Zielone innowacje

Czerwiec 2, 2014

Pompy ciepła a OZE

fot.: nateo
fot.: nateo

Przez kilka ostatnich lat, z powodu braku regulacji prawnych pompy ciepła w Polsce znajdowały się na dalszym planie w stosunku do innych urządzeń i technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Sytuacja zmieniła się wraz z nowym rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł, które weszło w życie 28.04.2014 roku.

Zapis Rozporządzenia mówi, że: Przy obliczaniu końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i chłodnictwie w przypadku pomp ciepła stosuje się odpowiednio wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych technologii pomp ciepła na podstawie art. 5 dyrektywy 2009/28/WE, stanowiące załącznik do decyzji.

Jest to jest pierwszy dokument w polskim prawie, według którego znaczna część ciepła przekazywanego przez pompy ciepła pochodzi ze źródeł odnawialnych. Określono w nim, między innymi sposób obliczania rzeczywistej ilości ciepła wytworzonego z energii aerotermalnej, geotermalnej lub hydrotermalnej przez pompy ciepła. Jest on jednoznaczny z zaakceptowaniem przez rząd Decyzji Komisji Europejskiej z dnia 1 marca 2013 roku, ustanawiającej wytyczne dla państw członkowskich, dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych technologii pomp ciepła na podstawie art. 5 dyrektywy Parlamentu Europejskiego I Rady 2009/28/WE.

Warto tu również przypomnieć, że uznana przez polski rząd Decyzja Komisji Europejskiej, aby energia przekazywana przez pompy ciepła została uznana za energię odnawialną zgodnie z Dyrektywą 2009/28/WE, minimalna wartość współczynnika SPF (ang. Seasonal Performance Factor) dla pomp ciepła zasilanych energią elektryczną musi wynosić 2,5 przy sprawności produkcji energii elektrycznej ustalonej na poziomie 45,5%. Oznacza to, że zdecydowana większość pomp ciepła aktualnie dostępnych na polskim rynku, jest traktowana jako odnawialne źródła energii, łącznie z pompami ciepła wykorzystującymi powietrze jako dolne źródło ciepła. Dla pomp ciepła zasilanych energią cieplną minimalna wartość SPF musi wynosić 1,15. Oznacza to również, że zdecydowana większość pomp ciepła tego typu korzysta z energii ze źródeł odnawialnych.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. ma szansę stać się przełomowym momentem dla znaczenia pomp ciepła w sektorze odnawialnych źródeł w Polsce . Jest to niewątpliwie duża szansa dla rozwoju rynku oraz dla wzrostu ogólnej świadomości w społeczeństwie w zakresie technologii pomp ciepła jako atrakcyjnej i bardzo realnej pod względem ekonomicznym i ekologicznym alternatywy dla konwencjonalnych źródeł energii.

Poniższe porównanie (zgodne z rozporządzeniem MG) wskazuje jak wygląda ilość energii z OZE dla wybranych technologii pomp ciepła korzystających z OZE w budynku jednorodzinnym o powierzchni 200 m2.


Porównanie przekazywanej energii z OZE dla różnych technologii w budynku jednorodzinnym o powierzchni ogrzewanej 200 m2.

Źródło: PORT PC

Tagi: OZE technologie

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

Współczesna architektura to świadome projektowanie przestrzeni, w której każdy detal wpływa na o...
Kwiecień 2, 2025
Okno tarasowe FAKRO to nowoczesne rozwiązanie, które łączy dwa drewniane okna, tworząc wygodne w...
Kwiecień 2, 2025

Konkursy

Przedmiotem Konkursu jest opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy infrastruktury dydaktycznej kampusu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, przy ul. Raciborskiej 44 wraz z zagospodarowan...
Kwiecień 7, 2025
Przedmiotem konkursu jest koncepcja architektoniczno-urbanistyczna projektu części lądowej Akademickiego Ośrodka Szkolenia Morskiego (AOSM). Ośrodek składa się z części lądowej będącej przedmiotem...
Kwiecień 7, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×