Białostocka Chłodnia - I nagroda w konkursie studenckim na projekt koncepcyjny rewitalizacji chłodni.
Zadanie konkursowe polegało na znalezieniu najciekawszych odpowiedzi na pytanie o przyszłość budynku białostockiej chłodni i jego otoczenia, przekonaniu szerokiego grona odbiorców o wysokiej wartości architektonicznej tego obiektu, popularyzacji i propagowaniu tej spuścizny jako dóbr kultury wartych zachowania, a także przedstawieniu potencjalnym inwestorom interesujących propozycji rewitalizacji chłodni.
Konkurs dzielił się na dwie kategorie. Kategoria A dotyczyła koncepcji rewitalizacji budynku chłodni i objętych opracowaniem terenów przyległych. Prace w tej kategorii mogą nadsyłać studenci architektury i urbanistyki. Kategoria B obejmowała wszelkie graficzne formy wypowiedzi dotyczące przyszłych losów chłodni i adresowana była do studentów kierunków artystycznych, architektury wnętrz oraz architektury i urbanistyki.
Jury przyznało w kategorii A nagrodę
I - dla zespołu w składzie Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
W kategorii B nagrody nie zostały przyznane.
I nagroda za koncepcję rewitalizacji budynku chłodni i terenów przyległych
Autorem projektu jest zespół w składzie Martyna Ziółkowska, Justyna Mazur, Marek Obajtek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Projekt zakłada odmrożenie chłodni – nie tylko w sensie metaforycznym ale również dosłownym. Pierwotna funkcja związana z przemysłem zdaje się być chłodna i nieprzyjazna zwykłym użytkownikom. Nowa funkcja ma za zadanie ocieplić wizerunek obiektu, stanowiącego ośrodek sprzyjający wypoczynkowi i rekreacji wodnej. Ma służyć integracji lokalnych mieszkańców, jak również przyciągać mieszkańców innych regionów Polski. Postuluje się stworzenie Centrum Zdrowia, Urody i Rekreacji „Chłodnia”. Ośrodek miałby obejmować szeroki zakres usług wchodzących w skład kompleksu, takich jak baseny, hale sportowe, spa & wellness, kosmetyki, rozrywki, gastronomii, handlowych.
Opinia jury
Nagrodzony projekt proponuje oryginalne i funkcjonalne rozwiązanie, oparte na metaforycznym i jednocześnie dosłownym rozumieniu tematu konkursu: odmrożenie chłodni poprzez stworzenie centrum zdrowia i rekreacji Chłodnia. Proponowana funkcja zawiera duży potencjał, możliwy do rozwinięcia w dalszych etapach projektowania, oparty na ofercie leczenia, rehabilitacji i edukacji z wykorzystaniem zdrowotnych właściwości wody. Szeroki zakres usług zaproponowanych w projekcie obejmował między innymi saunę fińską, łaźnię turecką, grotę solną i komorę śnieżną. Intuicja autorów podpowiada, że z obiektu o charakterze przemysłowym służącemu zamrażaniu produktów można stworzyć ośrodek krioterapii i szkolenia w zakresie alternatywnych metod leczenia. Projektowane centrum stwarza możliwość powstania atrakcyjnego miejsca, opartego o charakterystyczne dla regionu walory interesujące z punktu widzenia atrakcji turystycznych. Projekt uwzględnia architektoniczną specyfikę obiektu z wyeksponowaniem głównych cech jego monumentalnej architektury i jednoczesnym wprowadzeniem indywidualnych autorskich akcentów.
|
|
|
|
|
|
|
|
Obrady jury porawdzone byly w składzie:
Romuald Loegler – Wydział Architektury PB,
Małgorzata Dolistowska – Wydział Architektury PB,
Tomasz Kukawski – Wydział Architektury PB,
Kobas Laksa – artysta sztuk wizualnych,
Bogdan Pszonak – Wydział Architektury PB,
Mirosław Siemionow – SARP o. Białystok,
Monika Szewczyk – Galeria Arsenał w Białymstoku.
Organizatorem konkursu była Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydział Architektury Politechniki Białostockiej.
Białostocka Chłodnia
Budynek białostockiej chłodni mimo, iż powstał w okresie panującego w polskiej sztuce socrealizmu, jest znakomitym przykładem architektury modernizmu. Jego masywna bryła, zaakcentowana jedynie niewielkimi otworami okiennymi i wentylacyjnymi, została całkowicie podporządkowana funkcji. Jest to jedyny tego rodzaju i skali obiekt na terenie województwa i jeden z niewielu tego typu budynków w Polsce. Ta charakterystyczna, pod wieloma względami wyjątkowa architektura mogłaby stać się jednym z symboli Białegostoku. Niestety, w ostatnim czasie konserwator zabytków umorzył postępowanie dotyczące wpisu budynku do rejestru zabytków. Zachowanie obiektu jest więc uzależnione od charakteru zrealizowanej na tym terenie w przyszłości inwestycji.