Aktualności

Sierpień 10, 2021

Zrównoważony rozwój w projektowaniu wnętrz

Zrównoważony rozwój wnętrz dotyczy potrzeb teraźniejszości, jest przyjazny dla środowiska i kładzie nacisk na materiały pochodzące z recyklingu. To właśnie takie podejście do projektowania domu ogranicza negatywny wpływ na środowisko, jednocześnie zwiększając zdrowie i komfort jego mieszkańców. Projekty pomieszczeń tworzone w duchu zrównoważonego rozwoju mają wpływ na takie czynniki, jak planowanie efektywnego wykorzystania przestrzeni, wybór materiałów o niskim wpływie na środowisko oraz zmniejszenie zużycia energii, zanieczyszczenia i odpadów.

Dlaczego zrównoważony rozwój jest ważny w aranżacji wnętrz?

W ostatnim czasie doświadczyliśmy gwałtownej zmiany naszych oczekiwań dotyczących tego, jak żyjemy i mieszkamy. O zmianach klimatu i jego negatywnych konsekwencjach jeszcze nigdy nie mówiło się tak wiele. Branże, w tym budownictwo, nie tylko rozpoczęły dyskusję na temat problemu, ale i wdrażają odpowiednie strategie, które mają mieć pozytywny wpływ na naszą planetę. Według raportu CBRE, o uwzględnieniu w swoich decyzjach kwestii zrównoważonego rozwoju, wspomina 93% europejskich inwestorów z rynku nieruchomości. 

 Projektowanie wnętrz jest integralną częścią budownictwa, a wybory dokonywane przy planowaniu przestrzeni mają wpływ na środowisko i dobrostan człowieka. Tak więc praktyka projektowania jest również rozpatrywana w kontekście zrównoważonego rozwoju, będącego kluczowym aspektem każdego zielonego procesu budowlanego. 

Istotnym aspektem jest wybieranie materiałów i produktów o najmniejszym wpływie na środowisko. Materiały organiczne (np. drewno, wełna, kamień naturalny) wydają się oczywistym wyborem, ale nie należy zapominać, że zasoby naturalne należy brać pod lupę. Dlaczego? Wpływ materiałów i produktów na środowisko musi być oceniany przez cały cykl ich życia – od wydobycia, produkcji, transportu i przetwarzania, aż po wyrzucanie ich po użyciu.

Odpowiedzialne podejście do wykończenia wnętrz

Projektanci wnętrz mają w swoich rękach dużą władzę, jeśli chodzi o redukcję odpadów, a jednocześnie dużą odpowiedzialność, aby działać w sposób zrównoważony. Cenne zasoby planety są ograniczone, więc mentalność wyrzucania produktów, gdy tylko wyjdą z mody i zastępowania ich tymi, które są obecnie modne, nie ma już uzasadnienia.

Warto podkreślić, że według najnowszego raportu PKO Bank Polski, rodzima branża meblarska relatywnie dobrze poradziła sobie w niezwykle trudnym 2020 r. – produkcja sprzedana branży wzrosła w całym roku o 0,4%, do czego przyczynił się m.in. wzmożony popyt krajowy na meble.

Na szczęście świat designu staje się coraz bardziej świadomy potrzeby ekologicznego myślenia i doświadcza rosnącego zainteresowania „zielonymi” trendami, takimi jak recykling czy upcykling. Zamiast odrzucać „staromodne” przedmioty, gdy są jeszcze funkcjonalne, projektanci mogą (i powinni) wymyślić kreatywne sposoby na nadanie im nowego życia. Rosnąca idea zrównoważonego rozwoju dała architektom i projektantom wnętrz ogromną moc decydowania o materiałach i produktach, które ludzie mogą stosować w swoich domach. 

Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych 

Zrównoważony rozwój odgrywa ogromną rolę w aranżacji wnętrz, stając się częścią tego, co znaczy projektować i żyć odpowiedzialnie i dobrze. – Bycie „zielonym” nie oznacza rezygnacji z luksusu – to przedkładanie jakości nad ilość. Jakość, która jest ekologiczna, odnawialna, nadająca się do recyklingu oraz bezpieczna dla zdrowia – tłumaczy Łukasz Zembold z wrocławskiego studia projektowania wnętrz dukke. To ponadczasowy sposób na udekorowanie i wyposażenie wnętrz.

Projektowanie wnętrz w ekologicznym nurcie polega na wykorzystaniu zrównoważonych materiałów, które mają pozytywny wpływ na środowisko, a także poprawiają jakość życia i samopoczucie. Ma na celu wypracowanie równowagi między estetyką a funkcjonalnością rzeczy, a także zaplanowanie energooszczędnego i przemyślanego wykorzystania przestrzeni.

Najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego projektowania 

W architekturze i aranżacji wnętrz projektanci starają się minimalizować negatywny wpływ mieszkań na środowisko, stosując w swoich projektach innowacyjne, ekologiczne metody – obejmujące technologię energooszczędną, zrównoważone materiały, recykling, zmianę przeznaczenia i inne elementy, które wspierają długoterminową równowagę ekologiczną.

Najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego projektowania koncentrują się nie tylko na oszczędzaniu energii i zasobów naturalnych, ale także na zwiększaniu dobrostanu osób pracujących w projektowanych przez nas przestrzeniach, zwiększaniu ich komfortu, zwiększaniu ich doświadczenia, zwiększaniu wydajności i poprawianiu jakości ich życia przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko.

Tagi: Zrównoważony rozwój projektowanie wnętrz

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024

Wasze projekty

Widok główny
Był to projekt typu „mamy brand book i produkt, a także przykłady istniejących już salonów w inny...
Kwiecień 26, 2024
H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH  Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi hiszpańskimi ekspe...
Kwiecień 15, 2024
Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024