Konstrukcja z drewna ukończona w 2011 r. Zużycie energii o 30% niższe od standardu wymaganego Szwecji (77 kWh/m2/rok). Po dwóch latach funkcjonowania faktyczne zużycie energii wyniosło 59 kWh/m2/rok. Budynek „House N” był pierwszym w Växjö budynkiem, który uzyskał certyfikat "Green Building".

Dom jednorodzinny w Östra Göinge

  • Budynek o niskim zużyciu energii - 36 kWh/m2/rok
Dom jednorodzinny w Östra Göinge; fot.: Ingemar Arvidsson

Dom jednorodzinny w Östra Göinge, zbudowany zgodnie ze standardem domu pasywnego. Szacowane zużycie energii to 11W na metr kwadratowy. Właściciel został jednym z siedmiu laureatów konkursu energetycznego „E-Prize”, organizowanego przez EON. W budynku zastosowano unikatowy system wstępnego ogrzewania powietrza za pomocą układu przewodów z 33% roztworem etanolu, znajdującego się pod trawnikiem. System opracowano specjalnie dla tego budynku. System działa sprawnie – w zimowy dzień przy temperaturze zewnętrznej -23oC powietrze wchodzące do budynku ma -3 oC. CW okresie letnim napływające powietrze jest schładzane o 10 oC, a nadmiar ciepła oddawany jest do gruntu.

--------------------------------------------------

Opracowanie powstało na podstawie inspirujących przykładów budynków pasywnych z krajów uczestniczących w projekcie NZB2021 - Nearly Zero Energy Buildings Open Doors Days (http://www.nzebopendoorsdays.eu) promującym wysokie standardy efektywności w budownictwie. Polskim promotorem projektu jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Tagi: efektywność energetyczna domy budynki domy jednorodzinne

Budynki zrównoważone

L'École de l'Étincelle | fot.: Maxime Brouillet
École de l'Étincelle odzwierciedla typowy styl życia miejscowości Saguenay, to jest kulturę silni...
Luty 5, 2024
Osiedle zrównoważone w Bielsku Białej - I nagroda w konkursie SARP | ARCHISTUDIO
W Bielsku-Białej powstanie pierwsze w mieście zrównoważone osiedle wielorodzinne. Konkurs archite...
Styczeń 2, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024