Polska i Świat

Czerwiec 16, 2010

Łazienka Koło Wisły

Łazienka Koło Wisły - I nagroda - Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska, Aleksandra Krzywańska – Warszawa
Łazienka Koło Wisły - I nagroda - Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska, Aleksandra Krzywańska – Warszawa

15. czerwca 2010 wyłoniono zwycięzcę konkursu na projekt koncepcyjny zespołu toalet publicznych nad Wisłą w Warszawie. Najlepszą zgłoszoną koncepcją okazała się praca trzech studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej - Katarzyny Szpicmacher, Mai Matuszewskiej i Aleksandry Krzywańskiej. Nagroda Grand Prix została przyznana za bardzo trafną interpretację głównego problemu tegorocznej edycji konkursu – wpisania obiektu toalety publicznej w naturalny krajobraz Wisły Warszawskiej.

Majowa powódź wyostrzyła znaczenie określenia „rewitalizacja” nabrzeża, wskazując wagę sposobu rozwiązania projektowego na zmienność stanu wód w cyklach rocznych i wieloletnich. Projekt bezpiecznie zlokalizowany, pozwala na podkreślenie spacerowego charakteru nadrzecznych lasów, nastawionego na turystów pieszych i rowerowych, jak też potencjalnych plażowiczów. Łatwo dostępny z rejonu chodników miejskich wnika w topografię terenu i struktury lasu w mało inwazyjny sposób, bez konieczności eliminacji drzew i zakłócenie naturalnego obrazu lasu łęgowego.

Projekt nagrodzony

Wybrana przez jury zwycięska koncepcja to projekt nowoczesnej toalety publicznej. Podwyższona konstrukcja obiektu składa się z drewnianej ramy, w której wydzielono dwie, połączone ze sobą przejściem części. Wewnątrz pierwszego segmentu znajdują się sanitariaty dla kobiet, mężczyzn i osób niepełnosprawnych oraz pokój dla matki z dzieckiem. Po przeciwległej stronie umieszczono przebieralnie, prysznice i wypożyczalnię sprzętu plażowego. Obiekt sprawia wrażenie niezwykle lekkiego za sprawą licznych prześwitów, jakie tworzy drewniana obudowa z poszczególnymi modułami. Puste przestrzenie mogą zostać wykorzystane np. na parking dla rowerów. Dodatkowo część obiektu znajdująca się bliżej bulwaru tworzy nowoczesny taras widokowy. Innowacyjnym pomysłem jest oświetlenie specjalną perforacją świetlną, która w nocy wygląda jak oryginalna grafika. W dzień do wnętrza dostaje się światło słoneczne. Realizacja tak pomyślanego obiektu pozwoliłaby na uzupełnienie wyposażenia stolicy o współczesne rozwiązania dostosowane jednocześnie do unikalności warszawskiego krajobrazu i brzegów rzeki, na których koegzystują i ludzie i ptaki.

Łazienka Koło Wisły

Łazienka Koło Wisły

Łazienka Koło Wisły

Tegoroczna edycja na „Projekt Łazienki” była wspólną inicjatywą firmy Sanitec KOŁO oraz Miasta Stołecznego Warszawa. Do konkursu zgłoszono aż 222 projekty koncepcyjne zagospodarowania praskiego brzegu rzeki, tzw. terenu zalewowego. Biorąc pod uwagę zmieniający się poziom wód w Wiśle oraz tegoroczną powódź, projektanci zaproponowali wiele funkcjonalnych i przemyślanych rozwiązań. Znalazły się wśród nich m.in. projekty sanitariatu na pontonach, podnoszone na linach lub umieszczone na słupach. Prace oceniało jury w składzie: architekci prof. Ewa Kuryłowicz i Maciej Miłobędzki, Andrzej Jakubiak Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, Marek Piwowarski Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeży Wisły, architekt Jan Godlewski z Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m. st. Warszawy oraz Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec KOŁO.

Nagrody

Grand Prix „Łazienka KOŁO 2010" - Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska, Aleksandra Krzywańska – Warszawa

Wyróżnienie I stopnia - Bartosz Wróbel, Urszula Świtaj – Poznań

Wyróżnienia II stopnia
- Marta Fomienko, Jakub Dakowicz – Gdańsk
- Michał Czerwiński, Izabela Nowak, Marcin Perka – Kutno

Wyróżnienia III stopnia
- Henryk Struski, Anna Dzierżon, Marek Struski – Katowice
- Maciej Bednarski, Jakub Skowron – Kraków
- Krzysztof Czech, Grzegorz Ostrowski – Gliwice

Nagroda internautów - Michał Antos, Mateusz Góra – Wrocław

Źródło: www.konkurskolo.pl

Tagi: toaleta publiczna Warszawa architektura

Komentarze

I jak?

Dodano: Sobota, 18 Kwiecień 2020, 01:08, Autor: Szpic

?

A to spoko, oko!

Dodano: Poniedziałek, 04 Kwiecień 2011, 13:13, Autor: Fikus Typikus

A to nawet spoko. Oczywiście bajer z tym otoczeniem i w realizacji wyszłaby kupa, ale idea jest fajna i warto za nią umrzeć. Przynajmniej coś się dzieje w odniesieniu do reszty prac złożonych na konkurs.

Domy jednorodzinne

Niewielki budynek jednorodzinny w nowoczesnej formie i tradycyjnych materiałach
Kwiecień 24, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

ELEKTRA - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem
Od czerwca 2021 roku dostępny na rynku jest najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Sma...
Lipiec 4, 2021
FRONTROCK SUPER to idealny produkt do rozwiązań, gdzie kluczowa jest jakość i odporność mechanicz...
Kwiecień 20, 2021

Konkursy

The UIA-HYP Cup, today in its 9th edition, is the only student architecture competition in mainland China. The UIA has endorsed the competition since its conception in 2012. The subject of the comp...
Wrzesień 10, 2021
Plac Kossaka ma stanowić reprezentacyjną przestrzeń publiczną jako wnętrze urbanistyczne posiadające wgląd w najbardziej reprezentatywne osie i panoramy widokowe Krakowa w tym na Wawel, Bulwary Wiś...
Wrzesień 1, 2021