Zagadnienia prawne

Styczeń 16, 2024

Raport dla działki

Geo-System
Geo-System

Zanim podejmie się decyzję o zakupie warto przeanalizować różne czynniki, takie jak lokalizacja, stan prawny, warunki środowiskowe, które będą miały wpływ na możliwość zagospodarowania nieruchomości.

Potrzebne w tym celu dane gromadzone są w różnych rejestrach publicznych - aby uzyskać kompleksową informację, trzeba je pozyskać, przetworzyć i przeanalizować. Z pomocą w tym zadaniu przychodzi Raport SmartSDI dla działki udostępniany przez firmę Geo-System. Jest to popularne narzędzie sprawdzone już przez tysiące użytkowników - właścicieli, inwestorów oraz pośredników nieruchomości. Raport ten został nagrodzony przez Ministra Rozwoju i Technologii w konkursie na najlepsze innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji.

Wybór idealnej lokalizacji

Należy pamiętać, że kupując działkę pod budowę lub z istniejącą zabudową, nierzadko wybiera się miejsce, w którym będzie się już mieszkać do końca życia. Dlatego lokalizacja jest najważniejsza. Trzeba podkreślić, że o ile decyzja o wyborze regionu Polski jest sprawą indywidualną, to pewien zakres parametrów lokalizacyjnych działki jest stały niezależnie od tego, czy chce się ją kupić w Beskidach, na Kaszubach czy pod Wrocławiem. O czym należy pamiętać? Trzeba sprawdzić, czy wybrana lokalizacja spełnia oczekiwania inwestora pod względem dostępności do komunikacji publicznej, szkół, sklepów i innych istotnych punktów.

Sprawdzenie warunków zabudowy działki

Kluczowe jest upewnienie się, że warunki zagospodarowania działki są zgodne z planami przyszłego właściciela nieruchomości. To także okazja do zweryfikowania obecnych i przyszłych planów rozwoju okolicy - sprawdzenia, czy w sąsiedztwie nie powstanie autostrada lub obiekt przemysłowy, który wpłynie negatywnie na wartość nieruchomości i łatwość użytkowania. W polskim prawie najważniejszym dokumentem, który definiuje sposób zagospodarowania nieruchomości, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP może być konieczne wydanie przez gminę decyzji o warunkach zabudowy.

Inne ważne parametry działki

Przed zakupem działki należy również sprawdzić, jakie inne czynniki mogą wpłynąć na możliwość jej zabudowania. Dotyczy to zarówno aspektów środowiskowych, w tym zagrożenia powodziowego, jak i antropogenicznych, np. występowania obiektów uciążliwych. Warto zwrócić uwagę na:

  • zagospodarowanie terenu - istniejące i planowane;
  • otoczenie nieruchomości (m.in. dostęp do mediów oraz bliskość obiektów uciążliwych);
  • ukształtowanie terenu;
  • uwarunkowania natury środowiskowej (np. bliskość terenów chronionych lub zalewowych);
  • historię nieruchomości i zmian w jej otoczeniu.

Raport SmartSDI - wiarygodne i sprawdzone rozwiązanie

Wszystkie wymienione czynniki wpływające na atrakcyjność działki można sprawdzić w usłudze Raport SmartSDI - w jednym miejscu prezentowane są dane pochodzące z kilkudziesięciu oficjalnych rejestrów urzędowych. W bazie firmy Geo-System znajduje się ponad 38 mln działek i 8 mln adresów z całej Polski aktualizowanych na bieżąco.

Raport SmartSDI dla działki można zamówić online, a wynik otrzymuje się niemal natychmiastowo. Wystarczy podać numer ewidencyjny działki lub wskazać nieruchomość na mapie. Dokument zostanie przygotowany w ciągu kilku minut i wysłany na adres e-mail w formacie PDF. 

Raport SmartSDI to nie tylko źródło cennych informacji, lecz także sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki niemu można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i ryzyka poniesienia dodatkowych kosztów związanych z zakupem działki lub budową na niej. Raport może być także pomocny, by negocjować lepszą cenę i warunki umowy ze sprzedawcą.

Źródło: Geo-System

Tagi: geolokalizacja zakup nieruchomości analiza działki

Konkursy

The biennial prize seeks to encourage innovative and visionary architectural concepts with an interdisciplinary approach that explore new models of living and strategies for inhabiting an urban con...
Luty 16, 2024
The International Render Awards (IntRA): Architecture Edition is thrilled to announce its annual award for 2024, inviting talented architects, designers, artists, and visualization professionals fr...
Luty 16, 2024

Wasze projekty

Budynek mieszkalny w Krakowie, klasyczne elementy klinkierowe na fasadzie nadają ponadczasowy cha...
Luty 14, 2024
si:ti studio Willa Leśna
Parterowa willa tworząca harmonijną i zrównoważoną przestrzeni życiową w otoczeniu lasu. Willa pr...
Luty 12, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024