Aktualności

Marzec 17, 2021

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal laureatami Architektonicznej Nagrody Pritzkera 2021

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal laureatami Architektonicznej Nagrody Pritzkera 2021
Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal laureatami Architektonicznej Nagrody Pritzkera 2021

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal, z Francji, zostali laureatami Pritzker Architecture Prize 2021. Nazwiska laureatów ogłosił Tom Pritzker, prezes The Hyatt Foundation, sponsor Nagrody Pritzkera – najważniejszego na świecie wyróżnienia w dziedzinie architektury.

Lacaton & Vassal rozpoczeli swoją praktykę w Paryżu w 1987 roku i zrealizowali ponad 30 projektów w całej Europie i Afryce Zachodniej. Lacaton i Vassal są 49. i 50. laureatami nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury. Stosując się do zasady "nigdy nie burzyć", podejmują powściągliwe interwencje w celu modernizacji przestarzałej infrastruktury, pozwalając jednocześnie na zachowanie trwałych funkcji i cech budynku.

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal zawsze rozumieli, że architektura ma zdolność budowania wspólnoty dla całego społeczeństwa - zauważa Pritzker - ich cel, aby służyć ludzkiemu życiu poprzez swoją pracę, demonstracja siły w skromności i kultywowanie dialogu między starym i nowym, poszerza pole architektury.

"Dobra architektura jest otwarta - otwarta na życie, na to, aby zwiększyć wolność każdego, aby mógł zrobić to, czego potrzebuje" - mówi Anne Lacaton  - architektura nie powinna być demonstracyjna ani narzucająca się; musi być czymś znajomym, użytecznym i pięknym, ze zdolnością do cichego wspierania życia, które będzie się w niej toczyć.

Uzasadnienie jury Nagrody Pritzkera

"Projektując prywatne i socjalne budynki mieszkalne, instytucje kulturalne i akademickie, przestrzenie publiczne i zabudowę miejską, Lacaton i Vassal ponownie analizują zrównoważony rozwój, szanując istniejące wcześniejszej struktury, tworząc projekty poprzez inwentaryzację tego, co już istnieje. Stawiając na pierwszym miejscu wzbogacenie ludzkiego życia poprzez szczodrość i swobodę użytkowania, są w stanie przynieść jednostce korzyści społeczne, ekologiczne i ekonomiczne, wspomagając tym samym ewolucję miasta.

Nie tylko zdefiniowali podejście architektoniczne, które odnawia dziedzictwo modernizmu, ale także zaproponowali zmienioną definicję samego zawodu architekta. Modernistyczne nadzieje i marzenia o poprawie życia wielu ludzi zostały ożywione dzięki ich pracy, która odpowiada na klimatyczne i ekologiczne zagrożenia naszych czasów, jak również na społeczne potrzeby, szczególnie w sferze miejskiego budownictwa mieszkaniowego. Osiągają to dzięki silnemu wyczuciu przestrzeni i materiałów, które tworzą architekturę tak silną w swoich formach jak i w przekonaniach, tak przejrzystą w swojej estetyce, jak i w swojej etyce"

Architekci zwiększają przestrzeń życiową w sposób wykładniczy i niedrogi, poprzez ogrody zimowe i balkony, które umożliwiają mieszkańcom oszczędzanie energii i dostęp do natury o każdej porze roku."

Dorobek architektoniczny Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal

Latapie House (Floirac, Francja 1993) był ich realizacją z zastosowaniem technologii szklarniowych do zainstalowania ogrodu zimowego, który pozwolił na zwiększenie powierzchni domu przy skromnym budżecie.

Skierowane na wschód, chowane i przezroczyste panele z poliwęglanu na tylnej ścianie domu pozwalają na oświetlenie naturalnym światłem całego mieszkania, powiększając jego wewnętrzne przestrzenie wspólne od salonu po kuchnię.

W tym roku, bardziej niż kiedykolwiek, poczuliśmy, że jesteśmy częścią ludzkości jako całości. Czy to ze względów zdrowotnych, politycznych czy społecznych, istnieje potrzeba budowania poczucia zbiorowości. Jak w każdym systemie wzajemnych powiązań, bycie fair wobec środowiska, bycie fair wobec ludzkości, jest byciem fair wobec następnego pokolenia - komentuje Alejandro Aravena, przewodniczący jury Pritzker Architecture Prize.

Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Modernizacja budynków wielorodzinnych

"Lacaton i Vassal są radykalni w swojej delikatności i odważni w swojej subtelności, równoważąc pełne szacunku, a jednocześnie bezpośrednie podejście do środowiska zbudowanego. Na szerszą skalę Lacaton i Vassal, wraz z Frédéric Druot, zmodernizowali La Tour Bois le Prêtre (Paryż, Francja 2011) - 17-piętrowy, 96-mieszkaniowy projekt miejski, pierwotnie zbudowany na początku lat 60-tych.  Architekci zwiększyli powierzchnię wewnętrzną każdego lokalu poprzez usunięcie oryginalnej betonowej fasady i poszerzyli powierzchnię budynku, tworząc bioklimatyczne balkony. Niegdyś ograniczone pokoje mieszkalne rozciągają się teraz na nowe tarasy jako elastyczne przestrzenie, wyposażone w duże okna zapewniające nieograniczone widoki na miasto. W ten sposób, na nowo wyobrażono sobie nie tylko estetykę mieszkań socjalnych, ale także intencje i możliwości takich społeczności w ramach miejskiej geografii.

Modernizacja 100 mieszkań Tour Bois le Prêtre - mieszkalnictwo socjalne (z Frédéric Druot), fot.dzięki uprzejmości Philippe Ruault

Te zasady zostały podobnie zastosowane do transformacji trzech kolejnych budynków (G, H i I), składających się z 530 mieszkań, w Grand Parc (Bordeaux, Francja 2017). Transformacja zaowocowała wyrazistą wizualną reinwencją kompleksu mieszkań socjalnych, modernizacją wind i hydrauliki oraz powiększeniem mieszkań, z których niektóre prawie się podwoiły. Przy czym nie było konieczności wysiedlania żadnych mieszkańców. Znacznie zaoszczędzono również środki, dzięki braku wyburzeń i budowania nowych mieszkań.

Nasza praca polega na rozwiązywaniu ograniczeń i problemów oraz znajdowaniu przestrzeni, które mogą tworzyć zastosowania, emocje i uczucia. Na końcu tego procesu i całego tego wysiłku musi być lekkość i prostota, podczas gdy wszystko, co było wcześniej, było tak złożone - wyjaśnia Vassal .

Architekci przywracają równowagę uśpionym lub nieefektywnym pomieszczeniom, aby uzyskać otwarte przestrzenie, które umożliwiają większy ruch i zmieniają potrzeby, wydłużając w ten sposób żywotność budynków. Ich najnowsza transformacja Palais de Tokyo (Paryż, Francja 2012), po odrestaurowaniu przestrzeni ponad dekadę wcześniej, powiększyła muzeum o 20 000 metrów kwadratowych, częściowo poprzez stworzenie nowej przestrzeni podziemnej i zapewnienie, że każdy obszar budynku jest zarezerwowany dla przeżywania doświadczenia przez zwiedzających.

Lacaton podkreśla: Transformacja to możliwość zrobienia więcej i lepiej z tym, co już istnieje. Wyburzenie to decyzja łatwa i krótkoterminowa. Jest to marnowanie wielu rzeczy - marnowanie energii, marnowanie materiału i marnowanie historii. Co więcej, ma bardzo negatywny wpływ na społeczeństwo. Dla nas jest to akt przemocy.

"Stosując się do zasady "nigdy nie burzyć", Lacaton i Vassal podejmują powściągliwe interwencje w celu modernizacji przestarzałej infrastruktury, pozwalając jednocześnie na zachowanie trwałych właściwości budynku. 

Transformacja budynków G, H, I, Grand Parc, 530 Units, mieszklanictwo socjalne (z Frédéric Druot and Christophe Hutin), fot.dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Rewitalizacja obiektów stoczniowych

Zamiast wypełniać i zaprzepaszczać imponującą pustkę Atelier de Préfabrication no.2 (AP2) - powojennego obiektu stoczniowego na linii brzegowej, architekci, w ramach projektu rewitalizacji nabrzeża, zdecydowali się na wzniesienie drugiego budynku, identycznego pod względem kształtu i wielkości. Zastosowali przezroczyste, prefabrykowane materiały, dzięki czemu widok z nowego budynku na stary nie jest niczym niezakłócony. Pierwotny obiekt oraz nowy, FRAC Nord-Pas de Calais (Dunkerque, Francja 2013), mieszczący galerie, biura i magazyny dla regionalnych kolekcji sztuki współczesnej, mogą funkcjonować niezależnie lub współpracować. Są one połączone wewnętrzną ulicą znajdującą się w pustej przestrzeni pomiędzy dwoma obiektami.

FRAC Nord-Pas de Calais, fot.dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Nowe budynki

Duża część pracy architektów to także nowe budynki. Przykładem jest École Nationale Supérieure d'Architecture de Nantes (Nantes, Francja 2009) (tłum.: Krajowa Szkoła Architektury w Nantes) - to symbol podkreślających znaczenie swobody użytkowania obiektów architektonicznych. Aby pomieścić szeroki wachlarz metod pedagogicznych niezbędnych dla rosnącej liczby studentów, działka została maksymalnie wykorzystana, a architekci byli w stanie niemal podwoić przestrzeń przewidzianą w specyfikacji i zrobić to w ramach budżetu.

École Nationale Supérieure d’Architecture de Nantes, fot.dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Wśród znaczących prac Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal - tegorocznych laureatów nagrody Pritzkera należy wymienić także:
  • Cap Ferret House (Cap Ferret, Francja 1998),
  • 14 domów socjalnych dla Cité Manifeste (Miluza, Francja 2005);
  •  Pôle Universitaire de Sciences de Gestion (Bordeaux, Francja 2008);
  • 53 mieszkania w niskiej zabudowie (Saint-Nazaire, Francja 2011),
  • Teatr wielofunkcyjny (Lille, 2013),
  • Ourcq-Jaurès - mieszkania studenckie i socjalne (Paryż, Francja 2013);
  • 59-mieszkaniowy projekt mieszkań socjalnych w Jardins Neppert (Miluza, Francja 2014-2015);
  • Budynek mieszkalno-biurowy w Chêne-Bourg (Genewa, Szwajcaria 2020).

Tagi: Architektoniczna Nagroda Pritzkera 2021 Pritzker Architecture Prize 2021

Konkursy

The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022
This competition encourages designers to review and redesign these promising abandoned sites through a regenerative lens. The proposed design should consider the speed of changes and development th...
Kwiecień 25, 2022

Wasze projekty

Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022
Klimat śródziemnomorski to motyw przewodni tego projektu. Inwestorom zależało również na podkreśl...
Grudzień 30, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Wydarzenia

Out & About. Discovering Architecture. EUmies Awards 2022” will take place next May in over 25 Eu...
Maj 9, 2022
Mottem czternastej edycji Westivalu jest „Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam”, a j...
Maj 2, 2022