Polska i Świat

Maj 18, 2009

KontenerArt – czyli innowacyjna architektura tymczasowa

KontenerArt; Poznań
KontenerArt; Poznań

Założenia tymczasowe są to przykłady kształtowania przestrzeni przez formalną aktywizację danego obszaru, która przebiega w określonym i limitowanym czasie, chociaż jej wpływ na daną przestrzeń może trwać znacznie dłużej.

KontenerArt

Architektura tymczasowa
Architektura tymczasowa towarzyszy ludziom od początku cywilizacji, najstarszymi przykładami założeń tymczasowych są schronienia i domy mieszkalne pierwszych nomadów, które przyjęły formę tymczasowych - prostych i zazwyczaj przenośnych konstrukcji.

Współczesne przykłady założeń tymczasowych pokazują, że w zależności od funkcji jaką pełnią, czasowe realizację mają szereg zastosowań od domu współczesnego nomada, przez schronienie po katastrofie, po obiekty użyteczności publicznej, przenośne hotele i czasowe pawilony wystawowe.

KontenerArt

Rozważając potencjał architektury tymczasowej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ten sposób projektowania, jako na metodę rewaloryzacji przestrzeni miejskiej. Gdy docelowe projekty przebudowy w danym czasie nie mogą być realizowane, najczęściej z powodu ograniczonych środków finansowych, czy też braku ostatecznych koncepcji projektowych, wymagające zmian przestrzenie miejskie ogarnia bierność i stagnacja.

A właśnie tworzenie tymczasowych obiektów jest jednym z najszybszych i najtańszych sposobów na wprowadzanie zmian w przestrzeni miejskiej wymagającej przekształcenia, uzupełnienia czy odbudowy. W każdej aglomeracji znajduje się wiele tzw. białych plam – miejsc opuszczonych, zapomnianych albo po prostu wymagających uzupełnienia zabudowy. Dzięki zastosowaniu założeń tymczasowych – w udostępnionej czasowo przestrzeni - architektura tymczasowa może zapoczątkować pozytywne zmiany, rewaloryzować konkretny obszar w mieście m.in. przez popularyzowanie wartości kulturowych i jednocześnie wzmagając aktywność społeczną, ożywić to miejsce, ponieważ tylko dzięki obecności ludzi te opuszczone, zapomniane miejsca zaczną żyć. Realizacja założeń tymczasowych wzmaga aktywność społeczną i może wpłynąć pozytywnie na ekonomiczny rozwój konkretnego obszaru.

Kontener Art – przykładem architektury tymczasowej
Pomysł na Kontener Art, pojawił się w dyskusjach o rewitalizacji Poznania i jego staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Wtedy też Ewa i Zbigniew Łowżyłowie wystąpili z projektem stworzenia miejsca dla artystów. Miałoby to być miejsce , w którym rolę pracowni pełniłyby blaszane kontenery.

KontenerArt

Pierwsza edycja projektu Ewy Łowżył (3-11 X 2008), spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów, środowiska twórczego, mieszkańców miasta, turystów i polityków.
Ewa Łowżył nadała KontenerArt wymiar nowoczesnego, mobilnego ośrodka twórczego, w którym artyści znaleźli przestrzeń dla swojej działalności.
Wśród artystów biorących udział w projekcie znaleźli się m.in. :

  • Kobas Laksa
  • Rafał Zapała
  • Ewa Wycichowska
  • Centrala Rybna

Centrum Sztuki z wykorzystaniem modułów kontenerowych
Projekt, z początku utopijny – stał się możliwy dzięki firmie SIKO by Touax, z siedzibą w Poznaniu, która zajmuje się produkcją i dystrybucją kontenerów. Produkowane przez nią moduły przestrzenne to pomieszczenia przenośne, które oddzielnie bądź w kombinacjach funkcyjnych, posiadają niemalże nieograniczone możliwości użytkowania. Idealnie wpisały się więc w innowacyjną koncepcję KontenerArt.

KontenerArt

KontenerArt- jest wynikiem nowoczesnego myślenia o architekturze, innowacji w myśleniu o przestrzeni miasta. Jak mówi autorka projektu: „innowacyjne technologie budownictwa i coraz większa akceptacja alternatywnego stylu życia otwierają w Polsce nowe szanse. Artysta może już zamieszkać w dowolnym miejscu: na dachu, na rzece, w parku. Czy władze miasta podejmą wyzwanie? Czy wykorzystają szansę bezpośredniego kontaktu ze sztuką i kulturą?” .

Dziś wiemy już, że tak. Koncepcja zdobyła aprobatę Komisji Kultury UM Poznań. Druga edycja imprezy odbędzie się w dniach 2-17 IX 2009 roku w Poznaniu.

Zaufanie Miasta Poznań, odbieranego jako konserwatywne w podejściu do inwestycji, dla projektu tak niezależnego i innowacyjnego jest najlepszym dowodem na powodzenie projektu KontenerArt. ”Pomysł okazał się trafiony, ale w przyszłych latach chcemy, by kontenery stanęły już nie na placu Wolności, ale w innych lokalizacjach. Sprawdzimy, gdzie najlepiej będą pasować do koncepcji artystycznego osiedla” - mówi Beata Mitmańska, dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania. (Marcin Kostaszuk,Polska Głos Wielkopolski, 16 grudnia 2008)

Tagi: architektura tymczasowa

Zobacz także

Komentarze

to chyba nie o to chodzi

Dodano: Piątek, 19 Czerwiec 2009, 09:59, Autor: gosc

To raczej chodzi o pokazanie architektury tymczasowej w Polsce. Można też by pokazać Most Syreny w Warszawie,który był tymczasowy a stał kilkanaście/kilkadziesiąt lat?

strarocie!!!!!!!!!

Dodano: Środa, 20 Maj 2009, 10:28, Autor: dash

byście się wstydzili taki stary 'news' opisywać....... chyba ktoś chciał koniecznie zarobić a nie miał pomysłów.PORAŻKA!!!

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021
Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021

Konkursy

WKS Śląsk Wrocław SA ogłasza postępowanie, którego celem jest wyłonienie wykonawcy projektu budowy Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław. Zgłoszenia można składać do 14 stycznia 2022 roku.
Styczeń 3, 2022
The Ro Plastic Prize is the international Award of RoGUILTLESSPLASTIC and aims to involve an increasingly broad public challenging worldwide communities of designers, innovators, entrepreneurs, sta...
Styczeń 3, 2022