Aktualności

Kwiecień 7, 2021

Słoneczne ciepło z podłogi - elektryczne ogrzewanie podłogowe

fot.: Elektra
fot.: Elektra

Słońce – najbliższa gwiazda w naszym układzie planetarnym, źródło życia, najważniejsze bóstwo wielu antycznych i współczesnych religii. Od milionów lat kształtuje życie na naszej planecie. W ostatnich latach coraz powszechniej wykorzystywane przez człowieka źródło energii elektrycznej…*artykuł sponsorowany

Patrząc jak z czasem zmieniało się nasze podejście do Słońca, nie można nie zauważyć, że zmieniło się ono diametralnie za sprawą technologii elektrowni fotowoltaicznych. Zaryzykuję stwierdzenie, że ludzkość ściągnęła słońce z piedestału i zaprzęgła do swoich celów.

Oczywiście nie byłoby to możliwe bez kilku czynników…

Zwrot ku rozwiązaniom pro środowiskowym

Po pierwsze, od kilku lat w bardzo dynamiczny sposób rozwija się technologia fotowoltaicznych ogniw. Od małych modułów, które kiedyś zasilały kieszonkowe kalkulatory i elektroniczne zegarki, do mocnych paneli pozwalających wyprodukować niezbędną energię do funkcjonowania domów jednorodzinnych, a nawet całych osiedli.

Drugi z niemniej ważnych elementów, to wzrost proekologicznej świadomości wśród populacji naszej planety, co doprowadziło do rozpowszechnienia energooszczędnych materiałów i technologii, również w dziedzinie budownictwa.

Nie bez znaczenia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii pozostają decyzje międzynarodowych organizacji rządowych o ograniczaniu emisji dwutlenku węgla. Dotyczą one nie tylko podmiotów gospodarczych, ale również zwykłych użytkowników, co w związku z rosnącą ilością odbiorników energii, wzmaga zainteresowanie elektrowniami fotowoltaicznymi.

Wydajne i komfortowe źródło ciepła – elektryczne ogrzewanie podłogowe

W tym miejscu dla większości inwestorów indywidualnych pojawiają się dwa pytania: co zrobić aby z jednej strony ograniczyć straty energii na ogrzewanie budynku, a z drugiej strony, jaki system ogrzewania zapewni maksymalna wydajność, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego i do tego za jak najniższą cenę…?

Okazuje się, że rozwiązanie tego dylematu leży na powierzchni, a w zasadzie tuż pod powierzchnią podłogi - sam system jest znany od tysięcy lat…

Tym systemem jest ogrzewanie podłogowe i do tego teraz elektryczne!

Promocja trwa do wyczerpania zapasów
Promocja trwa do wyczerpania zapasów
Szczegóły: https://elektra.pl/download/pl/cenniki/MD-Pack.pdf Szczegóły: https://elektra.pl/download/pl/cenniki/WoodTec2-Pack-OCD2.pdf
 
Najważniejsze zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego
  1. Zarządzanie ogrzewaniem - jest to system niecentralny, pozwalający w dowolny sposób kształtować niezależną temperaturę w każdym z pomieszczeń osobno.
  2. Ogrzewanie przyjazne alergikom – jest realizowane na dużej powierzchni pomieszczenia, ale za to niską temperaturą, co sprawia, że nie występuje z jednej strony konwekcja, a z drugiej możliwe jest utrzymanie właściwej wilgotności. Właśnie te aspekty są bardzo ważne dla osób cierpiących na alergie pyłkowe, gdyż najczęściej w okresie grzewczym to drobinki kurzu unoszące się w powietrzu sprawiają chorym najwięcej dolegliwości.
Dobór ogniw fotowoltaicznych

Zatem w jaki sposób dobrać moc przydomowej elektrowni fotowoltaicznej, i jak skalkulować moc urządzeń grzejnych?

Punktem wyjścia musi być powierzchnia użytkowa budynku i jego klasa energooszczędności.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne do domów energooszczędnych i pasywnych

Dla budynku energooszczędnego np. o powierzchni użytkowej 130 m² moc instalacji ogrzewczej powinna wynosić około 40W/m². Mnożąc tę wartość przez powierzchnię, otrzymamy 5200 W na samo ogrzewanie. Dodajemy do tego moc niezbędną do zapewnienia potrzeb bytowych (ciepła woda, oświetlenie, wyposażenie AGD i RTV) i otrzymujemy około 3 do 5 kW dodatkowo.

Zatem całkowita moc przydomowej elektrowni fotowoltaicznej powinna wynieść w tym wypadku do 8 do 10 kW pików.

Jeżeli możliwości techniczne (wielkość działki lub powierzchnia dachu) nie pozwalają na instalację ogniw o właściwej do zbilansowania potrzeb mocy, to i tak instalacja fotowoltaiczna w znaczny sposób zminimalizuje koszty eksploatacyjne budynku.

Jaki zatem system ogrzewania podłogowego będzie właściwy do tego typu obiektów? Czy każdy rodzaj ogrzewania podłogowego elektrycznego sprawdzi się w domach energooszczędnych?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, musimy uzmysłowić sobie cechy charakterystyczne konstrukcji domów niskoenergetycznych.

Są to budynki bardzo ciepłe, z reguły wyposażone w mechaniczna wentylację wzbogacona o centralę rekuperacyjną. Posiadające dużą powierzchnię oszklenia od południa, aby dodatkowo korzystać z promieni słonecznych w mroźne zimowe bezchmurne dni.

W takim wypadku najbardziej odpowiednim, będzie ogrzewanie elektryczne realizowane bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi. Posiada ono stosunkowo niewielką bezwładność, co z jednej strony umożliwi szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniach, a z drugiej nie dopuści do przegrzewania się gdy operują promienie słoneczne.

W zależności od rodzaju pokrycia podłogi do dyspozycji mamy zasadnicze 2 systemy montażu:

  • maty grzejne ELEKTRA MD montowane w zaprawie klejowej lub w wylewce samopoziomującej
  • folie grzejne ELEKTRA WoodTec2TM – dedykowane do tak zwanego suchego montażu bezpośrednio pod panele lub deski warstwowe.

Oba systemy działają na zasadzie przewodnictwa cieplnego w ciałach stałych przekazując ciepło na powierzchnię podłogi. Zarówno maty umieszczone w zaprawie, jak również folie WoodTec2™ zapewniają równomierny rozkład ciepła na powierzchni podłogi.

Szeroko rozprzestrzeniony pogląd jakoby folie grzejne wykorzystywały zjawisko podczerwieni do ogrzewania jest mitem nie mającym uzasadnienia naukowego i wynikającym z niewiedzy, a może ignorancji marketingowców i sprzedawców. Bowiem promieniowanie podczerwone jest falą elektromagnetyczną i do przekazywania ciepła nie wymaga ośrodka, czyli jest możliwe również w próżni, dokładnie tak jak ogrzewa nas nasza najbliższa gwiazda – Słońce. W tego typu ogrzewaniu następuje przekazanie ciepła z urządzenia do materiału wykończeniowego podłogi i to właśnie ten materiał, nagrzany przez folię lub matę od spodu zaczyna powierzchnią emitować podczerwień.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – folie i maty grzewcze

Folie ELEKTRA WoodTec2TM w odróżnieniu od innych dostępnych na rynku folii grzejnych posiadają ekran termiczny z folii aluminiowej, który odbierając ciepło z elementów grzejnych, rozprzestrzenia je równomiernie na dużej powierzchni. Wspomniana folia aluminiowa pełni również rolę ekranu elektrycznego zabezpieczającego urządzenie na wypadek przebicia, spowodowanego uszkodzeniami mechanicznymi, co jest niespotykane w klasycznych foliach grzewczych.Dobór urządzeń jest niezmiernie prosty. W pierwszej kolejności należy określić materiał wykończeniowy jakim poszczególnych pomieszczeniach zamierzamy pokryć nasza podłogę. Potem ustalamy zapotrzebowanie na ciepło dla budynku z uwzględnieniem powierzchni pokoi, kuchni, łazienki i ciągów komunikacyjnych.

Znając te parametry musimy ustalić miejsce instalacji, planując montaż w taki sposób, aby ogrzewanie nie znajdowało się pod wyposażeniem i umeblowaniem mogącym utrudnić oddawanie ciepła.

folie grzejne ELEKTRA WoodTec™ – dedykowane do suchego montażu bezpośrednio pod panele lub deski warstwowe

Maty ELEKTRA MD i folie WoodTec2TM - mają 50 cm szerokości, a ich długość zależy od powierzchni. W celu dopasowania do kształtu ogrzewanego pomieszczenia możliwe jest rozcięcie maty i folii, należy przy tym uważać aby nie uszkodzić elementu grzejnego. Istotną różnicą odróżniającą folie WoodTec2™ od innych dostępnych na rynku jest jedno złącze zasilające. W zwykłych foliach każdy przebieg stanowi osobny obwód. Duża liczba złącz jest obarczona ryzykiem błędu ich wykonania, co zwiększa prawdopodobieństwo awarii. Folie WoodTec2™ posiadają złącze wykonane przez producenta każdorazowo poddawane próbie wysokonapięciowej w celu zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa i szczelności.

W przypadku mat MD należy zwrócić szczególną uwagę aby maty nie przecinały szczelin dylatacyjnych np. pomiędzy pokojem a korytarzem, czy łazienką. Ponieważ te urządzenia są zatopione w kleju, praca niezależnych powierzchni podłogi mogłaby doprowadzić do uszkodzenia. Folie ELEKTRA WoodTec2™ są pozbawione tego ograniczenia, ale zawsze lepiej traktować ogrzewanie zgodnie z zasadą jedno pomieszczenie-jeden układ grzejny.

Jest to związane nie tylko z wytycznymi instalacyjnymi, ale również i może przede wszystkim z utrzymaniem właściwego komfortu w poszczególnych pomieszczeniach, a to dzięki precyzyjnej regulacji jest jednym z największych plusów tych systemów.

I tu wkraczamy w zakres sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.

maty grzejne ELEKTRA MD montowane w zaprawie klejowej lub w wylewce samopoziomującej
Sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym

Ponieważ z założenia system jest dedykowany do domów o małych potrzebach cieplnych, liczy się każdy stopień, gdyż właśnie takie wahania decydują o komforcie lub jego braku w pomieszczeniach.

Wykorzystywane w tego typu instalacjach regulatory temperatury pozwalają na bardzo skuteczne monitorowanie dystrybucji ciepła, gdyż ich dokładność wynosi 0,3°C. Urządzenia posiadają możliwość programowania zdarzeń, w których należy realizować odpowiednią temperaturę. Na przykład kiedy wstajemy – jaka ma być temperatura, kiedy wychodzimy do pracy, kiedy wracamy do domu, kiedy się kładziemy spać (ELEKTRA OCD5, OWD5, ELR20). To pozwala zminimalizować koszty ogrzewania.

Dzięki wyposażeniu termostatów w funkcję samoadaptacji (ELEKTRA OWD5), możliwe jest jeszcze większe zoptymalizowanie kosztów ogrzewania, gdyż urządzenia same uczą się z jakim wyprzedzeniem powinno się włączyć, aby o ustalonej porze osiągnąć wymaganą temperaturę.

Łatwość i wszechstronność sterowania możliwa jest również dzięki implementacji łączności bezprzewodowej z termostatami za pomocą aplikacji mobilnej. Możemy dzięki temu w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca na ziemi sprawdzić status realizowanej funkcji, dokonać korekty nastaw lub przejść na sterowanie ręczne.

Dzięki aplikacji możemy grupować pomieszczenia w strefy grzejne i jeszcze szybciej zmieniać nastawy dla wielu urządzeń na raz.

Regulator temperatury ELEKTRA OWD5

Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, niecentralność ogrzewania, łatwość oraz precyzję sterowania, znikomą bezwładność termiczną, elektryczne ogrzewanie podłogowe bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi jest najlepszą opcją z dostępnych na rynku rozwiązań. Jest to jeden z nielicznych systemów zapewniający prawie pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach, pozwalający na znaczne poprawienie komfortu życia osobom cierpiącym na alergię. Jak by powiedział Marek Belka: „ten system wprawdzie ma same zalety, ale za to nie ma wad”.

Tagi: ELEKTRA elektryczne ogrzewanie podłogowe

Konkursy

Claude Cormier + Associés, "Blue Stick Garden", 2000 | fot.: Louise Tanguay
Międzynarodowy Festiwal Ogrodów ogłasza zaproszenie do składania wniosków w celu wyłonienia projektantów, którzy stworzą nowe tymczasowe ogrody na 25. edycję Festiwalu, która zostanie otwarta 21 cz...
Październik 1, 2023
Urząd Miasta i Gminy w Miechowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy c...
Wrzesień 30, 2023

Wasze projekty

Nowoczesny salon z jadalnią
Otwartą strefę dzienną tego nowoczesnego domu zaprojektowaliśmy głównie w bieli, ale z kontrastow...
Sierpień 29, 2023
aranżacja wnętrz nowoczesnego domu
Strefa dzienna tego domu to otwarta przestrzeń z dużymi przeszkleniami, które pozwalają cieszyć s...
Sierpień 29, 2023

Wasze realizacje

Półki na książki cellaio są: - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok/. 100kg/m2) - tworzone są...
Sierpień 29, 2023
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) pólki nad łóżko. Tworzone na wymiar i wg indywidu...
Sierpień 28, 2023

Wydarzenia

Międzynarodowe Biennale Architektury (MBA) odbywa się w Krakowie cyklicznie od 1985 roku, stanowi...
Wrzesień 30, 2023
W piątek, 8 września 2023, odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu MEETING POINT FOKSAL – gościn...
Wrzesień 4, 2023