Aktualności

Lipiec 30, 2018

Dach bez azbestu

Blachodachowka Regle; źródło: Blachy Pruszyński.jpg
Blachodachowka Regle; źródło: Blachy Pruszyński.jpg

Azbest musi zniknąć z polskich dachów do końca 2032 roku. I chociaż program usuwania pokryć z płyt azbestowo-cementowych trwa już kilkanaście lat, to jednak ich widok jest dość częsty. Jednak rekomenduje się wymianę dachu jak najszybciej, gdyż dachy z eternitu to bomby z opóźnionym zapłonem.

Remont dachu przeraża wielu inwestorów, dlatego decyzję o nim odkładają na ostatnią chwilę. Obawiają się wysokich kosztów, a także całkowitej dezorganizacji życia i przeobrażenia domu w plac budowy. Jeśli jednak zdecydujemy się na usunięcie azbestu z dachu, to w realizacji tego przedsięwzięcia możemy liczyć na wparcie finansowe gmin. Z pomocą przychodzą również producenci pokryć dachowych, oferując swoje wyroby w wielu wersjach, nawet na najbardziej skomplikowane dachy.

Czy dach z eternitu jest szkodliwy?

Nieuszkodzone, całe płyty azbestowo-cementowe nie są groźne. Jednak te ułożone 40 czy 50 lat temu na skutek warunków atmosferycznych niszczeją i uwalniają szkodliwe włókienka. To właśnie ten unoszący się w otoczeniu budynku pył wywołuje choroby układu oddechowego, może prowadzić nawet chorób nowotworowych – azbestozy, raka płuc, raka oskrzeli oraz raka opłucnej zwanego międzybłoniakiem. Osoby wdychające włókna częściej chorują też na inne nowotwory, np. raka żołądka, krtani, nerek, jelit, trzustki, jajnika oraz chłoniaki.

Pomoc finansowa

Zanim rozpoczniemy działania zmierzające do wymiany pokrycia z eternitu, sprawdźmy w swojej gminie (w wydziale ochrony środowiska), czy został opracowany program usuwania wyrobów z azbestu i czy oferowane jest dofinansowanie takich prac. Najczęściej wsparcie dotyczy likwidacji szkodliwych materiałów, ale zdarza się również, że obejmuje część kosztów zakupu czy montażu nowego pokrycia. W każdej gminie wygląda to nieco inaczej. Inna może być wysokość dofinansowania i zasady jej przyznawania. Dzieje się tak, ponieważ nie określają tego odgórne przepisy, to gminy opracowują programy i ubiegają się o środki na nie np. z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Demontaż tylko przez fachowców

Do tej pracy musimy zatrudnić profesjonalną firmę, która dysponuje odpowiednimi technologiami i zabezpieczeniami dla swoich pracowników. Azbest powinien być również wywieziony w odpowiedni sposób i na specjalne składowisko. Wywiezienie go musi być potwierdzone na piśmie (otrzymanie dokumentu leży w gestii firmy utylizującej azbest). Pod żadnym pozorem nie wolno samodzielne usuwać azbestu. Jest to zakazane. Grozi za to kara w wysokości nawet do 500 zł, a za nieprawidłowe składowanie szkodliwego materiału grozi grzywna od 5000 do 20000 zł.

Pokrycia dachowe

Eternit powinniśmy zastąpić pokryciem bezpiecznym dla zdrowia i środowiska. Jednak zanim przystąpimy do tej pracy, powinniśmy koniecznie zinwentaryzować więźbę dachową, gdyż po kilkudziesięciu latach użytkowania nie wiadomo w jakim jest stanie. Może okazać się, że będziemy musieli ją wzmocnić. Nawet jeśli mamy szczęście i konstrukcja jest w dobrym stanie, najbezpieczniej będzie wymienić eternit na lekkie pokrycie, szczególnie jeśli zamierzamy ocieplić połacie nowego dachu co dodatkowo dociąży konstrukcję.

Blachodachówka - lekkie pokrycie

Najpopularniejsze pokrycia z blachy to blachodachówki. Bez problemu dobierzemy je do każdego stylu domu, gdyż dostępne są w wielu kolorach oraz kształtach. Do wyboru mamy blachodachówki w arkuszach i modułach. Zaletą blachodachówek w arkuszach jest możliwość wyprodukowania ich pod zamówienie dokładnie takiej długości jak potrzeba. Dzięki temu pokrycie układa się szybko, co ma duże znaczenie w przypadku wymiany pokrycia w już zamieszkałym domu. Mała ilość połączeń pomiędzy elementami to również mniejsze ryzyko ewentualnych awarii i przecieków. Blachodachówki cięte na wymiar sprawdzą się na prostych dachach dwuspadowych. Natomiast na bardziej skomplikowane dachy lepiej wybrać blachodachówki w panelach, gdyż podczas ich układania powstanie mniej odpadów, ponadto dostępne są „od ręki”. Ze względu na mniejsze wymiary elementów panele wymagają nieco więcej czasu i pracy od wykonawcy. Nieco łatwiej się je natomiast transportuje, wnosi i mocuje na dachu. Firma Blachy Pruszyński, czołowy producent blaszanych pokryć dachowych, oferuje zarówno blachodachówki modułowe, jak i cięte na wymiar. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach przetłoczeń, nawet imitują gont drewniany (blachodachówka panelowa REGLE). W wyborze koloru pomogą nam łatwe w obsłudze programy, dzięki którym zobaczymy, jak dana blachodachówka prezentuje się na domu. Wyroby firmy Blachy Pruszyński są trwałe – żywotność blachodachówek wynosi nawet 30 lat (blachy wielowarstwowe z powłoką poliuretanową).

Za wyborem blachodachówek przemawia również to, że zajmuje się nim dużo firm dekarskich, więc nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem wykonawcy. Zwróćmy jednak uwagę przede wszystkim na takie, których pracownicy brali udział w szkoleniach organizowanych przez producentów.

Niezbędne akcesoria

Każde pokrycie dachowe, aby było szczelne i trwałe wymaga zastosowanie elementów wykończeniowych. Obróbki okapu, szczytu i kalenicy, a w bardziej skomplikowanych dachach również koszy, grzbietów wokół komina i inne obróbki przyścienne dobry wykonawca potrafi wykonać z blachy płaskiej na budowie. Jednak zastosowanie gotowych elementów zdecydowanie przyśpieszy prace. Minimalizuje też ryzyko, jeśli nie jesteśmy pewni umiejętności wykonawcy. Oprócz obróbek blacharskich niezbędne są jeszcze taśmy uszczelniające kalenice i kominy oraz różne uszczelki.

Tagi: dachy budynki

Konkursy

The Institute for Advanced Architecture of Catalonia (IAAC) calls its 8th Advanced Architecture Contest as a global reflection to rethink human habitats, at a time when the fight for life and clima...
Maj 21, 2020
Przedmiotem konkursu Projekt Arting 2020 „Dziedzictwo” są projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego wskazujące rozwiązania poprawiające funkcjonowanie człowieka, i jego otoczenia zgodnie z zasada...
Maj 21, 2020

Wasze projekty

Nowoczesny dom Stodoła z obszernym tarasem, w Warszawie
Dom jednorodzinny dla rodziny z dwójką dzieci, zaprojektowany na podłużnej, wąskiej działce w zie...
Czerwiec 17, 2020
STAN ISTNIEJĄCY Budynek istniejący zrealizowany w 1986 roku na podstawie projektu typowego. Form...
Kwiecień 21, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

STUDIOTOPIĘ opisać można jako kreatywną podróż w stronę budowania klimatu dla zrównoważonego rozw...
Kwiecień 16, 2020
The RIBA Norman Foster Travelling Scholarship offers £7,000 to a student of architecture who demo...
Marzec 22, 2020