Budynki zrównoważone

Grudzień 10, 2012

Nowy Dworzec Warszawa Zachodnia oraz kompleks biurowców West Station – PKP S.A.

Dworzec Warszawa Zachodnia - plac dworcowy, źródło: PKP
Dworzec Warszawa Zachodnia - plac dworcowy, źródło: PKP

W grudniu 2012 roku rozpoczęła się realizacja projektu nowego dworca Warszawa Zachodnia oraz kompleksu biurowego West Station. Autorem projektu architektonicznego jest Biuro projektowe FS&P Arcus Sp. zo.o. sp. z o.o.

Budynek nowego dworca kolejowego Warszawa Zachodnia znajdować się będzie przy kluczowej dla stołecznego miasta arterii - w Alejach Jerozolimskich, a nie jak obecnie od strony ulicy Tunelowej. Wejście na dworzec możliwe będzie zarówno z podziemnego tunelu, jak i części naziemnej, gdzie w okolicy zlokalizowane są przystanki komunikacji miejskiej. Obok dworca powstanie kompleks biurowy - West Station, składający się z dwóch budynków.

 

Dworzec Warszawa Zachodnia - Wnętrze, źródło: PKP

 

Dworzec

To będzie bardzo nowoczesny obiekt, spełniający standardy, których oczekują nasi pasażerowie. Dzisiaj Warszawa Zachodnia znacznie odbiega od pozostałych stołecznych dworców, zarówno pod względem estetyki jak i funkcjonalności. - mówił Piotr Ciżkowicz, członek zarządu Grupy PKP.
Nowa inwestycja ma charakteryzować się przyjazną i funkcjonalną architekturą. Budynek dworca będzie bardzo nowoczesnym obiektem, w całości przystosowany dla osób mających trudności z poruszaniem się, jak i niewidomych. Na terenie kompleksu dostępne będą punkty handlowo usługowe, w szczególności gastronomiczne. HB Reavis, na potrzeby inwestycji, zbuduje również nowy odcinek ścieżki rowerowej – dodatkowe 250 m, które połączy istniejącą trasę z nowym dworcem.

 

Dworzec Warszawa Zachodnia - widok główny na biurowce West Station , źródło: PKP

 

Biurowce

Obok dworca powstanie nowoczesne centrum biznesowe, składające się z dwóch budynków biurowych o łącznej powierzchni 150 tys. Mkw. (powierzchnia najmu to 64 tys. Mkw.) wraz z garażem podziemnym na ok. 1300 samochodów, dostępnym dla najemców tych obiektów.
Projekt kompleksu biur West Station, podobnie jak inne projekty HB Reavis w Europie, zostanie przygotowany z najwyższą troską o środowisko naturalne. Inwestycja biurowa, jako pierwsza i jedyna nowo budowana, ubiegać się będzie o certyfikat BREEAM na prestiżowym poziomie Exellent.

 

Dworzec Warszawa Zachodnia - widok od strony torów na biurowce West Station, źródło: PKP

 

Inwestycja powstanie w trzech etapach. Budowa dworca kolejowego zakończy się w rok od otrzymania prawomocnego pozwolenia na budowę, którego inwestorzy oczekują w I kwartale 2014 roku, czyli w 2015 roku. Pierwszy budynek biurowy będzie gotowy w 1 kwartale 2016 roku, a drugi i ostatni, do 1 kwartału 2018 roku.

Szacunkowy koszt realizacji dworca kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem wyniesie ok. 1,5 mln EUR.

Tagi: koleje dworzec główny dworce architektura urbanistyka

Budynki zrównoważone

BWI Centrum Techniczne, Balice; źródło: Nowy Styl
Od momentu, kiedy budowa nowego Centrum Technicznego stała się faktem, firma BWI Group kładła bar...
Styczeń 20, 2021
Ekologiczny biurowiec Prisma wg projektu Erik Giudice Architects
W porcie w Helsingborgu (Szwecja) powstał ekologiczny biurowiec o powierzchni 11 000 metrów kwadr...
Grudzień 28, 2020

Materiały budowlane

ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020
Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020

Konkursy

The objective of the competition is the creation of a “Women’s House” within a symbolic and environmentally friendly structure that is inspired by local traditions.
Styczeń 20, 2021
Join this architecture competition and save the Fallen Church (Chiesa Diruta) of Grottole, Matera. 4000€ of prizes for the winners, plus honorable and innovative mentions!
Styczeń 20, 2021