KontenerART 2010

Polska i Świat

Październik 4, 2010

KontenerART 2010

1 października 2010, w KontenerART, podczas Pecha Kucha Night 3, zaprezentowano wyniki konkursu Innowacyjna Architektura Tymczasowa na Centrum Sztuki z wykorzystaniem modułów kontenerowych.

Cel – mobilność i zmienność obiektu
Celem konkursu było stworzenie koncepcyjnego projektu budynku, pełniącego funkcję centrum sztuki. Zastosowanie modułów kontenerowych miało umożliwić mobilność a także możliwość przekształcania obiektu, a jego forma miała być dostosowana do tymczasowej i zmiennej lokalizacji.

Idea - wykorzystanie kreatywnej i alternatywnej architektury
Ideą konkursu była promocja wykorzystywania kreatywnej i alternatywnej architektury tymczasowej dla sztuki i kultury. Przykładem takiej działalności jest KontenerART, który od 2008 roku działa w Poznaniu na zasadzie pilotażowych realizacji. 3.edycja projektu pozwoliła na jego realizację w pełnej formule: ośrodka pracy twórczej, wymiany myśli, pracowni artystycznych i miejsca prezentacji artystycznych prób i dokonań.
W jury konkursu znaleźli się: Andrzej Nowak - architekt, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, członek WOIA, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Poznaniu; Karol Fiedor - architekt; Jacek Staniszewski - dyrektor generalny firmy SIKO by TOUAX; Grzegorz Piątek - krytyk architektury, laureat Złotego Lwa na Biennale Architektury Wenecja 2008 ; Ewa Łowżył - artystka, inicjatorka akcji KontenerArt i Anna Brodziak - architekt. Jako, że konkurs miał charakter jednoetapowy, po długich dyskusjach jury wyłoniło najlepsze projekty:

Grand Prix dla pracy Agnieszki Stochaj, Jakuba Wojtkowiaka „NOGA DZIKA”

grand prix-Agnieszka Stochaj, Jakub Wojtkowiak „NOGA DZIKA”

Uzasadninie Jury
Za połączenie racjonalności i dobrego warsztatu z innowacyjnością. Funkcje rozwiązano poprawnie, kontenery zastosowano racjonalnie z punktu widzenia konstrukcyjnego. Są one także głównym czynnikiem kształtującym wyraz architektoniczny budynku, dzięki czemu jego konstrukcja jest od razu czytelna, a nazwa KontenerART – uzasadniona i zrozumiała na pierwszy rzut oka. Elementem innowacyjnym jest fasada z modularnych elementów. Forma piksela, a więc elementu wysokotechnologicznego, została zabawnie przetłumaczona na niską technologię. Metalowe „piksele” mogą być punktem wyjścia do projektów artystycznych, które będą nadawały budynkowi rozgłos i stale odświeżały jego wizerunek. Dodatkowym atutem jest zastosowanie turbiny wiatrowej, rozwiązania proekologicznego, które sprawdziło się w dotychczasowym funkcjonowaniu KontenerARTu w Poznaniu.

Wyróżnienia

Agnieszka Kwiecińska, Paweł Wolanin, Tomek Marciniewicz

wyróżnienie 1. - Agnieszka Kwiecińska, Paweł Wolanin, Tomek Marciniewicz

Łukasz Kabarowski, Elżbieta Komarzyńska

wyróżnienie 2 - Łukasz Kabarowski, Elżbieta Komarzyńska

Filip Gaul, Piotr Dróżka

 

wyróżnienie 3 - Filip Gaul, Piotr Dróżka

 

Kontekst i historia KontenerART
Konkurs na projekt centrum kultury z wykorzystaniem modułów kontenerowych ogłoszony został na uczelniach i pracowniach architektonicznych w sierpniu 2010 i cieszył się dużym powodzeniem. Do 10 września spłynęło aż 85 różnorodnych projektów, z których jury wybrało 1 zwycięski i 3 wyróżnienia.

Funkcjonowanie KontenerART w miejscach w centrum Poznania, które mimo swojej lokalizacji wymagały mentalnej rewitalizacji przyczyniło się do ożywienia zapomnianych miejskich przestrzeni i zmiany rozumienia słowa „kontener”. Konstrukcje oparte na modułach kontenerowych Touax stały się znanym i lubianym miejscem spotkań tysięcy Poznaniaków. Jednocześnie znamię tymczasowości projektu (najdłuższa realizacja liczyła do tej pory 6 miesięcy) wzmacniały wrażenie wyjątkowości i niepowtarzalności mobilnego centrum kultury. Popularność zjawiska i perspektywiczność projektu, zachęciła organizatorów do poszukiwań nowych pomysłów na modułowe konstrukcje.

Konkurs organizowany był przez KontenerART w partnerstwie z Miastem Poznań i firmą Touax która wspiera KontenerART od kiełkowania pomysłu na mobilne centrum kultury w Poznaniu.

Tagi: KontenerART 2010 architektura tymczasowa

Komentarze

architektura tymczasowa

Dodano: Czwartek, 14 Październik 2010, 09:36, Autor: gosc

Temat malo atrakcyjny w Polsce. A jak jest na świecie?

Domy jednorodzinne

Realizowany projekt domu pod Warszawą skupia się na malowniczym otoczeniu, które stanowi najwięks...
Lipiec 25, 2019
Projekt futurystyczny i minimalistyczny rezydencji z basenem na Śląsku.
Lipiec 13, 2019

Wasze realizacje

Glass House Architekt Seweryn Nogalski Beton House
Kaskadowo spływająca kubatura, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości. Charakterystyc...
Lipiec 13, 2019
Miło nam, iż Inwestor będący pod wrażeniem zrealizowanego już przez naszą pracownię projektu domu...
Lipiec 13, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019
H+H Silikaty - A - produkty o podwyższonej izolacji akustycznej
A Produkty o podwyższonej izolacji akustycznej.H+H Silikaty A to wyroby wapienno-piaskowe stosowa...
Kwiecień 2, 2019

Konkursy

Coláiste Ailígh, Letterkenny (Ireland) Medal Winner 2017 - McGarry Ní Éanaigh Architects, Ireland Photo Credit Richard Hatch
Organised by the UIA Architecture for All Work Programme, the Friendly and Inclusive Spaces Awards were established to promote inspiring buildings and sites that have created socially sustainable e...
Lipiec 30, 2019
Zamawiający oczekuje twórczego i innowacyjnego podejścia do rozwiązań przestrzenno-funkcjonalno-użytkowych obszaru objętego konkursem w ramach stworzenia przyjaznej miejskiej przestrzeni o różnorod...
Lipiec 30, 2019