Okna, drzwi

6 Maj 2014

Osłony przeciwsłoneczne - Schüco CTB

Osłona przeciwsłoneczna  Schüco CTB zintegrowana  w fasadzie SFC 85 Fot. Schüco
Miasto: Siestrzeń k/Warszawy

Zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne Schüco CTB (Concealed Toughened Blind) powstały z myślą o zapewnieniu maksymalnej funkcjonalności, trwałości i interesującego designu bez względu na wysokość obiektu i jego obciążenie wiatrem.

Subtelne aluminiowe mikrolamele gwarantują wysokowydajną ochronę przeciwsłoneczną a przy tym dostęp rozproszonego światła dziennego i szeroki widok na zewnątrz. System Schüco CTB może być integrowany powłoką budynku na wiele sposobów, co oznacza pełną gamę możliwości planowania jej struktury w każdym szczególe.

Technlogia

Złożona z drobnych aluminiowych lameli wydajna ochrona przeciwsłoneczna gwarantuje optymalne zacienienie zapewniając jednocześnie szeroki widok na zewnątrz. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki innowacyjnej geometrii mikrolameli, wypukłych na zewnątrz i wklęsłych od wewnątrz. W okresie letnim osłona CTB zapewnia optymalne zacienienie już od 20° wysokości słońca nad horyzontem. Wysoka wydajność systemu Schüco CTB została potwierdzona w trakcie szczegółowych testów w Instytucie Techniki okiennej IfT w Rosenheim. Przy wysokości słońca nad horyzontem wynoszącej 50° przez zasunięte żaluzje przenika mniej niż 2 % energii słonecznej. Jednocześnie do wnętrza budynku przedostaje się światło rozproszone, które zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczeń. Natomiast użytkownicy mogą cieszyć się bardzo dobrym widokiem na otoczenie, pomimo opuszczonych osłon. Ażurowa konstrukcja tylko z pozoru wydaje się delikatna. Trwałość aluminium i zwarta budowa sprawiają, że ochrona przeciwsłoneczna Schüco CTB może być stosowana również na wysokich kondygnacjach budynków zlokalizowanych we wszystkich kategoriach terenu wg PN-EN 1991, gdzie występują duże obciążenia wiatrem. Osłona przeciwsłoneczna CTB wykazuje bardzo wysoką odporność na oddziaływanie wiatru o sile zbliżonej do orkanu (30 m/s – siła wiatru 11). Nawet w tak niesprzyjających warunkach osłona zachowuje pełną funkcjonalność i nie ulega uszkodzeniom. Obsługa systemu osłon CTB może się odbywać zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Różnorodność funkcji standardowych i sposobów przesuwania zapewnia optymalne sterowanie ochroną przeciwsłoneczną. Za pomocą jednostki sterującej system ochrony przeciwsłonecznej można obsługiwać lokalnie i centralnie. Centrala przeciwsłoneczna KNX/EIB połączona z systemem czujników reguluje stopień zacienienia w zależności od natężenia światła, steruje ruchem lameli w zależności od warunków pogodowych i wielu innych indywidualnych priorytetów. Zewnętrzne mikrolamele stają się tym samym aktywnym elementem inteligentnej fasady budynku.

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Wadowickie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną rozbudowy i przebu...
Styczeń 31, 2025
Celem konkursu jest wyłonienie modelu architektonicznego dla przedszkola promującego wszechstronny rozwój dzieci poprzez zapewnienie bezpiecznego, stymulującego i inkluzywnego środowiska.
Styczeń 30, 2025