Aktualności

Luty 17, 2012

Drewno we wnętrzach

Zwycięski projekt w konkursie "Drewno w architekturze"; autor projektu: Sylwia Sobotka i Marta Socha, źródło: DLH
Zwycięski projekt w konkursie "Drewno w architekturze"; autor projektu: Sylwia Sobotka i Marta Socha, źródło: DLH

Drewno o tysiącu odcieni brązów, pomarańczy i czerwieni pojawia się coraz częściej we wnętrzach biurowych, korytarzach, salach restauracyjnych. W prywatnych domach i mieszkaniach jest normą. Wprowadza do wnętrz naturalność, lekkość i elegancję.

Wnętrza eleganckie, a przy tym swobodne w wyrazie projektanci uzyskują zazwyczaj poprzez zastosowanie drewnianych akcentów. Ciepła barwa drewna buduje przyjazną atmosferę. W nowoczesnych projektach budynków pięknie eksponowane jest drewno egzotyczne i wszystkie jego odcienie. Kontrastują one zwykle z białymi ścianami czy kamiennymi podłogami.

Nowoczesna aranżacja wnętrza publicznego zainspirowana skandynawskimi trendami Fot. DLH Poland

Styl skandynawski - drewno o jasnym wybarwieniu

Styl skandynawski cechuje prostota i naturalność. Ogromną rolę odgrywa w nim drewno, zazwyczaj o jasnym wybarwieniu. Surowy w formie, a jednocześnie niezwykle funkcjonalny styl skandynawski sprawdza się w nowoczesnych biurowcach oraz budynkach użyteczności publicznej. W tego typu pomieszczeniach oprócz drewnianych podłóg i schodów projektanci decydują się również na zastosowanie mebli biurowych, których blaty wykonano z drewna.

Drewno o ciemnym wybarwieniu

W pomieszczeniach utrzymanych w europejskich stylach zazwyczaj wybierane jest drewno o ciemnym wybarwieniu. Stosowane jest między innymi w korytarzach i holach, ponieważ wprowadza sporą dozę ciepła, łagodzi kontury nowoczesnych projektów aranżacyjnych. Modnym pomysłem jest również obłożenie ściany korytarza lub tylko jej fragmentu szerokimi płaszczyznami drewna. Takie rozwiązanie tworzy ciepłą atmosferę w nowoczesnych przestrzeniach, doskonale współgra też z drewnianymi podłogami i elementami stolarki np. drzwiami.

Pomieszczenie restauracyjne inspirowane alpejskimi trendami. Fot. DLH Poland
Hiszpańskie inspiracje we wnętrzach podkreśli intensywna barwa drewna Merbau. Fot. DLH Poland

Drewno egzotyczne

Większość gatunków drewna egzotycznego znacznie przewyższa parametry wytrzymałościowe drewna europejskiego, dlatego też polecane są one do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Ponadto zachwycają one ogromną paletą różnorodnych barw. Projektanci wnętrz najczęściej decydują się na użycie złoto-brązowych desek z Merbau, intensywnego pomarańczowo-czerwonego drewna Badi, Doussie lub ciemnobrązowego Wenge.

- Egzotyczne drewno często wybierane jest przez projektantów budynków publicznych, ponieważ świetnie wizerunkowo „ociepla” duże przestrzenie. O wyborze drewna na podłogach i ścianach czy sufitach decydują głównie walory estetyczne i parametry techniczne. Coraz częściej również wnętrza o przeznaczeniu gastronomicznym, np. sale restauracyjne aranżowane są przy użyciu drewna. Wyjątkowa twardość gatunków: Ipe, Jatoba, Merbau, Doussie sprawdza się idealnie we wnętrzach intensywnie użytkowanych – mówi Piotr Lisowski, Szef Produktu w firmie DLH Poland.

Drewno egzotyczne merbau, fot.: DLH Poland

Korek

Korek jest kameleonem wśród podłóg. Szeroka gama kolorów oraz wzorów naśladujących fakturę drewna, ceramiki lub kamienia sprawia, że doskonale sprawdzi się w każdej aranżacji. Ponadto wyróżnia się właściwościami mechanicznymi - to materiał niesłychanie miękki i elastyczny. Sprawdzi się m.in w pokojach dziecięcych i przedszkolach. Wyróżnia się także wysoką izolacją termiczną, co pozwala na utrzymanie ciepła we wnętrzach.

Podłogi korkowe to rozwiązanie dla wszystkich, którym ochrona środowiska naturalnego nie jest obojętna. Materiał z jakiego są produkowane jest w pełni biodegradowalny. Korek bowiem pozyskuje się bez potrzeby wycinania drzew.

Beżowa podłoga korkowa, fot.: Torlys
Podłoga korkowa, fot.: Torlys

Bambus

Łodyga bambusa drewnieje i staje się niezwykle twarda, zdecydowanie twardsza od dębu czy jesionu, które są najpowszechniej stosowanym materiałem do parkietów w Polsce.

Deski bambusowe, prasowane pod dużym ciśnieniem, klejone i lakierowane są odporne na ścieranie i odbarwienia, spowodowane promieniowaniem UV. Mogą być wertykalne, złożone z włókien ułożonych równolegle, bądź horyzontalne, czyli, z włókien ułożonych na sztorc, tak, że widać wiązki przewodzące. Nie wymagają cyklinowania, ani dodatkowego lakierowania. Wystarczy je przykleić. Sprawdzają się także jako podłogi tzw. „pływające”.

Ciemny kolor bambusa (tzw.: bambus karmelizowany) uzyskuje się metodą karmelizacji, czyli wytrącaniu cukru z łodyg bambusa poprzez obróbkę termiczną. Proces ten zmniejsza nieco jego twardość, choć w dalszym ciągu deska bambusa twardsza będzie od dębowej o ponad 30%. Ciemny kolor, ma cała deska, nie tylko jej wierzch, więc jeśli po latach zajdzie potrzeba odświeżenia jej i cyklinowania, można nie obawiać się o zmianę barwy.

podłoga bambusowa, fot.: Stępień
podłoga bambusowa, fot.: Stępień

Drewno a podłoga ogrzewana

Przy wyborze desek dla podłogi ogrzewanej należy brać pod uwagę emisję ciepła w pomieszczeniu, wilgotność oraz zmiany temperatury. Aby drewno na ogrzewanej podłodze było rozwiązaniem na wiele lat, musimy zwrócić uwagę na niski współczynnik skurczu, który powinien kształtować się poniżej 0,25 proc. Istotny jest też długi czas osiągania równowagi higroskopijnej, czyli reakcji drewna na zmianę zawartości pary wodnej w powietrzu. Takimi właściwościami charakteryzują się egzotyczne podłogi warstwowe. Na ogrzewanie podłogowe doskonale nadają się również podłogi lite fabrycznie lakierowane, fazowane wykonane ze stabilnych gatunków drewna takich jak Merbau. Przy czym w przypadku podłóg litych należy pamiętać, aby nie stosować elementów podłogowych, których szerokość przekracza 7-8 cm.

Odpowiednia grubość desek nie powoduje utraty ciepła, a wyjątkowe właściwości egzotycznego drewna minimalizują kurczenie się struktury i powstawanie szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami. Deski warstwowo klejone oraz wybrane lite lakierowane to świetna propozycja dla osób, które chcą mieć ciepłą drewnianą podłogę.

Tagi: korek bambus drewno architektura wnętrz

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024

Wasze projekty

architekt wnętrz poznań
Mieszkanie w Dąbrówce to idealne połączenie skromnej elegancji i naturalnego ciepła, które zachwy...
Lipiec 22, 2024
Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Wydarzenia

Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024
Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024