Polska i Świat

Listopad 3, 2011

Kopalnia Julia w Wałbrzychu - rewitalizacja starej architektury

Kopalnia Julia; źródło: UM Wałbrzych
Kopalnia Julia; źródło: UM Wałbrzych

Teren Starej Kopalni Julia w Wałbrzychu zostanie zrewitalizowany i zamieniony w Park Wielokulturowy. Na jej terenie znajdą się między innymi kluby muzyczne, restauracje, kawiarnie i siedziby organizacji pozarządowych.

Funkcja kompleksu

Aktualnie na terenie kopalni znajduje się Muzeum Przemysłu i Techniki. W ramach jego unowocześnienia, planuje się udostępnienie zwiedzającym podziemnej trasy turystycznej, którą uatrakcyjnią imponujących rozmiarów urządzenia: pompy, wentylatory i systemy instalacyjne, wykorzystywane kiedyś w kopalni.

Ponadto, cały kompleks będzie pełnij funkcję centrum sztuki i rozrywki Wałbrzycha. Wśród atrakcji przewidziano stworzenie punktów widokowych, przestrzeni na wystawy multimedialne, koncerty czy spektakle. Powstanie tu również Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, kompleks sportowo-rekreacyjny, galeria prezentująca sztukę współczesną, kawiarnie oraz pensjonat.

Kopalnia Julia; źródło: UM Wałbrzych

Kopalnia Julia w Wałbrzychu; źródło: UM Wałbrzych

Zagospodarowanie terenu

W ramach zagospodarowania terenu przewidziano zieleń, małą architekturę, tak aby całość pełniła także funkcje parkowe; przewidziano także przestrzeń na prezentację sztuki i eksponatów muzealnych.

Projekt rewitalizacji otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego koszt przekracza 52 mln zł, z czego UE pokryje 35,7 mln zł. Wykonawcą prac jest wrocławska firma Integer.

Kopalnia Julia z lotu ptaka; źródło: UM Wałbrzych

Historia kopalni Julia

Julia” powstała z połączenia kilkunastu małych kopalń, prowadzących eksploatację węgla na obszarze gminy Biały Kamień od XVI wieku. Węgiel używany był jako opał w gospodarstwach domowych, warsztatach rzemieślniczych i kuźniach. Rocznie wydobywano tu od 2400-3600 ton.

Początkowa nazwa kompleksu kopalni Consolidirte Fuchs przetrwała do 1945 roku, kiedy, po przejęciu obiektu przez administrację polską, zmieniono ją na Julia. Burzliwe, pełne gwałtownych zmian czasy przyniosły jeszcze dwie zmiany nazwy. Od 1946 r. do 1949 r. funkcjonowała jako Biały Kamień, a w 1950 r. przechrzczono ją na Kopalnię Thorez. Dopiero w 1993 powrócono do nazwy Kopalnia Węgla Kamiennego Julia i tak jest do dzisiaj.

Zmiany w krajowej gospodarce lat 90-tych spowodowały masową likwidację kopalń. Podobny los spotkał Julię. Jednak, ze względu na wysoką rangę zabytkową obiektu, uznano, że warto go chronić, a nawet promować. Ze wszystkich wałbrzyskich kopalń Julia jest bowiem najstarszym oraz najlepiej zachowanym kompleksem budynków przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku. Na powierzchni 4 hektarów znajduje się szesnaście obiektów. Wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków.

W 2008 roku, na zlecenie gminy Wałbrzych, opracowano koncepcję nowego zagospodarowania byłej kopalni. Zmiany obejmą także muzeum i znacznie podniosą jego prestiż. Renowacja musi przebiegać z zachowaniem zabytkowej konstrukcji obiektów. Integer S.A. zajmie się wykonaniem nowoczesnych instalacji – wodno kanalizacyjnej, mechanicznej, elektrycznej i centralnego ogrzewania. Wymienione zostaną drzwi i okna, przeprowadzona będzie konserwacja oraz wzmocnienie konstrukcji dachu. Oprócz tego konieczne jest zrobienie elewacji, a także osuszenie 
i docieplenie ścian piwnic, zwłaszcza że będzie tam przebiegać podziemna, dwukilometrowa trasa turystyczna. Pierwsza część inwestycji ma zakończyć się w 2012 roku.

Tagi: kopalnia Wałbrzych rewitalizacja architektura zabytki

Komentarze

zapowiada sie bajecznie

Dodano: Piątek, 04 Listopad 2011, 08:27, Autor: FurnitePL

projekt robi wrażenie , zapowiada sie bajecznie i pieknie.Projekt pokazuje co tak naprawde mozna zrobic ze starego budownictwa.Ogolnie jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam meble Furnite-PL

Domy jednorodzinne

Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021
Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

ELEKTRA - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem
Od czerwca 2021 roku dostępny na rynku jest najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Sma...
Lipiec 4, 2021
FRONTROCK SUPER to idealny produkt do rozwiązań, gdzie kluczowa jest jakość i odporność mechanicz...
Kwiecień 20, 2021

Konkursy

Endorsed by the International Union of Architects (UIA), these Awards seek proposals that exhibit original interpretations of Turkish architect Turgut Cansever's design principles. These principles...
Październik 25, 2021
Konkurs ma na celu promocję młodych, zdolnych architektów wykorzystujących możliwości oprogramowania BIM, a także zachęcenie studentów do korzystania z najnowszych zdobyczy technologii informatyczn...
Październik 19, 2021