Pozostałe projekty

Maj 27, 2014

biuro na wodzie

Średnia ocen:
Oceń projekt:
Charakter: Inne
Autorzy projektu: spacelab

Galeria


Praca powstała w ramach konkursu Bargework.

Biuro na wodzie, którego podstawą jest pływająca betonowa platforma o wymiarach 10x40metrów. To nie tylko przestrzeń do pracy, ale także miejsce multifunkcyjne, przyciągajace mieszkańców miasta nad wodę. Jest to miejsce dogodne do organizowania eventów, wystaw , projekcji kina letniego etc. Obiekt jest łatwy do adaptacji do różnych warunków terenowych, może działać jako samodzielna jednostka i lub zespół połączonych ze sobą obiektów. Elewację zaprojektowano z wodoodpornych materiałów takich jak nienasiąkliwy HPL oraz panele z blachy z cortenu. Te przesuwne panele pełnią podwójną funkcję- chronią przed słońcem, są też elementem pasywnej ochrony budynku. Gdy słońce świeci zbyt ostro w czasie pracy lub gdy użytkownicy opuszczają już budynek - panele zostaną domknięte przez system sterowania i zarzadzania ochroną budynku. Obiekt jest proekologiczny - nie emituje spalin, a do ogrzewania wykorzystano odnawialne żródła energii (pompa ciepła wod-woda, ogniwa fotowoltaniczne). Aby zacumować i użytkować ten obiekt, potrzebne jest miejsce z dostępem do bieżącej wody, przyłącze energetyczne oraz dojazd dla wozu asenizacyjnego. Ten projekt to alternatywa dla tradycyjnych przestrzeni biurowych.

Pomysł oparty jest na 5 głównych założeniach. Obiekt ma aktywizować nabrzeża miejskie, ma integrować, ma być mobilny, łatwy w adaptacji, ma też być ekologiczny w użytkowaniu.
AKTYWIZACJA NABRZEŻY MIEJSKICH- jak "przyciągnąć" miasto nad rzekę? Funkcja wyłącznie biurowa nie ma tej siły, obiekt można więc zaadaptować na różne inne cele : wystawy, warsztaty, showroom, kino, eventy na świeżym powietrzu. Na dachu zaprojektowano tarasy wypoczynkowe oraz przestrzeń na projekcje i kino letnie. Obok są pomieszczenia do aranżacji na cele eventowe lub na zaplecze gastronomiczne.
COWORKING- samodzielna jednostka może się łączyć z innymi obiektami wg tego projektu, tworząc wspólne przestrzenie do działania.
Jednostki łączą niezależne mniejsze pomosty pływające. Środkowa przestrzeń i taras to miejsce integracji i serce coworkigu.
MOBILNOŚĆ - sterowanie zewnętrznymi przegrodami sprawia że obiekt otwiera się lub zamyka na otoczenie i coworkerów. Użytkownicy sami decydują czy ich pracownia jest w danym momencie dla sąsiada otwarta czy zasłonięta mobilnymi ekranami na elewacjach. Niezależny dostęp gości na górne tarasy zapewnia zewnętrzna klatka schodowa. Dzięki temu przestrzeń biurowa oraz górny pokład mogą funkcjonować niezależnie.
ADAPTACYJNOŚĆ - możliwość różnych ustawień przy cumowaniu, dopasowanie bryły do wysokiego i niskiego nabrzeża, wersja jedno i dwukondygnacyjna
EKOLOGIA - wykorzystanie OZE czyli odnawialnych żródeł energii pozwala na całkowitą emisję spalin. We wnętrzach zastosowano wielkogabarytowe ściany ze specjalnym gatunkiem mchu, który poprawia użytkownikom mikroklimat. Rozwiązanie jest zupełnie bezobsługowe nie wymaga pielęgnacji. Zielona ściana z mchu ma też dużą zaletę ze względów technicznych- jest około dziesięciokrotnie lżejsza od zielonego dachu co ma istotny wpływ na bilans wyporności obiektu.

A floating office located on reinforced concrete platform 10x40m.
It's not only a working space, but also a multifunctional space that can bring people to the waterside .
It can be a place for various events, exhibitions, movie projections etc. For the comfort of the users each level can work separately.
The object is easly adaptable to various conditions, it can work by itself or connected to one another creating coworking spaces.
The elevation is from waterproof materials such as HPL and corian steel panels. These moving panels are for security purposes and also for sun protection.
The building control system gives a signal to open or close the panels when there is too much sun or the users leave the building.
The floating office is ecological - it uses renewable energy sources such as water and sun. Inside the reinforced concreate platform there are plastic containers for fresh water and sanitary sewage. The only thing You need on the docking area are: water, energy connection and the access for sanitation cars. The floating office is now the alternative for a traditional working space.
Dodano: 27/05/2014

Zobacz publikacje tego użytkownika:

Projekty domów:

Pomysł na elewacje tego domu był prosty : monochromatyczna biała bryła zestawiona z niestandardowym materiałem – ażurową białą siatką nadającą prze...
Drewniane opakowanie głównej bryły budynku to deski modrzewiowe które z czasem będą się naturalnie patynować. Drewniana bryła została zestawiona z...

Inne projekty:

Pozostałe projekty

Marzec 8, 2014
Projekt obejmuje 6 budynków w zabudowie szeregowej. Na parterze każdego domu znajduje się garaż i pomieszczenia związane z dziennym pobytem domow...

Pozostałe projekty

Marzec 8, 2014
Mieszkanie na 3 piętrze w starej kamienicy na Widzie w Poznaniu. Wysokość pomieszczeń – 3,5metra. Podłoga z dużych desek, płycinowe drzwi wewnętrzn...

Pozostałe projekty

Maj 27, 2014
Praca powstała w ramach konkursu Bargework. Biuro na wodzie, którego podstawą jest pływająca betonowa platforma o wymiarach 10x40metrów. To nie...

Realizacje:

Budynki

Marzec 8, 2014
Najważniejsze założenia tego projektu to przestronne wnętrze, otwarcie domu na ogród, odgrodzenie strefy wypoczynku od ulicy oraz ukrycie miejsc do...

Domy jednorodzinne

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

Urządzając swoją sypialnię, warto postawić na ponadczasowe i eleganckie wzornictwo, jak również...
Czerwiec 15, 2022
      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022