Aktualności

Styczeń 20, 2022

40 prac w finale Mies Van Der Rohe Award 2022

Dexamenes Seaside Hotel w Grecji; autor: K-Studio - lista finałowa Mies van der Rohe Award 2022
Dexamenes Seaside Hotel w Grecji; autor: K-Studio - lista finałowa Mies van der Rohe Award 2022

Nagroda EU Mies Award przyznawana jest co dwa lata. Nagradzane są prace ukończone w ciągu ostatnich dwóch lat i wyjątkowo, tym razem - 2,5 roku. Głównymi celami są: dogłębne zrozumienie transformacji środowiska zbudowanego; uznanie i pochwała doskonałości i innowacyjności w dziedzinie architektury; oraz zwrócenie uwagi na istotny wkład architektów w rozwój nowych idei przy niezaprzeczalnym wsparciu klientów i zaangażowania tych, którzy staną się mieszkańcami i użytkownikami tych miejsc.

Jest to edycja z największą liczbą nominowanych prac: 532 prace zostały nominowane do nagrody 2022. Siedmiu członków jury Konkursu o Nagrodę im. Van Der Rohe 2022 - Tatiana Bilbao, przewodnicząca, Francesca Ferguson, Mia Hägg, Triin Ojari, Georg Pendl, Spiros Pengas i Marcel Smets - wybrało 40 prac, które podkreślają możliwości i trendy dzisiejszej architektury europejskiej, które koncentrują się na aspektach prospołecznych, zrównoważonym rozwoju i cyrkularności.

Prace, które znalazły się w finale, znajdują się w 18 różnych krajach europejskich; 5 z nich znajduje się w Austrii, Francji i Hiszpanii. Trzy obiekty powstały w Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Z Danii, Finlandii, Polski i Portugali nominowano po dwa obiekty. Z Republiki Czeskiej, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Rumunia i Słowenii po jednej pracy.

New Gallery and Casemates / New Bastion, Austria Bevk Perovic arhitekti - lista finałowa Mies van der Rohe Award 2022
Turó de la Peira's Sports Centre, Arquitectura Anna Noguera J2J architectsHiszpania - lista finałowa Mies van der Rohe Award 2022

Komisarz Unii Europejskiej Pani Mariya Gabriel, tak skomentowała prace Jury i idee konkursu: Ponowne przemyślenie sposobu, w jaki budujemy, jest koniecznością. Wysokiej jakości architektura jest kamieniem węgielnym podejścia Komisji Europejskiej do zrównoważonego rozwoju. Określając na nowo rolę europejskich architektów jako opiekunów, architektura przyczynia się do realizacji europejskiego zielonego ładu i jego komponentu kulturalnego "nowego europejskiego Bauhausu". Nagroda UE dla architektury współczesnej - Nagroda im. Miesa van der Rohe podkreśla wkład architektury w zrównoważony rozwój. Potrzebujemy młodych ludzi, architektów, artystów, specjalistów ds. edukacji i kultury, innowatorów, przedsiębiorców i przedstawicieli władz regionalnych i kultury, innowatorów, przedsiębiorców i władz regionalnych z całej Europy, którzy aktywnie zaangażują się w tę inicjatywę.

Nursery and Primary School, Atelier Julien Boidot, Francja - lista finałowa Mies van der Rohe Award 2022; © Clément Guillaume
Wadden Sea Centre, Dorte Mandrup A/S - lista finałowa Mies van der Rohe Award 2022

Polskie projekty w finale konkursu Konkursu o Nagrodę im. Van Der Rohe 2022

Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku

Źródło: EUmiesaward

Tagi: Mies van der Rohe Award 2022 architektura

Konkursy

Jeśli masz od 20 do 35 lat, jesteś designerem bądź adeptem kierunków artystycznych i projektowych, a kreatywność to Twoje drugie imię, ten konkurs jest dla Ciebie!
Listopad 27, 2022
Propozycja projektowa powinna optymalnie wykorzystać potencjał i uwarunkowania obszaru opracowania oraz spełniać zarówno oczekiwania lokalnej społeczności, jak i wpisywać się we współczesne trendy...
Listopad 18, 2022

Wasze projekty

Koncepcja dwukondyngnacyjnej willi zlokalizowanej nad jeziorem to projekt, który zakłada wpisanie...
Grudzień 2, 2022
Dwupoziomowy budynek z lotu ptaka przejmuje kształt litery U zwróconej ramionami na południe i ot...
Listopad 18, 2022

Wasze realizacje

LETNIE APARTAMENTY, HOHWACHT, NIEMCY
Październik 28, 2022
IBIS STYLES, RESTAURACJA, DREZNO, NIEMCY
Październik 28, 2022

Wydarzenia

W dniach 16-17 listopada 2022 r. w Warszawie odbędzie się po dwóch latach przerwy, 5. edycja konf...
Listopad 2, 2022
Wystawa 20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu, która już 17 listopada otwie...
Październik 24, 2022