Aktualności

Październik 24, 2008

Apel o pomoc dla Filipa Zagończyka!

17 września Filip Zagończyk, syn mojego przyjaciela, wpadł pod wagon metra. Ten tragiczny wypadek był dla mnie poruszający podwójnie– w wymiarze osobistym i zawodowym. Chcę podzielić się z Wami moimi odczuciami.

Znam Filipa długo i wiem, że od zawsze miał trudno. Inwalidztwo stawało na przeszkodzie jego przebojowemu charakterowi, jego ambicjom, pasji i zaangażowaniu w życie. Obserwowałem z boku, jak chłopak radzi sobie z losem, nie daje się zepchnąć z wybranej drogi i przyznam, że czułem dla niego podziw za taką postawę.

Teraz, po wypadku, jako człowiek współczuję Filipowi, natomiast jako architekt mam poczucie, że część odpowiedzialności obarcza również nasze środowisko. Czy gdyby pas informacyjny na posadzce był właściwej szerokości, doszłoby do zdarzenia? Czy drobne zmiany projektów, na które pozwalamy pod wpływem nacisków, presji obcinania kosztów naprawdę znaczą mało? Rośnie we mnie przekonanie, że tak nie jest. Nie znam żadnego architekta, który chciałby doprowadzić do katastrofy, jednak musimy mieć świadomość, że uleganie administracji, sytuacji rynkowej, itd. może mieć skutki właśnie katastrofalne. W moim przekonaniu przyszedł czas, aby kategorycznie przeciwstawiać się na wszelkim próbom manipulacji projektami, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa.

Na szczęście Filip przeżył. Na skutek wypadku ma zmiażdżoną nogę, w tej chwili toczy się walka o jej uratowanie. Okazuje się, że odpowiedniej pomocy mogą udzielić tylko lekarze szwajcarscy, w warunkach polskich zapadł już wyrok amputacji. Filip, jego rodzina i bliscy, postanowili walczyć o przywrócenie chłopca do pełnej sprawności, jednak mimo podjętych, nadzwyczajnych działań, nie są w stanie zebrać wystarczającej kwoty. W związku z tym, zwracam się do Was z apelem; pomóżmy Filipowi wrócić do nas. Ta sytuacja mogła się przydarzyć każdemu z nas.


z wyrazami szacunku i podziękowaniem
architekt Zbigniew Tomaszczyk

Więcej informacji znajdziesz na www.pomocdlafilipa.com

Polski Związek Niewidomych, ul. Konwiktorska 9; 00-216 Warszawa
nr konta: 97 1370 1037 0000 1706 4091 2203
BANK DNB NORD POLSKA SA III ODDZIAŁ, koniecznie z dopiskiem “Pomoc dla Filipa”

Źródło: http://warszawa.sarp.org.pl/

Autorzy:
og

Konkursy

Zimna stal i ciepłe drewno? Przełam schemat! Stwórz oryginalny projekt, weź udział w konkursie i wygraj nagrodę pieniężną.
Listopad 25, 2020
The UIA has endorsed the competition, which is part of UNESCO’s initiative called “Revive the Spirit of Mosul”, a call for the restoration of one of Iraq’s iconic cities.
Listopad 23, 2020

Wasze projekty

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020
Projekt salonu w domu z dużym przeszkleniem
Projekt, który pokazujemy, to nowoczesne wnętrze domu z antresolą i bardzo dużym przeszkleniem. Z...
Listopad 2, 2020

Wasze realizacje

Inwestycja mieszkaniowa Enklawa Polany, składa się z 13 domów z apartamentami o zróżnicowanym met...
Listopad 26, 2020
Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020

Wydarzenia

Szansa dla architektów na realizację dużych projektów urbanistycznych o znaczeniu strategicznym.
Październik 20, 2020
Wykład jest częścią cyklu „Architektury droga do współczesności: od postmodernizmu do szklanych i...
Październik 14, 2020