Dom ze słomy

Styczeń 8, 2020

Ogrzewanie podłogowe jako zasadniczy system ogrzewania w budynkach niskoenergetycznych

Każdy z inwestorów staje przed wyborem technologii budowy swojego wymarzonego domu. Jedne z najbardziej poszukiwanych technologii to takie, które pozwalają na jak najbardziej ekonomiczną eksploatację budynku. Osiągnąć to można najczęściej wybierając projekty domów nisko i zero energetycznych.
  • Partnerem odcinka jest firma Elektra - producent systemów ogrzewania elektrycznego

Odpowiednia izolacyjność termiczna przegród pozwala ograniczyć koszty ogrzewania do niezbędnego minimum. Nie bez znaczenia są również odpowiednio dobrane powierzchnie oszklenia, które mają za zadanie dogrzewania pomieszczeń przez absorpcję światła słonecznego od strony południowej.

Nieszablonowe podejście do technologii wykonania budynku może mieć swoje odzwierciedlenie również w wyborze odpowiedniego systemu ogrzewania, który z jednej strony będzie ekonomiczny w zakupie, drugiej strony zapewni maksymalny komfort przy niskim zużyciu energii.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Najbardziej przyjazny ekonomicznie system ogrzewania domów nisko i zero energetyczny to instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego. Koszty inwestycyjne takiego rozwiązania są znacznie niższe niż tradycyjnego ogrzewania wodnego. Elektryczne ogrzewanie charakteryzuje się wysoką sprawnością oraz zapewnia możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń zwłaszcza tych, które posiadają duże powierzchnie oszklenia.

Tego typu ogrzewanie zapewnia maksymalny komfort termiczny dzięki ogrzewaniu niską temperaturą na dużej powierzchni. Ta właściwość sprawia, że system jest dedykowany również dla osób cierpiących na alergię, ponieważ nie wytwarza konwekcyjnego ruchu powietrza wywołanego różnicą temperatur pomiędzy ośrodkiem grzewczym, a chłodnym powietrzem w pomieszczeniu.  Przy tego typu ogrzewaniu powietrze nie wysusza się, co zapobiega polatywaniu drobinek kurzu będących silnym alergenem.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niecentralnym, pozwala na maksymalnie skuteczną kontrolę temperatury w  poszczególnych pomieszczeniach. W odróżnieniu od centralnych systemów ogrzewania, systemy elektryczne utrzymują dokładnie taką temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, jaką ustawiamy na  termostatach. Urządzenia te charakteryzują się dużą czułością pomiaru, co zapewnia maksymalny komfort termiczny.

Przystępując do projektowania sytemu elektrycznego ogrzewania podłogowego musimy w pierwszej kolejności określić nasypujące wytyczne:

Izolacja termiczna w podłodze - optymalna grubość izolacji dla domów nisko i zero energetycznych powinna wynosić około 20-30 cm w przypadku posadowienia budynku na gruncie.

Stała zabudowa w pomieszczeniach - elektryczne ogrzewanie podłogowe powinno być układane na powierzchni wolnej od stałej zabudowy - wyjątek stanowią meble wiszące lub posadowione na minimum 5 cm nóżkach. Należy też uwzględnić odstęp od ścian, który powinien wynosić około 20 cm.

Płaszczyzna zdylatowana - projektując ułożenie urządzeń - przewodów lub mat grzejnych powinniśmy uwzględnić powierzchnie dylatowane jako płaszczyzny dla poszczególnych obwodów grzejnych. Tyczy się to nie tylko powierzchni w pomieszczeniach, ale również dylatacji pomiędzy pomieszczeniami. Dla przykładu nie należy przechodzić z łazienki na korytarz, gdyż w tym wypadku może dojść do uszkodzenia przewodu grzejnego, jeśli poszczególne powierzchnie będą wzajemnie pracować.

Materiał wykończeniowy podłogi - elektryczne podłogowe systemy grzejne doskonale radzą sobie z większością pokryć dostępnych na rynku. Jeśli zamierzamy wybrać panele podłogowe lub wykładzinę dywanową, musimy zdecydować się na konkretne serie dostosowane do tego typu ogrzewania. Chodzi o to aby podczas pracy nie wydzielały się substancje lotne. Produkty te mają specjalne oznaczenie.

Sterowanie - ogrzewanie podłogowe pozwala na maksymalne wykorzystanie energii do ogrzewania pomieszczeń – ciepło wytwarzane jest tam i w takiej ilości, jaka w danej chwili jest potrzebna. Decydując się na ten system możemy zastosować szereg termostatów, od prostych urządzeń manualnych, które będą utrzymywać zadaną temperaturę, poprzez regulatory programowalne, które w odpowiednich porach zmniejszą lub podwyższą temperaturę w zależności, czy jesteśmy w domu czy też nie i w końcu najbardziej zaawansowane, termostaty będące składnikiem inteligentnego domu, umożliwiające zdalne sterowanie za pośrednictwem modułów WiFi. Dzięki takiemu podejściu możemy je nie tylko zdalnie załączać, ale również zmieniać programy i zarządzać temperaturą w czasie rzeczywistym. Większość sterowników programowalnych posiada wbudowaną funkcję samoadaptacji - czyli uczenia się czasu potrzebnego na osiągniecie zadanej przez użytkownika temperatury oraz możliwość liczenia kosztów ogrzewania dla wybranych okresów. Ponieważ domy niskoenergetyczne mają niewielkie zapotrzebowanie na ciepło, jednym z najrozsądniejszych wyborów są przewody grzejne ELEKTRA typ VCD o mocy 10 W/m. Niewielka moc jednostkowa pozwala na ułożenie elementów grzejnych na stosunkowo dużej powierzchni, co ma zapewnić równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu.

Technologicznie - przewody układamy na warstwie izolacji z paraizolacją wykonując wylewkę o grubości minimum 4 cm. Optymalna najwyższa grubości wylewki dla ogrzewania zasadniczego powinna oscylować około 5-7 cm. Czujniki pomiaru temperatury podłogi powinny znajdować się pomiędzy pętlicami przewodów lekko powyżej elementów grzejnych. Pozwoli to na optymalny odczyt temperatury wylewki.

Regulatory temperatury montujemy na wysokości włączników oświetlenia, dotyczy to również łazienek, gdzie regulatory nie mogą być montowane wewnątrz wilgotnych pomieszczeń.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe posiada 20-letnią gwarancję. Regulatory objęte są 2-letnim okresem gwarancyjnym. System jest całkowicie bezobsługowy, a wszelkie czynności inspekcyjne ograniczone są do zaprogramowania sterowania i późniejszej wykonywanej co 5 lat rewizji instalacji elektrycznej. W porównaniu z innymi systemami ogrzewania płaszczyznowego są bezkonkurencyjne również pod tym względem. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt korzystania przez system ogrzewania podłogowego z najbardziej ekologicznej energii elektrycznej, którą wielu inwestorów pozyskuje ze źródeł odnawialnych, takich jak elektrownie wiatrowe lub fotowoltaiczne.

Dom ze słomy

Budynek w Zyndakach jest budynkiem całorocznym, ale użytkowanym sezonowo. Zaprojektowany został jako budynek energooszczędny, który posiada duże przeszklenia od strony południowej i zachodniej. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest dla takiego budynku idealnym rozwiązaniem – umożliwia całkowita kontrolę, możliwość zdalnego zarządzania, uniemożliwia także wystąpienie problemów związanych z zamarzaniem rur z wodą centralnego ogrzewania. Obliczone zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wyniosło 3051 kWh / rok. W przypadku energii elektrycznej roczny koszt ogrzewania wyniesie około 1830 zł. Zdecydowano się jednak na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 6,16 kWp. Umożliwi to wyprodukowanie około 6500 kWh energii w ciągu roku. Pozostała nadwyżka zostanie wykorzystana na przygotowanie ciepłej wody i zasilenie pozostałych urządzeń.

Przewody grzejne o mocy 10W/m umieszczone zostały na folii paroizolacyjnej i siatce stalowej, a następnie przykryte 6cm warstwą szlichty cementowej. Ogrzewanie wykonano we wszystkich pomieszczeniach za wyjątkiem pomieszczenia technicznego – które nie jest ogrzewane. Warstwy podłogowe to – zagęszczona pospółka na której wykonano płytę betonową, a następnie ułożono styropian podłogowy o grubości 20 cm. Zastosowano styropian grafitowy o współczynniku przewodzenia ciepła wynoszącym 0,031 W/m2K. Ważne było odpowiednie zaprojektowanie detali i unikniecie nadmiernych mostków termicznych w pobliżu ściany fundamentowej.

Tagi: ogrzewanie podłogowe elektra elektryczne ogrzewanie podłogowe

Komentarze

kocioł na ekogroszek

Dodano: Środa, 15 Kwiecień 2020, 23:12, Autor: heniutek

Taki mam trochę dystans do tych podłogowych wymysłów. Niby wygodna, niby dobrze to wyglada i fajnie grzeje w stopy zwłaszcza zima. Ale jednak nie wiem czy to wystarczy w przypadku duzych domów. Nie wiem czy nie lepsze byłaby pompa ciepła albo kocioł na ekogroszek z Levady. Kocioł ma spora moc moze grzać nawet trzy dni pod rzad pod rzad, poza tym ma tez wmontowany system regulacji pogodowej. Fajna opcja zwłaszcza w naszym klimacie, gdzie niby wczoraj mielismy poczatki pieknej wiosny, a dzisiaj u nas śnieg popadał lekko

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025