Aktualności

Kwiecień 11, 2013

Najlepsze obiekty z ceramiki ostatniej dekady według jury Brick Award

OP Architekten - Andels Hotel w Łodzi
OP Architekten - Andels Hotel w Łodzi

W międzynarodowym konkursie Brick Award wyróżniani są najbardziej utalentowani architekci wykorzystujący ceramikę w swoich projektach.

Polska edycja Brick Award 2013

Brick Award odbywa się co 2 lata. W każdej edycji międzynarodowego konkursu brały udział polskie projekty, które choć nie zdobyły głównej nagrody, także nie przeszły bez echa. W najnowszym albumie Brick ’12 znalazły się: Andel’s Hotel Łódź (projekt: OP Architekten), Dom w Rybniku (projekt: jojko+nawrocki architekci) oraz Dogma House (projekt: Grzegorz Stiasny).

Prace polskich architektów były wielokrotnie wyróżniane przez jury. W roku 2013 po raz pierwszy została zorganizowana polska edycja konkursu. Otwarta formuła umożliwiła szerszy przegląd najciekawszych obiektów zaprojektowanych przez polskich architektów, wybudowanych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Zwycięzców Brick Award Polska 2013 poznamy 18 kwietnia podczas gali finałowej. Najlepsze prace, oprócz otrzymania wyróżnienia na szczeblu krajowym, będą reprezentować polską architekturę w międzynarodowym konkursie w 2014 roku, a także popularyzować nowatorskie, często nieszablonowe i inspirujące rozwiązania z wykorzystaniem cegieł, dachówek i klinkieru.

Grzegorz Stiasny - Dogma House
jojko+nawrocki architekci - Dom w Rybniku
jojko+nawrocki architekci - Dom w Rybniku

Brickc Award i architektura na świecie z lat 2004 - 2012

Wśród obiektow zgłoszonych na przestrzeni lat prac, znalazły się unikalne obiekty przemysłowe, domy jednorodzinne, muzea, galerie, a nawet stacje elektryczne, czy… remiza strażacka. Niezależnie od rodzaju projektu, wyróżnionym w konkursie architektom za każdym razem udało się pozytywnie odmienić estetykę krajobrazu. Oto niektóre z nich.

Futurystyczny tunel

W 2004 roku w konkursie zwyciężył znakomity architekt z Czech, Josef Pleskot. Zaprojektował on pasaż dla pieszych położony w Fosie Jelenia pod Praskimi Hradczanami, łączący dwie, niegdyś oddzielne części fosy. Dzięki jego pomysłowi turyści i mieszkańcy Pragi przechodzący przez tunel, mogą obserwować przez konstrukcję kratową płynący w podłodze strumyk Brusnice. Natomiast ściany oraz sklepienie zostały uformowane z cegieł, które tworzą wyjątkowy wzór, podkreślony odpowiednim oświetleniem.

Josef Pleskot - Pasaż dla pieszych
Josef Pleskot - Pasaż dla pieszych

Nowoczesny barbakan

W 2006 roku zwycięzcami Brick Award zostali Ferenc Csagoly oraz Ferenc Keller z Węgier, którzy zaprojektowali kompleks mieszkalno-biurowy, wkomponowany w historyczne zabudowania miasta Pecs. Obiekt sąsiadujący z miejskim barbakanem z XV wieku łączy w sobie nowoczesny charakter budynku z zabytkową estetyką elewacji oraz klasyczną formą. Czteropiętrowe prostokątne bloki posiadają wąskie otwory okienne wykończone drewnianą stolarką. Natomiast elewacja to połączenie bieli z surową, czerwoną cegłą, ułożoną w nieregularny wzór, przez co uzyskano efekt postarzenia obiektu.

Ferenc Csagoly, Ferenc Keller - Kompleks mieszkalno-biurowy

Muzeum sztuki powstałe na ruinach sakralnych

Pierwszą nagrodę w 2008 roku zdobył projekt Petera Zumthora z Niemiec. Muzeum Kolumba powstało na ruinach budynków arcybiskupstwa kolońskiego, które zostały zniszczone w trakcie II wojny światowej. Pozostałości dawnej fasady zostały idealnie wkomponowane w elewację muzeum sztuki. Lekkości nadaje nie tylko jasnoszary kolor elewacji, ale także perforacja w murze, która doświetla fragmenty wnętrza muzeum utrzymane w prostym, surowym stylu. Budynek muzeum zaprojektowany przez Zumthora mieści zbiory Muzeum Sztuki Archidiecezji Kolońskiej, które dla nawiązania do przeszłości nosi imię patrona dawnego kościoła - świętego Kolumby.

Peter Zumthor - Muzeum Kolumba

Parlament u stóp góry zamkowej

W edycji Brick Award 2010 największe uznanie jury konkursu zdobył budynek Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein, usytuowany tuż pod zamkiem regenta oraz przy siedzibie rządu w Vaduz. Prestiżowa lokalizacja wymagała od autora projektu Hansjörga Göritza umiejętnego wkomponowania nowego budynku w zabytkową zabudowę tej części miasta. Dlatego oba skrzydła obecnego Parlamentu Krajowego – Dom Wysoki (das Hohe Haus) oraz Dom Długi (das Lange Haus) – wyróżniają się nadzwyczaj prostą, wręcz sakralną formą. Oryginalna elewacja ma kolor ochry, a ściany i sufity, od garażu po sale posiedzeń, pokrywa aż 680 000 jednakowych cegieł elewacyjnych.

Hansjörg Göritz - Parlament Krajowego Księstwa Liechtenstein

Wyjątkowe muzeum dumą lokalnej społeczności

W edycji Brick Award 2012 najwyżej oceniona przez jury konkursowe została siedziba Muzeum Mapungubwe Interpretation Centre w RPA. To wspólny projekt Petera Richa, Michaela Ramange’a oraz Johna Ochsendorfa. Park Narodowy Mapungubwe od 2003 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Głównym celem muzeum jest eksponowanie lokalnych znalezisk archeologicznych, dlatego architektom zależało, aby swoją estetyką nawiązywało do tradycji tego obszaru. Peter Rich, zaangażowany w regionalną działalność antropologiczną, dobrze zna lokalną społeczność. Dlatego do budowy obiektu zamówił u miejscowych robotników cegły ręcznie wyrabiane z gliny, cementu i wody. Różnej wielkości kopuły o paskowej elewacji, połączone siatką ścieżek i mostków pięknie komponują się z krajobrazem parku narodowego.

Mapungubwe Interpretation Centre projektu Petera Richa, Michaela Ramage'a i Johna Ochsendorfema

Tagi: architektura ceramika Brick Award

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020

Wasze projekty

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

ilustracja: Kaja Kusztra
WARSZAWA W BUDOWIE rusza 2 października i potrwa do 17 stycznia 2021 roku. Składa się z dwóch rów...
Wrzesień 18, 2020
World Architecture Festival Goes Virtual in December, Returning as Live Event in June 2021.
Wrzesień 3, 2020