Budynki zrównoważone

Styczeń 31, 2016

Przedszkola pasywne na Słowenii

Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok
Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok

Przedszkole w Preddvor: QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok

Przedszkole w gminie Preddvor oddano do użytku w 2012 roku. Znajduje się w zachodniej części Słowenii. Architekci zaprojektowali ten obiekt o powierzchni użytkowej 1347m² zgodnie ze standardem domu pasywnego, pozwalającym osiągnąć niskie zapotrzebowanie na energię pierwotną 61kWh/m²/rok.

Przedszkole zostało zaprojektowane jako nowoczesna, drewniana konstrukcja z elementów prefabrykowanych. Ściany zewnętrzne są bardzo dobrze izolowane termicznie. Okna i drzwi zewnętrzne mają współczynnik U średnio poniżej 0,90 W/m2. Średnia przewodność cieplna powłoki budynku, wliczając mostki termiczne, to 0,11 W/m2. Badanie szczelności wykazało doskonały wynik jak na duży budynek drewniany, czyli n50 <0,2 h-1. Wynik ten jest trzykrotnie niższy niż wymagany według zasad Ekosklad (funduszu na państwowe dotacje finansowe).

System wentylacji z odzyskiem ciepła (średnio ponad 80 %) zapewnia wysoką jakość powietrza, co stwarza lepsze warunki pracy, umożliwiając lepszą koncentrację dzieci i pracowników. Optymalizacja powłoki zewnętrznej budynku zapewnia lepszy komfort cieplny.

Przedszkole ogrzewane jest z wykorzystaniem nowoczesnego kotła na biomasę, który znajduje się w sąsiednim budynku. Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne; ich moc to 96,7 kW.

Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok
Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok
Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok
Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok

Przedszkole w Moravče: QNH/Au (PHPP'07) = 15 kWh/m2/rok

Na początku planowano budynek z cegły, ale analizy ekonomiczne wykazały, że lepszym rozwiązaniem będzie budynek energooszczędny z drewna. Przedszkole zaprojektowano stosując podejście zintegrowane. W budynku umieszczono kotłownię dostarczającą ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej; kocioł wykorzystuje biomasę. Kotłownia znajduje się w piwnicy, a przedszkole na parterze i pierwszym piętrze. Pozwoliło to obniżyć koszty projektu. Przedszkole z powodzeniem wystąpiło o dotację na wsparcie efektywności energetycznej ze środków unijnych. Kotłownia na biomasę zasila sześć budynków publicznych (gimnazjum, przedszkola, szpital, biblioteka, dom kultury) i 11 budynków prywatnych. Kocioł o mocy 1MW w razie potrzeby może zostać zmodernizowany, aby uzyskać moc 2MW.

Budynek przedszkola ma okna skierowane na południe i jest bardzo dobrze ocieplony. Projekt architektoniczny jest zwarty. W budynku wykorzystano system wentylacji z odzyskiem ciepła.

Przedszkole w Moravče (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok

--------------------------

Opracowanie powstało na podstawie inspirujących przykładów budynków pasywnych z krajów uczestniczących w projekcie NZB2021 - Nearly Zero Energy Buildings Open Doors Days (http://www.nzebopendoorsdays.eu) promującym wysokie standardy efektywności w budownictwie. Polskim promotorem projektu jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Tagi: przedszkola pasywne efektywność energetyczna

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Dla Ostrawy kluczowe jest kompleksowe rozwiązanie architektoniczne, szczególnie w kontekście integracji stadionu z istniejącą przestrzenią miejską oraz bliskością narodowego zabytku kultury, jakim...
Grudzień 31, 2024
The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×