Aktualności

Wrzesień 24, 2018

Projektowanie strefy odpadów stałych

Osłona śmietnika usytuowana bezpośrednio przy głównym wejściu na działkę; źródło: Buszrem
Osłona śmietnika usytuowana bezpośrednio przy głównym wejściu na działkę; źródło: Buszrem

Miejsce gromadzenia odpadów stałych - czyli potocznie mówiąc śmietnik - podlega szeregom reguł wynikających ze specyficznych warunków użytkowania i regulowań prawnych. Na dodatek oczekujemy, że nie będą psuły estetyki posesji.

Jest w otoczeniu domu jednorodzinnego kilka stref, które wymagają szczególnego opracowania. Wynika to z reguły ze specyficznych warunków ich użytkowania i stawianych przed nimi oczekiwań. Dodatkowymi ograniczeniami są tu z reguły uwarunkowania prawne. Jedną z takich stref zdecydowanie jest miejsce gromadzenia odpadów stałych, czyli potocznie mówiąc śmietnik, lub precyzyjniej – osłona śmietnika.

Jest to strefa o tyle trudna do opracowania, że stawiane przed nią wymagania są (przynajmniej pozornie) sprzeczne. Ze względu na obsługę musi być zlokalizowana od frontu działki, możliwie przy drodze dojazdowej. Ze względu na aspekty estetyczne oczekujemy raczej, że będzie ukryta przed gości i łatwa do utrzymania w czystości. Ponadto, z jednej strony oczekujemy lokalizacji możliwie w pobliżu wejścia do budynku – tak, aby można było wyrzucać śmieci przy okazji wychodzenia z domu. Przeciwna opcja mówi o usytuowaniu śmietnika możliwie daleko od głównego wejścia, zakładając pewnego rodzaju wyższość estetyki nad funkcjonalnością.

Blisko ale niewidocznie

Miejsce gromadzenia odpadów stałych musi być zlokalizowane na działce i musi umożliwiać segregację śmieci. W wersji minimalnej, to po prostu utwardzony placyk na którym ustawiane są pojemniki. W takim wypadku Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie precyzuje, że zastosowane kontenery muszą być wyposażone w zamykane otwory wrzutowe. W wersji nieco bardziej rozbudowanej dochodzi do tego pionowa osłona, najczęściej murowana, a nawet zadaszenie. Może to również (pod pewnymi obostrzeniami) być wydzielone pomieszczenie w budynku. Jeśli jednak decydujemy się na zewnętrzną osłonę, najlepiej usytuować ją w linii ogrodzenia, tak aby zabierała możliwie mało miejsca i była stosunkowo łatwa do ukrycia – na przykład za pomocą roślinności.

Kwestia wyglądu i lokalizacji zależy od projektu zagospodarowania działki oraz projektu samego śmietnika. Warto go zrobić, mimo że nie jest to obowiązkowe. Do budowy takiego obiektu (o ile nie jest tylko utwardzonym placem, oraz jeśli nie jest uwzględniony w np. pozwoleniu na budowę domu) wymagane jest zgłoszenie wykonania robót budowlanych. Sama lokalizacja podlega również pewnym obostrzeniom prawnym. Miejsce gromadzenia odpadów musi znajdować się co najmniej 2m od granicy sąsiedniej działki, chyba że styka się z takim samym obiektem po drugiej stronie granicy. Może znajdować się przy linii rozgraniczającej od strony ulicy, nie może jednak być usytuowane bliżej niż 3m od drzwi i okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi. Wszystkie te odległości dotyczą wyłącznie w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej. Przy wszystkich innych budynkach są one zdecydowanie większe. Między śmietnikiem a miejscem umożliwiającym dojazd śmieciarki powinno być w myśl tych samych przepisów utwardzone dojście. Wszystko to to kwestie projektowe decydujące o wyborze lokalizacji i formy osłony.

Nawierzchnia też ważna

Dużo jednak można usprawnić (lub zepsuć) samym doborem posadzki w miejscu gromadzenia odpadów. Należałoby więc zastanowić się, jakie parametry powinna ona spełniać.

Pamiętajmy, że pojemniki na odpady najczęściej są zaopatrzone w kółka, zwykle niewielkiej średnicy. Aby je optymalnie wykorzystać – część śmietnika w której będą ustawione oraz trasa po której będą wytaczane powinny być pokryte możliwie gładką, równą kostką o niewielkich spoinach. Niewskazane są elementy postarzane czy o strukturze łamanego kamienia.Niezbyt dobrym rozwiązaniem będą również szerokie, nierówne spoiny.

Doskonale natomiast sprawdzą się kostki o gładkiej powierzchni i równych fugach. Warto również rozważyć zastosowanie produktów przemysłowych. Warto także zadbać o ułożenie ich wzdłuż kierunku przetaczania pojemników.

Kolejnym istotnym elementem jest impregnacja kostki. Nawierzchnia wewnątrz śmietnika jest narażona na bardzo częsty kontakt z najróżniejszymi substancjami mogącymi ją trwale zanieczyścić. Może to powodować również powstanie źródła trudnych do usunięcia nieprzyjemnych zapachów. Impregnacja znacząco zwiększy odporność nawierzchni.

Minimalna szerokość takiej ścieżki powinna umożliwić wygodne przeprowadzenie pojemnika na śmieci. Największe używane przy domach jednorodzinnych pojemniki mają szerokość około 60cm, warto jednak założyć chociaż minimalny margines szerokości i przyjąć minimalną szerokość ścieżki około 80cm.

Wszystkie powyżej opisane zabiegi zredukują hałas powstający przy przeprowadzaniu pojemników do śmieciarki i z powrotem i ułatwią utrzymanie czystości.

Ponieważ sama osłona śmietnika nie jest głównym tematem tego artykułu, na ilustracjach została ona potraktowana schematycznie.

Osłona śmietnika; źródło: Buszrem

Osłona śmietnika usytuowana bezpośrednio przy głównym wejściu na działkę. Rolę dojścia do śmietnika pełni w tym momencie utwardzone główne dojście do budynku oraz publiczny chodnik. Nie ma dodatkowej furtki umożliwiającej dojście z terenu działki.

 

 1. Główne wejście na działkę
 2. Wjazd do garażu
 3. Ogrodzenie działki
 4. Osłona śmietnika
 5. Wysoka zieleń oddzielająca śmietnik od strefy wejściowej
 6. Nawierzchnia wewnątrz osłony pokryta gładką kostką Malta
 7. Dostęp do śmietnika dla mieszkańców i obsługi śmieciarki
Osłona śmietnika; źródło: Buszrem

Osłona śmietnika usytuowana przy granicy działki. Rolę dojścia pełni w tym wypadku częściowo podjazd do garażu. Dodatkowo dzięki zestawieniu ze sobą dwóch śmietników z sąsiadujących posesji znacznie usprawniona jest praca obsługi śmieciarki, co z kolei skraca niedogodności związane z wywozem odpadów.

 

 1. Główne wejście na działkę
 2. Wjazd do garażu
 3. Ogrodzenie działki
 4. Osłona śmietnika
 5. Osłona śmietnika na działce sąsiedniej (niezbędny warunek takiego usytuowania)
 6. Wysoka zieleń osłaniająca śmietnik
 7. Nawierzchnia wewnątrz osłony pokryta gładką kostką Malta
 8. Część dojścia pokryta płytą Meba
 9. Dodatkowa furtka – dostęp do śmietnika dla mieszkańców
 10. Dostęp do śmietnika dla obsługi śmieciarki
Osłona śmietnika; źródło: Buszrem

Osłona śmietnika cofnięta usytuowana w ustronnym miejscu ogrodu i cofnięta od granicy działki i linii rozgraniczającej drogi. Takie rozwiązanie umożliwia najlepsze ukrycie śmietnika i doskonale sprawdza się na dużych działkach.

 

 1. Główne wejście na działkę
 2. Wjazd do garażu
 3. Ogrodzenie działki
 4. Osłona śmietnika
 5. Wysoka zieleń osłaniająca śmietnik
 6. Nawierzchnia wewnątrz osłony pokryta gładką kostką Malta
 7. Część dojścia pokryta płytą Meba
 8. Dodatkowa furtka – dostęp do śmietnika dla mieszkańców
 9. Dostęp do śmietnika dla obsługi śmieciarki – w części leżącej na działce ścieżka pokryta gładką kostką Malta.

Źródło: źródło: Buszrem

Tagi: śmietnik projektowanie

Komentarze

ki

Dodano: Piątek, 11 Styczeń 2019, 09:50, Autor: Natahana

Please treat each other well. Everybody has difficulties that we have to overcome, do not know later but how to live each day happily.
http://dr-driving.com/

Great web

Dodano: Poniedziałek, 12 Listopad 2018, 10:53, Autor: tonkcheez68z

This website is great. I find a lot of useful info.

https://torrenttips.com/torrent/torrent-sites

happy wheels

Dodano: Piątek, 26 Październik 2018, 11:37, Autor: suka

The design is very creative and wonderful, I like it
<a href="http://happywheels8.com">happy wheels</a>

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020

Wasze projekty

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

ilustracja: Kaja Kusztra
WARSZAWA W BUDOWIE rusza 2 października i potrwa do 17 stycznia 2021 roku. Składa się z dwóch rów...
Wrzesień 18, 2020
World Architecture Festival Goes Virtual in December, Returning as Live Event in June 2021.
Wrzesień 3, 2020