Budynki zrównoważone

Styczeń 31, 2016

Przedszkola pasywne na Słowenii

Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok
Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok

Przedszkole w Preddvor: QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok

Przedszkole w gminie Preddvor oddano do użytku w 2012 roku. Znajduje się w zachodniej części Słowenii. Architekci zaprojektowali ten obiekt o powierzchni użytkowej 1347m² zgodnie ze standardem domu pasywnego, pozwalającym osiągnąć niskie zapotrzebowanie na energię pierwotną 61kWh/m²/rok.

Przedszkole zostało zaprojektowane jako nowoczesna, drewniana konstrukcja z elementów prefabrykowanych. Ściany zewnętrzne są bardzo dobrze izolowane termicznie. Okna i drzwi zewnętrzne mają współczynnik U średnio poniżej 0,90 W/m2. Średnia przewodność cieplna powłoki budynku, wliczając mostki termiczne, to 0,11 W/m2. Badanie szczelności wykazało doskonały wynik jak na duży budynek drewniany, czyli n50 <0,2 h-1. Wynik ten jest trzykrotnie niższy niż wymagany według zasad Ekosklad (funduszu na państwowe dotacje finansowe).

System wentylacji z odzyskiem ciepła (średnio ponad 80 %) zapewnia wysoką jakość powietrza, co stwarza lepsze warunki pracy, umożliwiając lepszą koncentrację dzieci i pracowników. Optymalizacja powłoki zewnętrznej budynku zapewnia lepszy komfort cieplny.

Przedszkole ogrzewane jest z wykorzystaniem nowoczesnego kotła na biomasę, który znajduje się w sąsiednim budynku. Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne; ich moc to 96,7 kW.

Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok
Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok
Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok
Przedszkole w Preddvor (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok

Przedszkole w Moravče: QNH/Au (PHPP'07) = 15 kWh/m2/rok

Na początku planowano budynek z cegły, ale analizy ekonomiczne wykazały, że lepszym rozwiązaniem będzie budynek energooszczędny z drewna. Przedszkole zaprojektowano stosując podejście zintegrowane. W budynku umieszczono kotłownię dostarczającą ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej; kocioł wykorzystuje biomasę. Kotłownia znajduje się w piwnicy, a przedszkole na parterze i pierwszym piętrze. Pozwoliło to obniżyć koszty projektu. Przedszkole z powodzeniem wystąpiło o dotację na wsparcie efektywności energetycznej ze środków unijnych. Kotłownia na biomasę zasila sześć budynków publicznych (gimnazjum, przedszkola, szpital, biblioteka, dom kultury) i 11 budynków prywatnych. Kocioł o mocy 1MW w razie potrzeby może zostać zmodernizowany, aby uzyskać moc 2MW.

Budynek przedszkola ma okna skierowane na południe i jest bardzo dobrze ocieplony. Projekt architektoniczny jest zwarty. W budynku wykorzystano system wentylacji z odzyskiem ciepła.

Przedszkole w Moravče (Słowenia): QNH/Au (PHPP'07) = 25 kWh/m2/rok

--------------------------

Opracowanie powstało na podstawie inspirujących przykładów budynków pasywnych z krajów uczestniczących w projekcie NZB2021 - Nearly Zero Energy Buildings Open Doors Days (http://www.nzebopendoorsdays.eu) promującym wysokie standardy efektywności w budownictwie. Polskim promotorem projektu jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Tagi: przedszkola pasywne efektywność energetyczna

Budynki zrównoważone

Living Places Copenhagen | fot.: Adam Mork
Living Places Copenhagen - zrównoważony dom jednorodzinny o niskim śladzie węglowym zdobył nagrod...
Lipiec 18, 2024
Modulus matrix - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor: Peris + Toral Arquitectes
Modulus matrix to budynek wielorodzinny z 85 mieszkaniami socjalnych w Barcelonie (Hiszpania). Au...
Lipiec 8, 2024

Materiały budowlane

Styl skandynawski zachwyca prostotą, funkcjonalnością i naturalnością. Wnętrza urządzone w tym s...
Lipiec 24, 2024
Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024