Aktualności

Marzec 7, 2012

Miasto-ogród

Wystawa Architektury i Wnętrz: w otoczeniu ogrodowem” inspirowana architektonicznymi myślami Ebenezera Howarda zrewolucjonizowała myślenie urbanistyczne.
Wystawa Architektury i Wnętrz: w otoczeniu ogrodowem” inspirowana architektonicznymi myślami Ebenezera Howarda zrewolucjonizowała myślenie urbanistyczne.

32 tysiące mieszkańców, z czego każdy ma 235 metrów kwadratowych zieleni – to modelowe „miasto-ogród” wymyślone ponad 100 lat temu przez Ebenezera Howarda.

Jak zamienić przemysłową metropolię w piękny miejski ogród? Jak stworzyć ciekawą przestrzeń do życia? Na te pytania starał się odpowiedź już w XIX w. angielski urbanista - Ebenezer Howard.

Inspirowana architektonicznymi myślami tego wizjonera „Wystawa Architektury i Wnętrz: w otoczeniu ogrodowem”, która odbyła się w 1912 r. była próbą zrewolucjonizowania myślenia urbanistycznego. Po ponad 100 latach od tego wydarzenia, II Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie ponowiło wciąż aktualne pytania angielskiego wizjonera.

Proces nadawania wnętrzom i miastu określonego wyglądu i roli jest istotnym elementem rozwoju społecznego. Człowiek niemal od zawsze zastanawiał się jak stworzyć piękne 
i zarazem funkcjonalne otoczenie. Jednym z istotnych sposobów jej kreowania jest architektura wnętrz, która towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów.

Miasta-ogrody

Już ponad 100 lat temu za jej pomocą starano się stworzyć przestrzeń przyjazną człowiekowi, porządkując koncepcje architektoniczne, tak by miasta tworzyły spójną, rozwojową przestrzeń. Jedna z wizji urbanistycznych bazowała na koncepcji „miast – ogrodów” stworzonej przez Ebenzera Howarda – angielskiego urbanistę.

Idea Howarda powstała w związku z problemami przeludnienia i niewydolnością komunikacyjną ówczesnych miast. W swojej koncepcji przedstawił wizję miast jako organizmów samowystarczalnych kulturowo i ekonomicznie, pozbawionych skrajnego ubóstwa i przestępczości, o kwitnącym życiu społecznym. Howard wyobrażał sobie miasto jako organizm technicznie skończony, o kontrolowanym wzroście ludności. W momencie, gdy miasto osiągnęłoby swoją szczytową formę, powstawałby nowy byt: miasto-satelita – samodzielny organizm, żyjący własnym życiem, połączony z miastem centralnym siecią komunikacji.

Howard zakładał tworzenie osiedli oddalonych od centrum miast, charakteryzujących się niską, luźną zabudową, a przede wszystkim ze znacznym udziałem terenów zielonych w ogólnej powierzchni miasta. Istotnymi elementami miał być: park centralny, muzeum, teatr, biblioteka - które stawać się miały sercem miasta. „Miasta-ogrody” miały być obszarami nie tylko do zamieszkania, pracy, ale i rekreacji. Specyficzny plan urbanistyczny „miast – ogrodów” miał być przyjazny człowiekowi.

„Miasta-ogrody” skupione wokół miasta centralnego według Ebenezera Howarda

„Wystawa Architektury i Wnętrz w otoczeniu ogrodowem”

Idealistyczna wizja „miasta – ogrodu” promowana przez Howarda zyskała popularność w całej Europie, zawędrowała również do Polski. Myśl Howarda podjęli krakowscy architekci, którzy w 1912 roku stworzyli „Wystawę Architektury i Wnętrz: w otoczeniu ogrodowem”. Przedsięwzięcie to było jedynym takim wydarzeniem w Polsce. Wystawa ta była formą odpowiedzi na pytanie, jak można zagospodarować nowo przyłączone dzielnice Krakowa. Ekspozycja prezentowała praktyczne, a jednocześnie piękne rozwiązania wnętrz - domy dla różnych grup społecznych, dla mieszkańców miast i wsi. . „Żywe” eksponaty (projekty domów w skali 1:1) stanęły w centrum Krakowa, zajmując całą – licząca kilkadziesiąt hektarów – dzielnicę: „Oleandry”. Odwiedzający wystawę mogli przekonać się jak powinien wyglądać dom spełniający wszystkie potrzeby jego mieszkańca. Proponowane rozwiązania zachwyciły krakowskich architektów i mieszkańców, jak i również gościa specjalnego wydarzenia – Ebenezera Howarda. Ten wybitny, angielski urbanista podziwiał kunszt polskich architektów oraz olbrzymie ilości terenów zielonych Krakowa: błonie i planty. Serce małopolski było urealnieniem jego idei „miasta – ogrodu”.

Odwiedzając wystawę Howard uznał za wzorcowe nie tylko proponowane tam rozwiązania, ale i całą architekturę Krakowa i Podgórza: kamieniczne centrum 
i poforteczne osiedla willowe w zieleni, Błonia, bulwary oraz przemysł ulokowany po zawietrznej stronie miasta – mówią przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych 
w Krakowie. W wyniku koncepcji Howarda powstało w Europie kilkadziesiąt „miast-ogrodów”, a w samej Polsce kilkanaście. Zgodnie z ideą powstanie modelowego zespołu miast miało powodować samoczynne tworzenie się nowych: gdyby zostały połączone szybką komunikacją, skupione byłyby wokół większego "miasta centralnego".

Architektura wnętrz – znak współczesności?

Temat, planowania urbanistycznego wraca jak bumerang, także dzisiaj. Rozpoczęta ponad 100 lat temu myśl Howarda domaga się ponownego postawienia pytania
o dzisiejszą architekturę. Czy charakteryzuje ją spójny zamysł i wizja rozwoju obszarów miejskich i wiejskich?

Architektura wnętrz – także w kontekście urbanistycznym – wciąż traktowana jest jako chwilowa moda na „dizajn”. Jest jednak czymś więcej: próbą zrozumienia i realizowania ludzkich potrzeb.

Przestrzeń miast ulega ciągłym zmianom, które mają odpowiadać na coraz większe wymagania wygody i komfortu życia. Współczesny mieszkaniec miasta ma łatwy dostęp do różnych środków komunikacji zbiorowej, do udogodnień socjalnych takich jak: ciepła woda, kanalizacja, centralne ogrzewanie, czy do dóbr kulturalnych, jak kino, teatr, czy opera. Kształtowana w ten sposób przestrzeń miejska – mimo, że funkcjonalna - nie jest jednak spełnieniem marzeń o pięknej przestrzeni do życia. Zaprojektowanie przestrzeni miejskiej, tak by wyłącznie spełniała potrzeby dnia codziennego mieszkańców to nie wszystko. Czy można wobec tego stworzyć piękną i zarazem praktyczną przestrzeń? – to pytanie na temat planowania wydaje się być nadal aktualne. Próbą odpowiedzi na nie było II Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz, podczas którego doświadczeni projektanci, architekci wnętrz oraz studenci zastanawiali się w jaki sposób architektura wnętrz może przyczynić się do spełnienia marzeń o „mieście-ogrodzie jutra”.

Projektując staramy się zrozumieć tożsamość, indywidualność i potrzeby przyszłych mieszkańców. Nie kształtujemy przestrzeni, tym bardziej społecznej, w oparciu o własne, subiektywne odczucia – mówi Beata Gibała-Kapecka z ASP.

Chcemy pokazać, że architektura wnętrz jest nieodzowną częścią ludzkiego życia, a także, że jest doskonałym narzędziem do jego wspomagania, ułatwiania i upiększania. Dzięki ogromnej wiedzy na temat człowieka i otaczającej go przestrzeni, architektura daje szansę na stworzenie piękniejszej przestrzeni do życia. - wyjaśnia Joanna Kubicz współorganizator II Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz „inAW 2012”.

To drugie już spotkanie ludzi architektury organizowane przez Wydział Architektury Wnętrz z krakowskiej ASP. O tym, jak ważna jest architektura wnętrz w Polsce oraz jak głęboko sięgają jej korzenie będzie można przekonać się podczas tego wydarzenia, które w tym roku odbędzie się nieprzypadkowo pod hasłem „Miasta-Ogrody”. Tematyka spotkania zainspirowana została bowiem myślami Ebenezera Howarda. Dokładnie 100 lat po krakowskiej wystawie na Oleandrach ponawiamy pytania o rolę architektury wnętrz w kontekście miast i indywidualnych przestrzeni – mówią organizatorzy.

Tagi: Ebenezer Howard architektura wnętrz urbanistyka

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024

Wasze projekty

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Wardrobe design
Lipiec 4, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Wydarzenia

Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024
Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024