Aktualności

Listopad 4, 2010

Roberto Palomba - gość specjalny "Projektu Dizajn" 2010

Projekt Dizajn 2010 - Ludovica i Roberto Palomba
Projekt Dizajn 2010 - Ludovica i Roberto Palomba

18. listopada 2010 rozpoczyna się trzecia edycja Projektu Dizajn. W tym roku gościem specjalnym wydarzenia będzie światowej sławy włoski dizajner Roberto Palomba. Przed spotkaniem w Warszawie i Krakowie publikujemy słowo wstępne i jego punkt widzenia Roberta Palomby na współczesny dizajn.

Linia Zen - Roberto Palomba

Przed jakimi wyzwaniami staje współczesny dizajn? Czy dizajn jest w ogóle potrzebny?

 

 

– Dobry dizajn jest nieodzowny, ponieważ pozwala ukryć to, na co nie chcemy patrzeć – pewne „estetyczne skażenie”, z jakim mamy do czynienia na co dzień – i dodać do naszego otoczenia elementy, których mu brakuje.

 

 

 

Twierdzi Pan, że aktualne trendy pozostają bez wpływu na Państwa projekty z prostego powodu – sami odgrywacie rolę trendsetterów. Nadal tak Pan uważa?

 

 

 

– Nie podążamy za trendami, ponieważ sami je tworzymy, a przynajmniej staramy się stosować nowe środki wyrazu pod wpływem nowych zwyczajów. Źródłem inspiracji podczas tworzenia projektów w dziedzinie dizajnu i architektury jest dla nas obserwacja zmian w ludzkim zachowaniu. Nasze prace nie odzwierciedlają najnowszych trendów, powstają wyłącznie dzięki połączeniu racjonalnych wyborów i przemyślanego rzemiosła, dlatego ważne jest, aby nie wiązać ich z konkretnym miejscem ani czasem. Połączenie funkcjonalności, innowacyjności i trwałości stanowi dla nas prawdziwe wyzwanie. Poprzez czystą, oryginalną formę staramy się przekazać wrażenie odwagi i spokoju.

 

 

 

W wielu wywiadach mówi Pan, że Państwa projekty łączą przeszłość i przyszłość. Co ma Pan na myśli?

 

 

 

– Nawet jeśli praca jest skończona, nigdy nie przybierze ostatecznej formy, ponieważ w miarę upływu czasu będzie ją kształtował sposób postrzegania przez kolejnych odbiorców. Udany projekt musi być odkrywczy, a jednocześnie powinien nawiązywać do tego, co już znane.

 

 

 

 

 

Stawia Pan etykę i estetykę na równi z precyzją i perfekcją. Co rozumie Pan pod pojęciem etyki dizajnu?

 

 

 

– To pewien rodzaj odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy, i za nasze wybory konsumpcyjne. Podczas projektowania największą wagę przykładamy do pracy w zgodzie z naturą oraz do odpowiedniego doboru materiałów i rozwiązań.

 

 

 

Czy istnieją argumenty, którymi mogą się posłużyć młodzi dizajnerzy, aby przekonać producentów, że dobry i interesujący dizajn stanowi o wartości przedmiotu w równym stopniu, co jego funkcjonalność?

 

 

 

– Funkcjonalność jest dla nas ważniejsza niż dizajn, to rzecz oczywista, która nie wymaga argumentacji. Spełnienie kryterium funkcjonalności stanowi warunek dobrego dizajnu.

 

 

 

Czy miał Pan okazję poznać polski dizajn? Jeśli tak, jak go Pan ocenia?

 

 

 

– Kiedy oceniamy dizajn, rzadko zadajemy sobie pytanie, z jakiego kraju pochodzi twórca; zastanawiamy się raczej nad tym, czy projekt jest interesujący, czy nie. Jednak wzornictwo stanowi często odzwierciedlenie konkretnej kultury. Z tego powodu polski dizajn może być rzeczywiście bardzo interesujący.

Projekt Dizajn 2010

W ramach Projektu Dizajn Roberto Palomba wygłosi wykład pod tytułem „Evident design”, a następnie zaprosi wszystkich zebranych na wystawę swoich prac towarzyszącą prelekcji. Na spotkanie z projektantem zapraszamy 18 i 19 listopada do dwóch miast – Krakowa i Warszawy.

Regał SVEVA - Roberto Palomba

Lampa FlyFly - projekt: Roberto Palomba

Tagi: Projekt Dizajn

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022

Wasze projekty

Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022
Klimat śródziemnomorski to motyw przewodni tego projektu. Inwestorom zależało również na podkreśl...
Grudzień 30, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Wydarzenia

Bernard Tschumi, Aerial view, © Deskgram
Wykład „Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry” przedstawia filozoficzne dysku...
Styczeń 18, 2022
16 grudnia 2021r. w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zainaugurowano wystawę...
Grudzień 20, 2021