Zielone innowacje

Czerwiec 13, 2012

Certyfikat BREEAM

Certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności w Europie. Została stworzona w 1990 roku przez organizację BRE (Building Research Establishment).

Metoda ta skupia się na ocenie jakości prowadzonego procesu inwestycyjnego. BREEAM jest więc doskonałym narzędziem zarządzania projektem. Celem jego stosowanie jest wyznaczanie nowych standardów w budownictwie. Konsekwencją jego stosowania są ogromne osiągnięcia w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania obiektu oraz wydajności budynku.

Obszary oceny efektywności budynków

Certyfikacja obejmuje zarówno zarządzanie budową, czyli wymagania zawarte w załączniku 
do umowy z Generalnym Wykonawcą jak i całym budynkiem. BREEAM ocenia efektywność budynków w następujących obszarach:

  • Zarządzanie : ogólna polityka zarządzania, zarządzanie terenem oraz kwestie proceduralne;
  • Energia: zużycie energii świetlnej oraz dwutlenku węgla (CO2);
  • Zdrowie i dobre samopoczucie : wewnętrzne i zewnętrzne czynniki wpływające na zdrowie 
i dobre samopoczucie pracowników (ilość światła dziennego w pomieszczeniach, temperatura 
i jakość powietrza, akustyka);
  • Zanieczyszczenie środowiska : wpływ na zanieczyszczenie powietrza i wody;
  • Transport: emisja CO2, lokalizacja budynku i bliskość przystanków środków komunikacji miejskiej, zastosowanie udogodnień dla rowerzystów;
  • Użytkowanie gruntów: zagospodarowanie terenów zielonych;
  • Ekologia: ochrona takich wartości jak bioróżnorodność flory i fauny;
  • Materiały: stosowanie materiałów pozyskanych z legalnych i lokalnych źródeł, posiadających odpowiednie certyfikaty ekologiczne;
  • Woda: zastosowanie rozwiązań ograniczających zużycie wody.

Końcowa ocena zależy od ilości punktów przyznanych za spełnianie poszczególnych wymagań. 
I tak wynik równy lub wyższy niż 30 punktów oznacza ocenę „pass”, od 45 punktów przyznawana jest ocena „good”, od 55 punktów – ocena „very good”, od 70 punktów – ocena „excellent”, zaś od 85 punktów – ocena „outstanding”.

Proces certyfikacji

Na początku całego procesu certyfikacji wskazywany jest konsultant-asesor BREEAM, czyli osoba upoważniona do prowadzenia oraz weryfikacji dokumentacji projektowej. Proces polega na wydaniu przez asesora wstępnego raportu, w którym inwestor zobowiązuje się do zastosowania w budynku oraz w procesie zarządzania budową rozwiązań zgodnych z wymaganiami BREEAM. Następnie zbierane są wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające założenia raportu: dokumentacja projektowa, analizy, pisma urzędowe, modele, raporty. Są one sporządzane zgodnie z wytycznymi BREEAM, czyli z wykorzystaniem odpowiednich programów, które w 3D liczą natężenie światła, hałasu, energii. Końcowy wynik stanowi wytyczną dla projektantów, jak stworzyć budynek wydajny, odpowiadający wymogom zrównoważonego rozwoju i przyjazny użytkownikom. Aby budynek otrzymał akceptację asesora, musi spełniać wszystkie wymogi certyfikacji BREEAM. Pakiet dokumentów oraz końcowy raport asesora trafiają następnie do BRE GLOBAL.

Architektura w Polsce z certyfikatem BREEAM

Plac Unii w Warszawie

W maju 2012 część biurowa powstającego w Warszawie kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii otrzymała certyfikat BREEAM z oceną “Bardzo dobry”, czyli obiekt otrzymał ponad 55 punktów.

Plac Unii - sztandarowy projekt Grupy Liebrecht & Wood, jest kompleksem biurowym połączonym z galerią handlową, zlokalizowanym w centrum Warszawy. Oceniany był pod kątem ponad 80 kryteriów takich jak m.in. zarządzanie obiektem, zużycie wody, zużycie i emisja CO2, wpływ użytych materiałów na środowisko, wpływ budynku na samopoczucie i zdrowie jego użytkowników, lokalizacja i rozwiązania komunikacyjne w kontekście redukcji emisji CO2, zarządzanie odpadami, zagospodarowanie przestrzeni i minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska. Inwestycja otrzymała końcową ocenę „bardzo dobrą” i tym samym dołączyła do grona najbardziej zielonych budynków w Polsce.

Wśród zastosowanych w Placu Unii nowoczesnych rozwiązań technologicznych, można wyróżnić czujniki przecieków wody, monitoring jakości powietrza, kontrolę nasłonecznienia oraz intensywności świetlnej po zmroku czy obniżoną poniżej 35 dB wydajność akustyczną budynku.

Plac Unii w Warszawie, fot.: Liebrecht & Wood
Plac Unii w Warszawie, fot.: Liebrecht & Wood

Manufaktura w Łodzi

Drugim w Polsce obiektem handlowym, który otrzymał certyfikat BREEAM In-Use jest centrum handlowe Manufaktura w Łodzi, należące do firmy Apsys Polska. W procesie certyfikacji BREEAM In-Use Manufaktura zdobyła ocenę bardzo dobrą (very good) w obszarze zarządzania budynkiem oraz w zakresie ekologicznej charakterystyki obiektu. Są to wyjątkowo dobre wyniki – podkreślił Hans van de Sanden, asesor BREEAM International. Z danych BRE z kwietnia 2011 r. wynika, że zaledwie 3% budynków otrzymało certyfikat VERY GOOD za zarządzanie i tylko 13% budynków otrzymało certyfikat VERY GOOD dla obiektu.

Stworzenie obiektu spełniającego tak wysokie wymagania ekologiczne i ekonomiczne było szczególnie trudne w przypadku Manufaktury, która mieści się w zabytkowych budynkach dawnego kompleksu fabrycznego. Spowodowanie, by została uznana za nowoczesny i przyjazny środowisku obiekt stanowiło wyzwanie zarówno dla zarządzających, jak i projektantów. Już na etapie budowy Manufaktury wykorzystano najnowsze rozwiązania konstrukcyjne, architektoniczne i proekologiczne, jak również nowoczesne technologie związane chociażby z dostawami energii elektrycznej, czy systemami oświetleniowymi. Rozwiązania, które bezpośrednio wpłynęły na wysoką ocenę certyfikacji to: energooszczędne systemy oświetlenia, klimatyzacji i ogrzewania sterowane systemem BMS, polityka i wdrożone procedury gospodarowania i utylizacji odpadów, stosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nie bez znaczenia pozostają również takie aspekty jak udogodnienia komunikacyjne, procedury związane z monitorowaniem ilości zużywanej wody jak również jakości odprowadzanych ścieków oraz równowaga pomiędzy obszarem zabudowanym, a terenami ekologicznymi, czyli rozległe tereny zielone, pozwalające na zachowanie miejscowej bioróżnorodności.

Manufaktura w Łodzi, fot.: Apsys Polska
Manufaktura w Łodzi, fot.: Apsys Polska
Manufaktura w Łodzi, fot.: Apsys Polska

Crown Square i Trinity Park III w Warszawie

Obiekty te, należące do belgijskiego developera Ghelamco jako pierwsze w Polsce, otrzymały certyfikat BREEAM.

Crown Square w Warszawie, fot.: Ghelamco
Trinity Park III w Warszawie, fot.: Ghelamco

Źródło: Konsultacje na temat certyfikatu BREEAM: Dominika Nowakowska, Sustainability Engineer z Liebrecht & wooD

Tagi: architektura zrównoważona BREEAM

Zobacz także

Komentarze

Manufaktura we Wrocławiu??

Dodano: Środa, 06 Luty 2013, 11:35, Autor: Jim

na zdjęciu jest dobrze, natomiast w opisie błąd - Manufaktura w Łodzi jest i tak być powinno, a nie we Wrocławiu, choć szkoda.

BREEAM

Dodano: Poniedziałek, 16 Lipiec 2012, 22:47, Autor: tomek

ktos poprawi ten blad w nazwie certyfikacji czy nikt? projektowale na bazie tej certyfikacji obiekty przez pare lat w UK, LEED, BREEAM, to co probuja wprowadzic Niemcy czy tez Francuzi to zagadnienia tak obce w polskiej architekturze ze na pewno warto o tym pisac zebysmy nie zostali w tyle na wieki, z forma architektoniczna mozna sie nie zgadzac ale zalozenia owych certyfikacji to niestety przyszlosc mimo ze jeszcze daleka w naszym kraju, Pozdrawiam wytrwalych

BREEM?? A co to takiego?

Dodano: Piątek, 13 Lipiec 2012, 12:10, Autor: ciekawy

Co to jest certyfikat BREEM? Nowa forma certyfikatu BREEAM? A moze to polska podrobka BREEAM'a? Czy znowu niedouczenie redaktorow, ktorzy sa konsultantami BREEM? Bo jak to tacy konsultanci co to nie wiedza co konsultuja to dziekuje bardzo za taka wspolprace.

Budynki zrównoważone

Francuskim certyfikatem BiodiverCity® wyróżniane są projekty, które w nowo powstałych budynkach o...
Wrzesień 24, 2019
Dzielnica SILO, jako pierwsza inwestycja mieszkaniowa w Polsce i pierwszy w Europie Środkowej pro...
Czerwiec 24, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Wrzesień 6, 2019
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019

Konkursy

Echo Investment ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny dla studentów Wydziałów Architektury i Urbanistyki zatytułowany „Patchwork Łódź”.
Październik 3, 2019
Jury oceni zgłoszenia, wykorzystując pięć „istotnych zagadnień”, dotyczących zrównoważonego budownictwa, obejmujących: innowacje i możliwości przenoszenia (postęp), standardy etyczne i zapobieganie...
Wrzesień 17, 2019