Aktualności

Październik 12, 2009

KontenerArt 2009

W Poznaniu trwa II edycja KontenerArt– pilotażowego projektu mobilnego centrum sztuki niezależnej, wykorzystując walory architektury tymczasowej dla rewaloryzacji miejskiej przestrzeni przy pomocy kultury.

Wykorzystanie funkcjonalnych modułów kontenerowych mogących się łączyć w rozmaitych konfiguracjach, miałoby obniżyć koszty utrzymania pracowni artystycznych, sal wystawienniczych czy koncertowych, ożywiając dany teren i podnosząc jego wartość gruntową dzięki tętniącemu tam życiu artystycznemu.

KontenerArt 2009, montaż

Plusy architektury tymczasowej

Podstawową zaletą kontenerowych konstrukcji jest ich mobilność i możliwość szybkiego zbudowania. Ponadto droga formalna potrzebna do postawienia takiego obiektu architektonicznego jest bardzo krótka w porównaniu do regularnej zabudowy, wymagającej pozwolenia na budowę. Zalety te, w połączeniu z funkcjonalnością kontenerów pozwalają na innowacyjne podejście do architektury tymczasowej, w służbie kultury, dostosowującej się do życia miasta.

Realizacja pomysłu ruszyła w październiku 2008 roku. Architektoniczna konstrukcja – na wzór tych, o których Poznaniacy słyszeli w medialnych relacjach o nowoczesnym budownictwie ze Świata, stanęła w centrum miasta na bankowym Placu Wolności i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i akceptacją społeczną.

KontenerArt 2009, montaż

KontenerArt 2009, montaż

Kultura w kontenerach
Koncerty, spotkania, wystawy, warsztaty, literatura, dialog – wszystko to dzieje się w nowoczesnej, kontenerowej przestrzeni. Ewa Łowżył, inicjatorka projektu stworzyła niebanalną przestrzeń dla twórczości i kreatywności oraz spotkań z żywą sztuką, jakiej w Poznaniu brakowało. Miasto doceniło perspektywiczność projektu przyznając mu dofinansowanie na 3 kolejne lata.

KontenerArt 2009, wnętrze

KontenerArt 2009, Akcja Mixer

Idea imprezy

Pomysł na KontenerArt pojawił się w 2006 roku, kiedy podczas debaty o rewitalizacji Śródki - pięknej, ale zaniedbanej i odciętej rzeką dzielnicy w centrum Poznania. Wtedy też Ewa i Zbigniew Łowżył przedstawili koncepcję zabudowy artystycznego osiedla z kontenerów budowlanych.

Szerokie poparcie społeczne KontenerArt utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że bezpośredni i spontaniczny kontakt z kulturą jest potrzebą powszechną. Obserwując różnorodność niezależnych inicjatyw i środowisk twórczych w konfrontacji z brakiem miejsca i swobody dla ich realizacji, organizując drugą edycję projektu zaaranżowali oni strefę niezależnych działań i spotkań w zwykłych kontenerach budowlanych, zaadaptowanych do roli mobilnego centrum kultury. W efekcie, przez ponad 2 tygodnie, zaniedbany teren Chwaliszewa w Poznaniu, stanowi miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych. Koncerty nagrywane na żywo, nowe czytanie literatury, żywa korespondencja sztuk audiowizualnych, permanentne projekcje w Latarni Video, performance i zabawy modą towarzyszyć będą ważnym rozmowom o wzajemnym oddziaływaniu kultury i architektury na rewitalizację miasta, którego struktura ulega poważnym zmianom rozpraszającym pojęcie centrum.

KontenerArt 2009, Akcja Mixer

Pełen program i szczegóły dotyczące jego realizacji znajdują się na stronie internetowej projektu: www.kontenerart.pl

Tagi: kontenerart architektura tymczasowa

Konkursy

Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” adresowany jest do pracowni architektonicznych i samodzielnych architektów, w których projektach wykorzystano systemy firmy Aluprof. Ideą konkursu jest wyr...
Maj 24, 2022
The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022

Wasze projekty

Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022
Klimat śródziemnomorski to motyw przewodni tego projektu. Inwestorom zależało również na podkreśl...
Grudzień 30, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Wydarzenia

Out & About. Discovering Architecture. EUmies Awards 2022” will take place next May in over 25 Eu...
Maj 9, 2022
Mottem czternastej edycji Westivalu jest „Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam”, a j...
Maj 2, 2022