Projekty domów jednorodzinnych

Sierpień 21, 2023

Dom "bez kontekstu"

Średnia ocen:
Oceń projekt:
Powierzchnia użytkowa: powyżej 200 m2
Powierzchnia zabudowy: 359,00 m2
Kubatura: 1704,00 m3
Wysokość: 8,20 m
Wysokość kondygnacji: 3,20 m
Technologia: Murowana, żelbetowa monolityczna, płyta fundamentowa, więźba dachowa
Charakter: nowoczesny
Minimalna szerokość działki: 30,00 m
Kąt nachylenia dachu: 35,00 o
Garaż: tak
Piwnica: nie
Dach: spadzisty
Ilość kondygnacji: dwie
Autorzy projektu: arch. Bartłomiej Zabój
Pracownia: THEZA Architekci

Galeria


Dom bez kontekstu
Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dla młodego pokolenia i powiększającej się rodziny. W ramach istniejącej zabudowy zagrodowej, budynek znaleźć się miał w niewielkim dystansie pieszym od istniejących budynków gospodarczych przy jednoczesnym buforze od działalności rolniczej i drogi dojazdowej, pozwalającym na zachowanie komfortu i prywatności. Salon z aneksem kuchennym oraz atrium miał stać się kluczowym miejscem dla aktywności całego domu. Punktem wyjścia dla charakteru wykończeń miała być „nowoczesna stodoła” w połączeniu z industrialnymi oraz marokańskimi akcentami.


LOKALIZACJA:
Dom „bez kontekstu” lokalizowany jest w otwartej przestrzeni gospodarstwa rolnego, z dala od jakiegokolwiek sąsiedztwa, umiejscowiony na granicy istniejącej zabudowy gospodarczej należącej do Inwestorów i pozostając jednocześnie w komfortowej odległości od jej oddziaływania . Miejsce w którym planowana jest inwestycja jest niezagospodarowane i wyeksponowane, przez co wymagało ono stworzenia oprócz zamkniętej kubatury obiektu mieszkalnego również przestrzeni zewnętrznych w skali zabudowy zagrodowej, jak i samego obiektu.


CHARAKTER ZABUDOWY:
Bezkres otwartej przestrzeni, ekspozycja na warunki atmosferyczne (wiatr, słońce) czy brak kontekstu architektoniczno-urbanistycznego spowodowały, że bryła obiektu projektowana jest na zasadzie pierwotnej formy przestrzennej grupy zabudowy jaką jest wiejska zagroda.

Kompozycja brył budynku ma na celu stworzenie wrażenia złożonej grupy obiektów, osady gubiącej w swym wyrazie rozmiar faktyczny budynku. Tak kreowana forma tworzy na zewnątrz funkcjonalne półotwarte, zadaszone, czy też tarasowe przestrzenie pozwalające na różnorodność aktywności w ramach i wokół domu.

Poszczególne segmenty bryły reprezentują jednoznacznie wydzielone wewnątrz funkcje, wywijając i eksponując je niejako na zewnątrz.
Zasada ta ma również zastosowanie bezpośrednio w materiałach wykończeniowych, których zestawienie pozwala na odczyt podziału funkcji czy wyważonej skali obiektu.

Przeszklone wejście główne lokalizowane jest w zadaszonej części narożnika północno-zachodniego i prowadzi bezpośrednio do wielofunkcyjnej przestrzeni dziennej, otwartej na bezkres linii horyzontu. Ta przestrzenna część domu otwarta i dostępna jest niezależnie z każdej strony domu. Podniesiona wysokość stropu, wolna przestrzeń z dużymi rozpiętościami konstrukcji, wielkie przeszklenia, integracja z półotwartym atrium i antresolą piętra sprawia iż jest to miejsce poprzez które przebiegać będą wszelkie aktywności domowe jak i te prowadzące z zewnętrz.
Parter budynku wyposażony jest dodatkowo po stronie północnej w część zaplecza w postaci garażu trzystanowiskowego z małym kącikiem warsztatowym, pomieszczeń gospodarczych, technicznych czy też śluzy pomiędzy strefami brudnymi a czystą częścią mieszkalną domu oraz w część sypialni gościnnej i pom. Biurowym wydzielone po stronie wschodniej.
Piętro obiektu to wyłącznie strefa prywatna rozdzielona na część sypialni rodziców oraz sekcję pokoi dzieci wraz z otwartą antresolą dającą mobilność aranżacji dla wspólnych aktywności. Każda z tych stref ma dostęp do małych tarasów pozwalających na bezpośredni kontakt z urządzoną zielenią zewnętrzną.

Projektowane materiały wykończeniowe takie jak beton, szkło, blacha tytan-cynk, aluminium, cegła i drewno zapewniają obiektowi trwałość i ponadczasowość.
W budynku zastosowane zostaną kompleksowe instalacje produkcji, odzysku i oszczędzania energii pozwalające na niski koszt i prostotę użytkowania.
Dodane przez: THEZA_Architekci
Dodano: 21/08/2023

Zobacz publikacje tego użytkownika:

Projekty domów:

Projekty domów jednorodzinnych

Sierpień 18, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego - "nowoczesnej stodoły " Punktem wyjściowym do re...

Projekty domów jednorodzinnych

Sierpień 21, 2023
DOM T PARTEROWY To projekt kompaktowego, parterowego domu w zabudowie wiejskiej, rozproszonej. Pomimo rozległej działki inwestora, ustanowione wa...

Projekty domów jednorodzinnych

Sierpień 21, 2023
Dom bez kontekstu Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dla młodego pokolenia i powiększającej się rodziny....

Domy jednorodzinne

Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024
si:ti studio Willa Leśna
Parterowa willa tworząca harmonijną i zrównoważoną przestrzeni życiową w otoczeniu lasu. Willa pr...
Luty 12, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Projektowanie kuchni w stylu skandynawskim to wyjątkowe wyzwanie, które wymaga zrozumienia nie t...
Luty 26, 2024
Drewniane komody nie tylko zdobią wnętrza swoją estetyką, ale również przyciągają uwagę trwałośc...
Luty 16, 2024

Konkursy

The “Re-Draw” competition aims to develop one drawing to ‘represent’ an iconic architectural piece. The participants are asked to draft one image, with absolute freedom of scale, technique, and lev...
Luty 28, 2024
KONKURS ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNY Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP.
Luty 28, 2024