Aktualności

Maj 4, 2022

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2022

Kingston TH- ©Dennis Gilbert
Kingston TH- ©Dennis Gilbert

Na konferencji prasowej, która odbyła się 22.04.2022 roku, w Brukseli, Tamás Szűcs, Dyrektor ds.Kultury i Kreatywności, Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury Unii Europejskiej, ogłosił laureatów Nagrody Unii Europejskiej za rok 2022 w dziedzinie Architektury Współczesnej i Nagrody im. Miesa van der Rohe oraz nagrodę dla obiekt w fazie projektowej - Emerging Architecture Prize 2022. 

Miesa van der Rohe a rok 2022

Zwycięzcą Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe a rok 2022 została pracownia Grafton Architects z Dublina za projekt Town House - Kingston University, Londyn.

KingstonTH - ©Ed Reeve

Jest to pierwszy budynek uniwersytecki, który zdobył nagrodę w dziedzinie architektury. Pokazuje to, że istnieje zapotrzebowanie na publiczne projekty edukacyjne o takiej jakości jak ten, który nadaje godność życiu ludzi poprzez edukację i bycie razem oraz daje wszystkim takie same możliwości edukacyjne. wszystkim takie same możliwości edukacyjne.

Projekt został doceniony za niezwykłą jakość wykreowanego środowiska wewnętrznego, które tworzy doskonałą atmosferę do nauki, tańca, spotkań i po prostu bycia razem. Ten uniwersytecki budynek mieści w sobie przestrzenie do tańca, biblioteki i nauki, wykorzystując strefy ciszy i dźwięku, które doskonale ze sobą współgrają.

Autorzy, Grafton Architects, studio założone w 1978 roku przez Yvonne Farrell i Shelley McNamara, mają duże doświadczenie w projektowaniu budynków edukacyjnych. Ich dwa inne projekty  również były nominowane do nagród EUmies 2022 - Institute Mines Télécom w Paryżu i Toulouse School of Economics w Tuluzie. Uniwersytet Luigi Bocconi w Mediolanie był finalistą Konkursu w 2009 r.

Emerging Architecture Prize w 2022

Laureatem Emerging Architecture Prize w 2022 r. (nagroda dla obiektu w fazie projektowej)  jest spółdzielnia mieszkaniowa La Borda Lacol w Barcelonie. Ten projekt jest transgresyjny w swoim kontekście, ponieważ wbrew trendom budownictwa mieszkaniowego, zdominowanego przez interesy makroekonomiczne, La Borda Lacol opiera się na współwłasności i współzarządzaniu wspólnymi zasobami. Model ten stanowi wzór do naśladowania, wykorzystując aktywnie narzędzia do promowania zmian politycznych i urbanistycznych, opartych na zrównoważonym rozwoju społecznym, ekologicznym i ekonomicznym.

Fasada południowa © Lacol
Nagrody Unii Europejskiej za rok 2022 w dziedzinie Architektury Współczesnej i Nagrody im. Miesa van der Rohe

Oba nagrodzone projekty zostały wybrane z listy 532 prac z 41 krajów. Jury wybrało i odwiedziło pięciu finalistów w dziedzinie architektury: Z33 House for Art, Architektury i Wzornictwa w Hasselt; Town House - Kingston University w Londynie; Farma Kolejowa w Paryżu; 85 mieszkań socjalnych. Railway Farm w Paryżu; 85 mieszkań socjalnych w Cornellà de Llobregat oraz Frizz23 w Berlinie, w towarzystwie autorów prac, zleceniodawców lub deweloperów, a także użytkowników i lokalnych ekspertów.

Komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, Mariya Gabriel, powiedziała: Gratuluję laureatom nagrody UE w dziedzinie architektury współczesnej Miesa van der Rohe, którzy udowodnili kreatywność i innowacyjność i innowacyjny potencjał architektury europejskiej. Szczególnie budujący jest fakt, że wkład architektury współczesnej w poprawę dobrobytu obywateli Europy, podobnie jak w przypadku Nowego Europejskiego Bauhausu.

Przyznawana co dwa lata nagroda w wysokości 60 000 euro jest najbardziej prestiżową nagrodą w dziedzinie architektury europejskiej. Została ustanowiona w 1987 r., aby podkreślić wkład europejskich architektów w rozwój nowych idei i technologii we współczesnej urbanistyce. Jest ona współfinansowana przez program Kreatywna Europa i Fundację Miesa van der Rohe.

Dzień Nagrody EUmies, podczas którego odbędzie się ceremonia wręczenia nagród, będzie miał miejsce w dniu 12 maja w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie w ramach festiwalu Model.

Barcelona Architectures Festival

Festiwal prezentuje eksperymentalną i spekulatywną architektury, aby pomóc nam wspólnie zastanowić się nad nowymi modelami miast i nowymi wizjami jak chcemy żyć razem. W dniu rozdania nagród EUmies, otwartym dla publiczności, odbędą się następujące wydarzenia obejmować:

  • ceremonię wręczenia nagród w Pawilonie Miesa van der Rohe o godz. 12:45 oraz uroczystość
  • wystawa "Nagrody EUmies 2022" (1-12 maja) z modelami, tekstami, filmami wideo,
  • wideo, szkicami i rysunkami 40 prac, które znalazły się na krótkiej liście oraz podsumowaniem wszystkich 532 nominowanych w ESklandestino w Barcelonie;
  • - rozmowy o Nagrodach EUmies", które umożliwią laureatom, finalistom, osobom z krótkiej listy, klientom, klientom, mediom zajmującym się architekturą oraz osobom zainteresowanym dyskusją na tematy, na które zwróciło uwagę Jury
  • - uruchomienie programu "Out & About", którego celem jest odkrywanie architektury wraz z autorami i promotorami 40 prac, które znalazły się na krótkiej liście finałowej. Zaproszeni oni zostali do zorganizowania wydarzeń w swoich budynkach i podzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami.

Przejażdżki łodzią, wycieczki, wykłady i odkrywanie kulisów budynków pozwolą wszystkim odkryć, co składa się na projekt architektoniczny. Program ten jest organizowany wspólnie z Guiding Architects.

Tagi: Nagroda im. Miesa van der Rohe 2022

Konkursy

L A M P is a small organization that devotes itself to promoting and connecting emerging talents to new markets in lighting design. This is an opportunity to showcase your work outside of the costl...
Lipiec 15, 2024
As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024

Wasze projekty

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Wardrobe design
Lipiec 4, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024
Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024