Aktualności

Październik 12, 2009

KontenerArt 2009

W Poznaniu trwa II edycja KontenerArt– pilotażowego projektu mobilnego centrum sztuki niezależnej, wykorzystując walory architektury tymczasowej dla rewaloryzacji miejskiej przestrzeni przy pomocy kultury.

Wykorzystanie funkcjonalnych modułów kontenerowych mogących się łączyć w rozmaitych konfiguracjach, miałoby obniżyć koszty utrzymania pracowni artystycznych, sal wystawienniczych czy koncertowych, ożywiając dany teren i podnosząc jego wartość gruntową dzięki tętniącemu tam życiu artystycznemu.

KontenerArt 2009, montaż

Plusy architektury tymczasowej

Podstawową zaletą kontenerowych konstrukcji jest ich mobilność i możliwość szybkiego zbudowania. Ponadto droga formalna potrzebna do postawienia takiego obiektu architektonicznego jest bardzo krótka w porównaniu do regularnej zabudowy, wymagającej pozwolenia na budowę. Zalety te, w połączeniu z funkcjonalnością kontenerów pozwalają na innowacyjne podejście do architektury tymczasowej, w służbie kultury, dostosowującej się do życia miasta.

Realizacja pomysłu ruszyła w październiku 2008 roku. Architektoniczna konstrukcja – na wzór tych, o których Poznaniacy słyszeli w medialnych relacjach o nowoczesnym budownictwie ze Świata, stanęła w centrum miasta na bankowym Placu Wolności i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i akceptacją społeczną.

KontenerArt 2009, montaż

KontenerArt 2009, montaż

Kultura w kontenerach
Koncerty, spotkania, wystawy, warsztaty, literatura, dialog – wszystko to dzieje się w nowoczesnej, kontenerowej przestrzeni. Ewa Łowżył, inicjatorka projektu stworzyła niebanalną przestrzeń dla twórczości i kreatywności oraz spotkań z żywą sztuką, jakiej w Poznaniu brakowało. Miasto doceniło perspektywiczność projektu przyznając mu dofinansowanie na 3 kolejne lata.

KontenerArt 2009, wnętrze

KontenerArt 2009, Akcja Mixer

Idea imprezy

Pomysł na KontenerArt pojawił się w 2006 roku, kiedy podczas debaty o rewitalizacji Śródki - pięknej, ale zaniedbanej i odciętej rzeką dzielnicy w centrum Poznania. Wtedy też Ewa i Zbigniew Łowżył przedstawili koncepcję zabudowy artystycznego osiedla z kontenerów budowlanych.

Szerokie poparcie społeczne KontenerArt utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że bezpośredni i spontaniczny kontakt z kulturą jest potrzebą powszechną. Obserwując różnorodność niezależnych inicjatyw i środowisk twórczych w konfrontacji z brakiem miejsca i swobody dla ich realizacji, organizując drugą edycję projektu zaaranżowali oni strefę niezależnych działań i spotkań w zwykłych kontenerach budowlanych, zaadaptowanych do roli mobilnego centrum kultury. W efekcie, przez ponad 2 tygodnie, zaniedbany teren Chwaliszewa w Poznaniu, stanowi miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych. Koncerty nagrywane na żywo, nowe czytanie literatury, żywa korespondencja sztuk audiowizualnych, permanentne projekcje w Latarni Video, performance i zabawy modą towarzyszyć będą ważnym rozmowom o wzajemnym oddziaływaniu kultury i architektury na rewitalizację miasta, którego struktura ulega poważnym zmianom rozpraszającym pojęcie centrum.

KontenerArt 2009, Akcja Mixer

Pełen program i szczegóły dotyczące jego realizacji znajdują się na stronie internetowej projektu: www.kontenerart.pl

Tagi: kontenerart architektura tymczasowa

Konkursy

Zimna stal i ciepłe drewno? Przełam schemat! Stwórz oryginalny projekt, weź udział w konkursie i wygraj nagrodę pieniężną.
Listopad 25, 2020
The UIA has endorsed the competition, which is part of UNESCO’s initiative called “Revive the Spirit of Mosul”, a call for the restoration of one of Iraq’s iconic cities.
Listopad 23, 2020

Wasze projekty

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020
Projekt salonu w domu z dużym przeszkleniem
Projekt, który pokazujemy, to nowoczesne wnętrze domu z antresolą i bardzo dużym przeszkleniem. Z...
Listopad 2, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

Szansa dla architektów na realizację dużych projektów urbanistycznych o znaczeniu strategicznym.
Październik 20, 2020
Wykład jest częścią cyklu „Architektury droga do współczesności: od postmodernizmu do szklanych i...
Październik 14, 2020