Budynki zrównoważone

Styczeń 16, 2023

Pierwszy zeroemisyjny budynek mieszkalny w Kingston

Wysoki komfort życia i zerowa emisja dwutlenku węgla, to cechy charakterystyczne budynku wielorodzinnego 600 Princess, budowanego w dzielnicy Williamsville w Kingston, w Kanadzie.

   
Projekt prospołeczny

600 Princess to sześciopiętrowy projekt mieszkaniowy. W budynku znajduje się 176 mieszkań oraz 150 metrów kwadratowych powierzchni handlowej na parterze, a od strony Princess Street, pięć mieszkań typu live-work - hybrydowej przestrzeni roboczej i mieszkalnej, idealnej dla osób rozpoczynających działalność i freelancerów.

Projekt stwarza warunki dla mieszkańców i lokalnych firm do zorganizowania życia i pracy w obrębie ich najbliższej społeczności. Układ 600 Princess został również zaprojektowane z myślą o przyszłej elastyczności; aby sprostać rosnącym rodzinom lub zmieniającym się warunkom na rynku mieszkaniowym, kilka mieszkań można połączyć w większe.

600 Princess - budynek zero-emisyjny w Kanadzie | fot.: Lemay
Rozwiązania zrównoważone

Projekt ma na celu wyprzedzenie krzywej zrównoważonego rozwoju, która pojawi się w kanadyjskich miastach. Cel ten inwestor chce osiągnąć dzięki architekturze opracowanej przez pracownię ENFORM Architects z Toronto oraz projektom branżowym wykonanym we współpracy firmą projektową Lemay.

Inwestycja dąży do uzyskania certyfikatu CaGBC Zero Carbon Building Standard. Aby osiągnąć wyznaczone przez certyfikat parametry zastosowano m.in. system pomp ciepła z geowymianą ciepła i chłodu, zdecentralizowane systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła oraz przegrody zewnętrzne o bardzo wysokich parametrach termicznych. Wszystkie te rozwiązania działają synergicznie w celu optymalizacji zużycia energii przy jednoczesnej poprawie komfortu cieplnego i jakości powietrza wewnątrz budynku.

Architektura prozdrowotna

Budynek uzyskał także dwugwiazdkowy certyfikat Fitwel, nadawany inwestycjom, budowanym z myślą o zdrowiu i dobrym samopoczuciu jego mieszkańców i gości.  Dzięki naturalnej wentylacji i doświetleniu przez otwierane okna komfort mieszkania jest bardzo wysoki. Ponadto, projekt zachęca do aktywności dzięki zaplanowanym przestrzeniom społecznym i sportowym na wspólnym dachu, a także unikalnemu dziedzińcowi przyjaznemu psom.

Dzięki bliskości centrum miasta, sąsiadujących z nim parków, targu rolnego oraz lokalnych sklepów i restauracji, budynek jest dostosowany do potrzeb pieszych. Wreszcie, drzwi 600 Princess są otwarte dla osób spacerujących lub korzystających z 179 wewnętrznych miejsc parkingowych dla rowerów z wewnętrznymi rampami rowerowymi. Natomiast dla osób podróżujących samochodem dostępny jest parking i opcjonalne stacje ładowania elektrycznego.

Po zakończeniu budowy 600 Princess będzie tętniącym życiem obiektem miejskim w Kingston, który wyznacza nowe horyzonty dla środowiska budowlanego w Ontario i całej Kanadzie.

600 Princess - budynek zero-emisyjny w Kanadzie | fot.: Lemay

 

Karta techniczna projektu
  • Deweloper: Podium Developments
  • Architektura: ENFORM Architects we współpracy z Lemay
  • Projekt wnętrz: Lemay
  • Zrównoważony rozwój: ENFORM Architects
  • Energetyczny model budynku: Integral
  • Planowanie: Fotenn Planning + Design, Paterson Group
  • Konstrukcja: RJC Engineers
  • Dziedzictwo architektoniczne: Steven Burgess Architects
  • Krajobraz: Henry Kortekaas and Associates Inc.
  • Traffic/Parking: IBI Group
600 Princess - budynek zero-emisyjny w Kanadzie | fot.: Lemay

Tagi: budynku zero-emisyjne ślad węglowy architektura budownictwo

Budynki zrównoważone

LUISS Guido Carli University | Rzym| fot.: Marco Cappelletti
Uniwersytet LUISS Guido Carli w Rzymie, wzbogacił się o nowe Centrum Edukacyjne, wykonane w techn...
Maj 22, 2023
źródło: EKOINBUD
Rozwiązania te nie tylko znacznie skrócą czas samego procesu budowy, ale pozwolą też zminimalizow...
Kwiecień 17, 2023

Materiały budowlane

    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

This compendium is developed to highlight the importance of collaboration between architects and local communities in the design process, through the lens of the UN SDG 11 (Sustainable Cities and C...
Maj 30, 2023
The European Green Cities Award encourages successful, ambitious, inspiring and innovative green infrastructures projects.
Maj 29, 2023