Aktualności

Lipiec 14, 2025

Miasta do remontu. Samorządy, inwestorzy i urbaniści muszą grać razem

Konferencja Places + Spaces: Converting Cities
Konferencja Places + Spaces: Converting Cities

Jak projektować miasta, by były odporne na zmiany klimatu, wspierały dobrostan społeczny, a jednocześnie tworzyły wartość inwestycyjną i przestrzenną? Jak przekształcać istniejącą tkankę miejską, zamiast ją burzyć, i jak planować funkcje nie na dziesięć lat, lecz na całe pokolenia? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy wydarzenia Places + Spaces: Converting Cities, zorganizowanego przez Urban Land Institute Poland w Warszawie.

Spotkanie zgromadziło kilkudziesięciu ekspertów z branży nieruchomości, urbanistyki, administracji publicznej, projektowania przestrzeni oraz doradztwa prawnego. W centrum uwagi znalazły się strategie konwersji miast – przechodzenia od modelu opartego na ekstensywnej zabudowie i ruchu samochodowym do modelu, w którym kluczową rolę odgrywa skala ludzka, jakość przestrzeni publicznych oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów.

Wkraczamy w erę, w której miasta muszą być projektowane nie tylko pod kątem gęstości zaludnienia, efektywności zabudowy czy parametrów inwestycyjnych, ale przede wszystkim w oparciu o doświadczenia użytkowników i zdolność przestrzeni do adaptacji powiedział Marcin Juszczyk, przewodniczący ULI Poland. –Odporność na zmiany klimatu, jakość życia, dostępność funkcji i możliwość budowania relacji społecznych stają się równie istotne jak liczba mieszkań czy wskaźniki chłonności terenu. To fundamentalna zmiana podejścia – dodał.

Gościem konferencji był Morten Kjer Jeppesen, dyrektor ds. masterplanu i projektowania urbanistycznego w duńskiej pracowni Gehl Europe, uznawanej za jednego z globalnych liderów w dziedzinie urbanistyki zorientowanej na człowieka (human-centred urbanism). Jeppesen przekonywał, że największe błędy planistyczne ostatnich dekad brały się z ignorowania realnych zachowań mieszkańców i fetyszyzowania formy ponad funkcję.

Nie zaczynamy projektowania od planu zabudowy, tylko od obserwacji życia – mówił Jeppesen. Miasta przyszłości nie powinny być tworzone z myślą o samochodach, ale o ludziach, którzy chcą w nich przebywać. Chodzi o to, by mogli spacerować, spotykać się, korzystać z przestrzeni wspólnych, czuć się bezpiecznie i mieć dostęp do sąsiedzkiego życia. Dobre planowanie to nie kwestia estetyki – to projektowanie codziennych zachowań społecznych i mikrointerakcji, które w dłuższej perspektywie budują kapitał społeczny i zaufanie do miasta – przekonywał.

Pracownia Gehl od ponad 25 lat prowadzi projekty transformacji miejskiej na całym świecie – od rewitalizacji przestrzeni publicznych w Kopenhadze i Sztokholmie, przez przekształcenie postindustrialnego portu w Aarhus, po współpracę z Grupą LEGO przy planowaniu nowej dzielnicy w Billund. Ich metodologia opiera się na obserwacji i analizie życia miejskiego, tzw. life mappingu, oraz badaniach jakościowych i ilościowych prowadzonych na poziomie „eye-level” – w skali człowieka, a nie mapy.

Projektujemy nie po to, by było mniej, ale po to, by było więcej  więcej zdrowia, więcej dostępu, więcej możliwości spotkania, więcej wspólnych zasobów i więzi społecznych – podkreślił Jeppesen.

Transformacja miast wymaga współpracy

Jednym z kluczowych momentów wydarzenia była debata z udziałem przedstawicieli samorządów, inwestorów, architektów i prawników, poświęcona realnym barierom transformacji przestrzennej w polskich miastach. Uczestnicy rozmawiali o tym, jak – mimo ograniczeń systemowych, regulacyjnych i społecznych – skutecznie wprowadzać zmiany w istniejącej tkance miejskiej.

Mariusz Jankowski, dyrektor Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice, podkreślił, że przemiana Katowic w miasto kultury, innowacji i nowych technologii była możliwa dopiero wtedy, gdy udało się przełamać opór społeczny wobec zmiany.  – Zaczęliśmy od zmiany sposobu myślenia – najpierw w urzędzie, a potem wśród mieszkańców. Bez przekonania ludzi do nowej tożsamości miasta, nawet najlepsze inwestycje pozostają tylko makietą – mówił. Przypomniał też, że to konsekwentna polityka wydarzeń kulturalnych i międzynarodowych – od starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury po organizację COP24 – pomogła miastu przeformułować swój wizerunek. – To nie był tylko PR. Za tym szły decyzje przestrzenne, inwestycyjne i legislacyjne – i one tworzyły realną zmianę – podkreślił Mariusz Jankowski.

Waldemar Olbryk, prezes Archicomu, zwrócił z kolei uwagę na konieczność elastyczności w projektowaniu budynków i dzielnic. – Miasto się nie kończy na akcie notarialnym. Musimy projektować tak, by budynki mogły zmieniać funkcję w czasie – z biura w mieszkanie, z handlu w usługi publiczne. Inaczej zamrażamy przestrzeń i blokujemy jej ewolucję – uważa Olbryk. Według niego kluczem do zrównoważonego rozwoju miast jest „akceptacja nieprzewidywalności” i odejście od schematów inwestycyjnych opartych na krótkoterminowym maksymalizowaniu zysku. – Nie chodzi o to tylko, by sprzedać. Chodzi o to, by miejsce żyło przez dekady – dodał.

– Nie da się mówić o regeneracji miast bez rozmowy o prawie – podkreślił natomiast Paweł Białobok, councel w kancelarii DWF. Jego zdaniem to właśnie przepisy coraz częściej stają się hamulcem dla transformacji, zamiast ją wspierać. W tym kontekście mówił o dużych nadziejach związanych z zintegrowanymi planami inwestycyjnymi (ZPI), które mogą usprawnić współpracę między sektorem publicznym a prywatnym. Zastrzegł jednak, że skuteczność zarówno tego instrumentu jak i innych zależy od jego stosowania w praktyce, a nie od samego zapisu ustawowego. – Największym wyzwaniem może okazać się nie brak przepisów, ale ich nadinterpretacja i brak zaufania do dialogu międzysektorowego – dodał.

Plan to nie wyrok, a zmiany to sport zespołowy

Prof. Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska, zaznaczył natomiast, że planowanie przestrzenne w Polsce nadal zbyt często traktuje miasto jako zamkniętą strukturę, zamiast jako dynamiczny organizm. – Musimy odejść od iluzji, że da się raz na zawsze zaplanować przyszłość miasta. Plan to nie wyrok, tylko narzędzie do zarządzania zmianą – mówił. Podkreślił także rolę edukacji i transparentności w procesie planistycznym. – Mieszkańcy muszą rozumieć, co się dzieje w ich otoczeniu, i mieć wpływ na kierunki rozwoju. W przeciwnym razie każda zmiana napotyka mur nieufności – dodał.

Z kolei Morten Kjer Jeppesen podkreślił konieczność tworzenia wspólnych wartości w procesie projektowym. – Musimy budować miasta, które będą wspólne – nie tylko w sensie przestrzeni, ale też odpowiedzialności. Sukces nie zależy od jednego dewelopera czy burmistrza, ale od całego ekosystemu współpracy – uważa Jeppsen. Jego zdaniem najważniejszym wskaźnikiem jakości przestrzeni miejskiej nie jest gęstość zabudowy czy liczba metrów, lecz to, „czy ludzie chcą w niej przebywać, spotykać się, wracać.”

Debata pokazała, że regeneracja miast nie jest ani procesem wyłącznie inżynieryjnym, ani politycznym, ani finansowym – jest działaniem na styku wielu interesów, potrzeb i kompetencji. – Transformacja to sport zespołowy. Jeśli zabraknie jednego z elementów – wizji publicznej, kapitału prywatnego, wiedzy eksperckiej lub zaufania społecznego – cała konstrukcja traci stabilność – podsumowała moderator panelu Joanna Wojnarowska, partnerka w kancelarii DWF.

Źródło: Urban Land Institute Poland

Tagi: inwestorzy urbaniści miasta samorządy

Konkursy

Koncepcja będzie miała charakter studium funkcjonalności, mającego przede wszystkim na celu kompleksowe zaplanowanie urbanistyczne Kampusu CKD, przy uwzględnieniu wytycznych Uniwersytetu Medycznego...
Grudzień 12, 2025
Inwestycja, której budżet planowany jest na ok. 50 milionów złotych, ma stanowić odpowiedź na potrzebę utworzenia w mieście nowoczesnej, wielofunkcyjnej przestrzeni, łączącej funkcje kulturalne, ed...
Grudzień 1, 2025

Wasze projekty

One 7 Willa, proj. Exterio Architektura, fot. Yassen Hristov
ONE 7 Willa projektu Exterio Architektura redefiniuje luksus miejskiego życia. Projekt pokazuje,...
Listopad 26, 2025
widok domu od storny skarpy
Projekt obejmuje dwukondygnacyjny dom jednorodzinny z płaskim dachem (zgodnie z MPZP – jednospado...
Październik 21, 2025

Wasze realizacje

Wilanów od lat przyciąga tych, którzy szukają balansu pomiędzy rytmem miasta a spokojem przedmieś...
Październik 15, 2025
Bardzo wytrymałe na obciążenia półki na wymiar bez widocznych wsporników. Nr projektu 3669 https...
Sierpień 22, 2025

Wydarzenia

Wydarzenia specjalnego dla architektów i projektantów, organizowane na Międzynarodowych Targach B...
Grudzień 8, 2025
W dniach 17–18 listopada Poznań po raz trzeci zgromadzi ekspertów, decydentów, projektantów, prze...
Listopad 13, 2025