Aktualności

Sierpień 19, 2014

Dom Hansenów w Szuminie

Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN
Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN

Pod koniec maja 2014 roku został udostępniony zwiedzającym dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie – architektoniczny, przestrzenny manifest Formy Otwartej.

Drewniany dom, położony na Mazowszu, w starorzeczu Bugu, Oskar Hansen, polski członek Team 10, uczynił z niego oś swojej twórczości architektonicznej w ramach idei Formy Otwartej. Dom, budowany był od 1968 roku i w pełni wyrażał idee projektanta. Czasoprzestrzenna architektura płynnie łączący wnętrze z zewnętrzem, łatwo adaptując się do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Jest to dom budowany jako rama dla życia, który ożywa w momencie pojawienia się w nim ludzi. Szczególną jego atmosferę współtworzą ślady działalności i pasji jego mieszkańców – umieszczone wokół domu instrumenty dydaktyczne do nauki podstaw kompozycji; stalowa struktura z biennale w Wenecji z 1977 roku, po której pnie się winorośl i drewniany gołębnik, który Zofia Hansen żartobliwie przywoływała jako najdoskonalsze dzieło jej męża. Dom ten jest jedną z niewielu prac Hansenów zrealizowanych zgodnie z ich życzeniem czyli bez ograniczeń narzucanych przez socjalistyczny przemysł budowlany.

 

Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN

 

Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN

Idea Formy Otwartej zaprezentowana została po raz pierwszy na kongresie CIAM w Otterlo w 1959 roku i zakładała otwarcie architektury na współtworzenie jej przez jej użytkowników, sytuowała ją w roli „chłonnego tła” eksponującego wydarzenia codziennego życia. Nastawiona na partycypację, proces, zmianę hierarchii między artystą i widzem, stała się kluczową ideą dla działalności architektonicznej Hansena oraz inspirującym punktem odniesienia dla twórczości artystycznej jego studentów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Od 2014 roku opiekę nad domem sprawuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace przygotowawcze związane z udostępnieniem domu publiczności zostały sfinansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

 

Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN

 

Dom Hansenów w Szuminie, źródło: MSN

 

 

"Dom jako Forma Otwarta. Szumin Hansenów"

Ukazała się także książka Dom jako Forma Otwarta. Szumin Hansenów z udostępnionymi przez Fundację Galerii Foksal fotografiami Jana Smagi oraz esejami Filipa Springera i Aleksandry Kędziorek.

Źródło: MSN

Tagi: domy

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022

Wasze projekty

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Wydarzenia

Plany na przyszłość | LAB to wystawa prezentująca Warszawę przyszłości - zbiór projektów architek...
Lipiec 20, 2022
Helena Kurcyusz - architektka i urbanistka, należąc do nielicznego grona osób mających duży wpływ...
Lipiec 4, 2022