Aktualności

Sierpień 19, 2014

Dom Hansenów w Szuminie

Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN
Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN

Pod koniec maja 2014 roku został udostępniony zwiedzającym dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie – architektoniczny, przestrzenny manifest Formy Otwartej.

Drewniany dom, położony na Mazowszu, w starorzeczu Bugu, Oskar Hansen, polski członek Team 10, uczynił z niego oś swojej twórczości architektonicznej w ramach idei Formy Otwartej. Dom, budowany był od 1968 roku i w pełni wyrażał idee projektanta. Czasoprzestrzenna architektura płynnie łączący wnętrze z zewnętrzem, łatwo adaptując się do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Jest to dom budowany jako rama dla życia, który ożywa w momencie pojawienia się w nim ludzi. Szczególną jego atmosferę współtworzą ślady działalności i pasji jego mieszkańców – umieszczone wokół domu instrumenty dydaktyczne do nauki podstaw kompozycji; stalowa struktura z biennale w Wenecji z 1977 roku, po której pnie się winorośl i drewniany gołębnik, który Zofia Hansen żartobliwie przywoływała jako najdoskonalsze dzieło jej męża. Dom ten jest jedną z niewielu prac Hansenów zrealizowanych zgodnie z ich życzeniem czyli bez ograniczeń narzucanych przez socjalistyczny przemysł budowlany.

 

Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN

 

Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN

Idea Formy Otwartej zaprezentowana została po raz pierwszy na kongresie CIAM w Otterlo w 1959 roku i zakładała otwarcie architektury na współtworzenie jej przez jej użytkowników, sytuowała ją w roli „chłonnego tła” eksponującego wydarzenia codziennego życia. Nastawiona na partycypację, proces, zmianę hierarchii między artystą i widzem, stała się kluczową ideą dla działalności architektonicznej Hansena oraz inspirującym punktem odniesienia dla twórczości artystycznej jego studentów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Od 2014 roku opiekę nad domem sprawuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace przygotowawcze związane z udostępnieniem domu publiczności zostały sfinansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

 

Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN

 

Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN

 

 

"Dom jako Forma Otwarta. Szumin Hansenów"

Ukazała się także książka Dom jako Forma Otwarta. Szumin Hansenów z udostępnionymi przez Fundację Galerii Foksal fotografiami Jana Smagi oraz esejami Filipa Springera i Aleksandry Kędziorek.

Źródło: MSN

Tagi: domy

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022

Wasze projekty

Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022
Klimat śródziemnomorski to motyw przewodni tego projektu. Inwestorom zależało również na podkreśl...
Grudzień 30, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Wydarzenia

Bernard Tschumi, Aerial view, © Deskgram
Wykład „Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry” przedstawia filozoficzne dysku...
Styczeń 18, 2022
16 grudnia 2021r. w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zainaugurowano wystawę...
Grudzień 20, 2021