ilustracja: GRYS-STUDIO

Aktualności

Wrzesień 5, 2011

Budownictwo modułowe

Co to jest budownictwo modułowe?

Pojęcie „moduł” oznacza umowną jednostkę miary odpowiadająca wielkości określonego elementu i służąca do wyznaczania proporcji oraz wzajemnych zależności wszystkich elementów tworzących pewną całość – tyle jeśli chodzi o definicję książkową. W budownictwie stosuje się do określenia wymiarów materiałów i elementów budowlanych. Wprowadzenie na szeroką skalę modułu budowlanego pozwoliło na opracowanie nowych systemów budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. W Polsce w pewnym sensie mamy do czynienia z takim myśleniem od końca lat 60 – nasza kochana „wielka płyta” jest tego przykładem. Ale polskie ciężkie budownictwo z żelbetowych prefabrykowanych elementów otrzymało swoją nową twarz dzięki takim krajom skandynawskim jak Szwecja, Norwegia czy Holandia gdzie prefabrykacja – modułowość budownictwa – związana była z tradycyjnymi lekkimi materiałami – drzewem.

Dziś często budownictwo to nazywane jest „kontenerowym” - dlaczego?

Pierwsze budynki modułowe – czyli powtarzalne moduły konstrukcji były (i nadal są) oparte na systemie kontenerów morskich. Konstrukcja która sprawdziła się w transporcie morskim i lądowym jest prosta a zarazem trwała i bardzo szybko zyskała zastosowanie w budownictwie tymczasowym – dobrze znane nam kontenery na placach budowy. Stąd był już jeden krok do „prawdziwego” budownictwa: usługowego, handlowego, mieszkaniowego.

Dlaczego budownictwo modułowe?

ilustracja: GRYS-STUDIO

Powodów może być wiele. Największe korzyści wynikają z samej „idei budownictwa” czyli modułowości i stosowania gotowych do użycia elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu można zaprojektować i wykonać dowolnej wielkości budynki i układy pomieszczeń – moduły mieszkalne, socjalne, pracy itd. Proste zasady łączenia i montażu kontenerów pozwalają szybko wykonać kompletny budynek we wskazanym miejscu co jest przede wszystkim oszczędnością czasu i pieniędzy. W razie konieczności można też w prosty i łatwy sposób zwiększyć lub zmniejszyć wielkość budynku poprzez dodawanie lub odłączenie kolejnych kontenerów jak również dokonać przeniesienia budynku w inne miejsce. W większości wypadków konstrukcja, instalacje, częściowo elementy wykończeniowe wewnętrzne jak i zewnętrzne są przygotowane w fabryce. Dzięki temu realny proces budowlany już na miejscu budowy jest skrócony do minimum. Nawet fundamentowanie w większości sprowadzone jest do niezbędnego minimum – i może być również sprowadzone do osadzenia gotowych elementów modułowych. Powoduje to ominięcie tak zwanego „sezonu budowlanego” i zmniejszenie kosztów prowadzenia placu budowy.

Jest to nie tylko oszczędność czasu ale przede wszystkim pieniędzy. Dlatego budownictwo to jest bardzo ekonomiczne w etapie wznoszenia budynku. Procesy budowlane często zamykają się w zakresie kilku dni np dla domu jednorodzinnego. Pomimo to budynki w większości wypadków wykonane są z wysokiej klasy materiałów a co za tym idzie są trwałe.

To zalety a wady?

Pierwszą wadą tego budownictwa jest realny koszt. Mówimy tu o nowościach, nowinkach w dziedzinie konstrukcji oraz materiałów wykończeniowych, które jak to nowości muszą kosztować dopóki nie osiągną masowej skali w zakresie produkcji. W większości przypadków jest to również kwestia „mody”. Popyt na tą technologię, jej odmienność – wyróżniającą właściciela takiego domu od szarego posiadacza tradycyjnej „kostki” też kosztuje. Technologia ta powoduje również konieczność stosowania innych rozwiązań w zakresie instalacji.

Kuchnie i łazienki mają samodzielne wentylatory, w pokojach natomiast wymiana powietrza odbywa się często tylko poprzez dodatkowe nawiewniki. Związane to jest z stosowaniem bardzo wydajnych materiałów termoizolacyjnych oraz bardzo szczelnego pokrycia elewacji a co za tym idzie tworzenia szczelnego środowiska dla ruchu powietrza i pary wodnej. Spowodowane jest to również gabarytami budynku gdzie tradycyjne funkcje „tradycyjnego domu” zostają zmodyfikowane i kompaktowane do minimum – dlatego często przy bezpośrednim kontakcie z takimi rozwiązaniami odczuwamy dyskomfort przestrzenny. Aby rozwiązać problem projektanci „rozbierają” do maksimum powłokę budynku stosując dużą ilość przeszklonych płaszczyzn. Tu powstaje problem z nadmiernym nagrzewaniem i tak ograniczonego powietrza we wnętrzach które musimy z wzmożoną siłą dodatkowo wentylować. Ograniczenie tego zjawiska umożliwiły nowe technologie szkła zespolonego, wielopowłokowego, które w sposób znaczny ogranicza wnikanie promieni świetlnych do wnętrza. Cóż, rozwiązania te w chwili obecnej choć coraz powszechniejsze nadal nie są tanie.

A co z architekturą?

Forma budynków ewaluowała zgodnie z możliwościowi technologicznymi. Pierwsze budynki były bardzo prymitywne, nie wnoszące za dużo innowacyjnych rozwiązań do przejętej konstrukcji „kontenerowej”. Jedynie skandynawskie budownictwo jednorodzinne zachowało tradycyjny wygląd.

GRYS-STUDIO

W chwili obecnej forma jest dowolna. Mamy budynki owalne, łukowe, w formie mocno tradycyjnej i przypominające księżycowe stacje kosmiczne. Czasem forma nam znana i przyjmowana jako „tradycyjne budownictwo może kryć pod skorupą warstw wykończeniowych „modułowość”. Coraz większa ilość pracowni projektowych oraz produkcyjno – budowlanych zajęła się zgłębianniem tej nowej ( w takim wydaniu) formy budowlanej. Za kilka lat nie będzie to już coś tak odkrywczego na co polują młodzi ludzie. Sądzę że budownictwo to wpisze się w nasz krajobraz. Jeśli będzie to architektura ambitna to nawet może stać się ikoną naszych czasów – nowego sposobu życia.

GRYS-STUDIO

Autorzy:
Grys Grzegorz właściciel biuro projektowego GRYS-STUDIO.

Tagi: Budownictwo modułowe architektura modułowa

Komentarze

Budownictwo modułowe

Dodano: Czwartek, 15 Luty 2018, 13:14, Autor: PiotrW

Obecnie budownictwo modułowe to najwyższy standard budynków (choć oczywiście baraki także). Przykładem może być czterogwiazdkowy hotel BoniFaCio pod Warszawą. Firma DMDmodular dobudowała skrzydło wykorzystując własnie technologię modułową - http://dmdmodular.com/pl/projects/hotel-bonifacio-spa-sport-resort-extension/, osiągając znakomite efekty.

Konkursy

Celem konkursu jest uzyskanie najlepszego rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego dla zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Budowa budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytet...
Październik 25, 2019
Gmina Michałowice oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają do udziału w konkursie realizacyjnym na koncepcję Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie.
Październik 25, 2019

Wasze projekty

Modulo House mały dom
Modulo House Dom Modulo to mały i tani w budowie energooszczędny dom o powierzchni zabudowy niep...
Październik 1, 2019
Nowoczesna kuchnia wykończona pięknymi materiałami
Projekt kuchni w nowoczesnym domu parterowym. Podobnie jak pozostałe wnętrza tego domu, zaprojekt...
Wrzesień 27, 2019

Wasze realizacje

Dom usytuowany na południowym zboczu gór izerskich nad miejscowością Wojcieszyce w Kotlinie Jelen...
Październik 7, 2019
Glass House Architekt Seweryn Nogalski Beton House
Kaskadowo spływająca kubatura, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości. Charakterystyc...
Lipiec 13, 2019

Wydarzenia

Wystawa przygląda się wyzwaniom, przed którymi stoi obecnie świat, oraz nowym możliwościom budowa...
Październik 24, 2019
Konferencja „Architektura przyjazna seniorom” – szansa na przewagę konkurencyjną i nowe kompetenc...
Październik 18, 2019