Polska i Świat

Styczeń 28, 2011

Szkoła-Most

Szkoła-Most w Chinach, autor projektu: Li Xiadong; zdj.: Aga Khan Award for Architecture
Szkoła-Most w Chinach, autor projektu: Li Xiadong; zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Szkoła-Most łączy ze sobą dwie części małej wioski Xiashi w Chinach, która rozpościera się po obu stronach małej rzeki biegnącej przez osadę. Autorem projektu jest chiński architekt Li Xiadong.

Idea projektu

Struktura budynku składa się z dwóch stalowych dźwigarów, które spinają oba brzegi rzeki a w przestrzeni między nimi znajduje się bryła szkoły. Zawieszony poniżej stalowej struktury, biegnie most przeznaczony dla ludności wioski. Mała i nowocześnie zaprojektowana (bez odniesienia się do tradycyjnego budownictwa regionu) szkoła stała się jednak fizycznym i duchowym centrum wioski. Zlokalizowana w i otwarta dla otoczenia Szkoła Most spina aglomerację, tworząc centrum przestrzeni socjalnej. Szerszy socjalny aspekt projektu jest tematem raportu, który został opracowany przy udziale kierownika szkoły i przewodniczącego lokalnej społeczności. Wynika z niego, że koncepcja rozwiązania bardziej wynikała z potrzeb społeczności lokalnej niż z potrzeb szkoły.

Przekroje - Szkoła-Most, zdj.: Aga Khan Award
Widok na północne wejście do szkoły (na przeciwko wejścia znajduje się zamek Hokka), zdj.: Aga Khan Award for Architecture
Szkoła-Most, zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Wnętrza szkoły

Biblioteka publiczna zlokalizowana została pomiędzy dwoma klasami a na końcu każdej z nich, czyli po obu końcach szkoły, pomieszczenia klasowe można łatwo otworzyć, dając swobodę bezpośredniej komunikacji z otwartymi przestrzeniami socjalnymi i tworząc w ten sposób sceny. Ta po stronie północnej może być wykorzystywana do organizowania przedstawień z toulou (stare obronne struktury budowlane o kołowych formach) w tle. W wyniku takiego rozwiązania powstał projekt, który poprzez architektoniczny zabieg wzbogaca społeczność lokalną i pobudza socjalne więzi mieszkańców.

Korytarz z widokiem na zewnątrz - Szkoła-Most, zdj.: Aga Khan Award
Wnętrze Szkoły-Mostu - klasa lekcyjna, zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Aga Khan Award for Architecture

Projekt otrzymał nagrodę Aga Khan Award for Architecture 2010

Opinia jury
Kiedy architekt Li Xiadong został zaproszony do zaprojektowania małego budynku szkolnego dla małej wioski przeciętej w połowie biegiem rzeki jego pierwsza inspirująca myśl to umieszczenie obiektu na nowym moście w pobliżu dwóch starożytnych „toulou” które wznosiły się po obu stronach rzeki. Bardzo nowoczesna struktura nie tylko doskonale wpisuje się w krajobraz lecz również dobrze komponuje się z masywnymi formami dwóch historycznych struktur; łączy je za pomocą lekkiej liniowej „rzeźby”, unoszącej się nad rzeką (...)

Most biegnący pod Szkołą-Most, zdj.: Aga Khan Award
Rzut - Szkoła-Most, zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Dane Projektu

 • Klient, inwestor: Wieś Xiashi, Przewodniczacy wioski Shi XIU Qing; Regionalna Administracja Państwowa (region Pinghe) Fujian,Hong Lizhuan; Przedstawiciel władz lokalnych: Zhang Guoyang - Sekretarz Partii; Zeng Quing Feng, Lokalnyu – urzędnik (Chiny)
 • Architektura: „Li Xiaodong Atelier”. Li Xiaodong –Główny Projektant; zespół projektowy: Li Ye Chuan Wang, Qiong Liang , Mengija Liu i Jungi Nie (Chiny)
 • Współpraca :” Hedao Architecture Design”, Xiamen, Fujian ( Chiny)
 • Dyrektor Projektu: Chen Jiansheng ( Chiny)
 • Inżynieria Struturalna: Li Xiaodong (Koncepcja), ”Herdao Architecture Design" (Chiny)
 • Wykonawca :”Zhangzhou Steel”.
 • Kierownik Minqbiao Ma ( Chiny)
 • Powierzchnia zabudowy: 240 m.kw.
 • Powierzchnia działki: 1550 m.kw.
 • Wysokość budynku: 6,4 m
 • Koszt: 100 000 USD
 • Rok złożenia zamówienia 2007
 • Projektowanie 2008 r.
 • Budowa 2008 r.
 • Oddanie do użytku 2008 r.
 • Strona Internetowa www.lixiaodong.net
Widok na północne wejście do szkoły, zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Szkoła-Most, zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Widok na północne wejście do szkoły (na przeciwko Zamek Hokka), zdj.: Aga Khan Award for Architecture

O Li Xiaodong Atelier

Li Xiaodong – główny projektant, zdj.: Aga Khan Award

Li Xiaodong jest praktykującym architektem ,wykładowcą akademickim i badaczem w zakresie architektury. Dyplom uzyskał na Uniwerytecie Tsighua (School of Architecture AT Tsinghua) w 1984 roku a swój tytuł naukowy PhD na Uniwerytecie w Eindhoven (School of Architecture Delfti – Eindhoven University of Technology) w 1993 roku. Swoja pracownie architektoniczną (Li Xiaodong Atelier) założyl w 1997 roku. Zakres jego prac obejmują tematy z zakresu architektury wnętrz, architektury kubaturowej i aranżacji przestrzeni miejskiej. Jego prace uzyskiwały nagrody zarówno na poziomie krajowym (Chiny) jak i międzynarodowym (Niemcy, USA, Holandia)

Li Xiaodong uzyskał międzynarodowe wyróżnienie za jego działania dydaktyczne, edukacyjne w tym nagrodę RIBA (2000 r.) i SARA (2001 r.) nadane mu przez Wydział Architektury Uniwersytetu „National University of Singapore”. Obecnie piastuje stanowisko przewodniczącego programu architektonicznego na uniwersytecie „School of Architecture Tsinghua” w Pekinie. Jego badania, publikacje i książki, wydawane zarówno w języku chińskim jak i angielskim, pokrywają szeroki zakres tematów: studia nad kulturą, historią, teorią architektury i studiami urbanistycznymi.

Źródło: Aga Khan Award for Architecture

Tagi: szkoły architektura Chiny

Komentarze

Dużo widać

Dodano: Poniedziałek, 31 Styczeń 2011, 23:27, Autor: Jigor

Pomysł faktycznie jest super. Ale nie jestem pewien czy na szkołę. Mnie osobiście rozpraszałoby to, że nie dość, że po obu stronach to na dodatek pode mną coś się może dziać.
Taki projekt byłby świetny na jakiś hostel albo mały hotel. :)

chiński

Dodano: Piątek, 28 Styczeń 2011, 21:04, Autor: user13

Zajebisty projekt! Fantastyczny pomysł i rewelacyjna realizacja. user13

Domy jednorodzinne

STAN ISTNIEJĄCY Budynek istniejący zrealizowany w 1986 roku na podstawie projektu typowego. Form...
Kwiecień 21, 2020
Wizualizacja projektu architektonicznego domu jednorodzinnego. Dom zaprojektowany w nowoczesnym,...
Kwiecień 15, 2020

Wasze realizacje

Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020
Zestaw bardzo wytrzymałych na obciążenia (ok. 100kg / mb) półek do salonu. Półki z szafkami i ko...
Kwiecień 5, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Konkursy

As reaction to the unprecedented moment that we are all experiencing, Zuecca Projects has decided to launch its first ever Open Call, on the theme of Sustainable Architecture and Design. The Intern...
Maj 13, 2020
III edycja Tubądzin Design Awards, to międzynarodowy konkurs dla architektów, projektantów i studentów. Doceniamy Wasze zaangażowanie oraz inspirujące pomysły. TDA to szansa na uwolnienie twórczego...
Maj 13, 2020