Wnętrza

Sierpień 31, 2016

Funkcjonalny i przyjazny open space – wyzwanie dla architekta

Średnia ocen:
Oceń projekt:
Charakter: Budynki biurowe
Data realizacji: 2015
Lokalizacja: Wrocław, skrzyżowanie al. Armii Krajowej i ul. Ziębickiej
Powierzchnia: 16,34 m2
Autorzy projektu: GrupaRB
Pracownia: Grupa RB

Galeria


Z badań przeprowadzonych przez firmę Sedlak&Sedlak wynika, że nieodpowiednie warunki pracy są jedną z najczęstszych przyczyn zmiany miejsca zatrudnienia. Funkcjonalne i przyjazne biuro w pozytywny sposób wpływa jednak nie tylko na motywację i zadowolenie pracowników, ale przede wszystkim na ich wydajność.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku, coraz popularniejszych w biurowcach, przestrzeni open space, czyli tam, gdzie w jednym miejscu pracuje wiele osób, często na różnych stanowiskach i z różnych działów. Czym charakteryzuje się odpowiednio zaprojektowane biuro?

Funkcjonalna przestrzeń
Organizacja biura na powierzchni typu open space wiąże się nie tylko z oszczędnością metrów kwadratowych, ale także wspiera komunikację między pracownikami, a często jest wpisana w kulturę organizacyjną firmy jako symbol otwartości i równości. Jednak aby open space spełniał swoją rolę, należy odpowiednio zaprojektować jego układ, nie zapominając o wytycznych znajdujących się w aktach prawnych, które regulują m.in. kwestie związane z ilością przestrzeni przewidzianej dla jednego pracownika i odległością między stanowiskami pracy. Zachowanie wymaganych prawem wytycznych nie wystarczy jednak, aby o przestrzeni biurowej można było powiedzieć, że jest wygodna i przyjazna.

Duże znaczenie ma takie ustawienie wysp z biurkami, aby ich lokalizacja sprzyjała komunikacji i wspólnemu działaniu, ale by pracownicy nie czuli się w czasie pracy obserwowani. Projektując przestrzeń, warto uwzględnić systemowe ścianki wewnętrzne, najlepiej przynajmniej częściowo przeszklone, które nie wydzielając wprost osobnych pomieszczeń, pozwolą zachować minimum prywatności. Pomiędzy wyspami należy zachować tyle przestrzeni, aby pracownicy mogli swobodnie się między nimi poruszać.

Ciekawym rozwiązaniem, które zastosowali architekci wrocławskiej pracowni projektowej - Grupy RB, projektując centralę firmy Kaufland Polska, jest wprowadzenie w środkowym trakcie wszystkich pięter stref komunikacyjnych w formie wysp z kanapami, fotelami, stolikami, roślinami, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów i polepszaniu komunikacji w zespole, tak istotnej w codziennej pracy, szczególnie nad dużymi projektami.

Strefowanie powierzchni oraz tworzenie miejsc przeznaczonych do działań w zespole pozwala dostosować poszczególne obszary do konkretnych aktywności. Pracownik nie jest już przypisany do jednego stanowiska, a realizuje zadania we współpracy z osobami z różnych działów. Projektowanie wspólnych przestrzeni sprzyja zatem wzmacnianiu komunikacji i pobudzaniu kreatywności pracowników.

Na przyjazną przestrzeń składają się także ciągi komunikacyjne, klatki schodowe, pomieszczenia socjalne, toalety czy windy. Standardy budynku „bez barier” mają znaczenie nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale ułatwiają poruszanie się po biurze wszystkim pracownikom. Chodzi zwłaszcza o takie rozwiązania, jak odpowiednio szerokie korytarze i przejścia między biurkami, właściwie wyeksponowane instrukcje poruszania się po budynku, oznaczenia kierunków, dróg ewakuacyjnych, a także wygodny system kontroli dostępu do poszczególnych pomieszczeń. Warto, aby ten ostatni był w pełni zautomatyzowany i zintegrowany z systemem otwierania drzwi w głównych ciągach komunikacyjnych i wejściach do budynku.

Właściwa akustyka pomieszczenia
W przestrzeniach, w których pracuje więcej niż kilka osób, problem rozchodzenia się dźwięku jest bardzo istotny. Odpowiednia aranżacja stanowisk pracy powinna sprzyjać swobodnej komunikacji, a jednocześnie minimalizować niepotrzebny hałas generowany przez rozmowy, szczególnie telefoniczne, urządzenia biurowe czy klimatyzację.

Aby zredukować poziom hałasu, stosuje się podwieszane sufity, panele sufitowe nad wyspami i panele ścienne o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięków. Powszechne jest także odseparowywanie stanowisk pracy panelami wygłuszającymi o odpowiedniej wysokości. Warto postawić je również między wyspami, zwłaszcza w strategicznych miejscach, jak często użytkowane przejścia czy w sąsiedztwie wyjątkowo głośnych sprzętów.

W salach konferencyjnych dodatkowym elementem wygłuszającym może okazać się oszklenie, które izoluje pomieszczenie przed napływaniem dźwięków zarówno z ulicy, jak i z sąsiednich pomieszczeń. Parametry szyb zewnętrznych oraz wewnętrznych są wyliczane na podstawie map akustycznych sporządzonych dla danego terenu i pozwalają określić właściwości szklenia, które zminimalizuje intensywność dźwięków dopływających do pomieszczenia. Szyby o innych parametrach będą wykorzystywane od strony ruchliwej ulicy, a inne od strony wewnętrznego parkingu.

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie
Projektując oświetlenie, warto maksymalnie wykorzystać światło dzienne. I nie chodzi tylko o ustawienie biurek blisko okien, najlepiej prostopadle. Zbyt duże nasłonecznienie może wręcz utrudniać pracę przy komputerze. Projektanci i inwestorzy coraz częściej stawiają na zaawansowane inteligentne systemy sterowania wyposażeniem budynku. Sterowane automatycznie ruchome żaluzje pozwalają na regulację dopływu światła z zewnątrz. Program do sterowania bierze pod uwagę aktualne położenie słońca oraz poziom zachmurzenia i do tych warunków dobiera odpowiedni kąt ustawienia lameli żaluzji. To rozwiązanie ma też duże znaczenie dla zachowania odpowiedniego bilansu energetycznego. Dzięki temu klimatyzowane pomieszczenia nie nagrzewają się nadmiernie przez bezpośrednie nasłonecznienie.

Umieszczone bezpośrednio nad monitorami wydajne i energooszczędne oświetlenie LED to w nowoczesnych biurowcach właściwie norma. Najnowsze rozwiązania, jak na przykład system KNX, pozwalają na zmianę temperatury barwowej i dostosowanie koloru światła do konkretnej pory dnia.

W projektowanym przez architektów Grupy RB biurowcu centrali Kaufland Polska sterowanie oświetleniem i żaluzjami zrealizowane zostało w oparciu o system KNX, który wcześniej w tak rozbudowanej formie był rzadko stosowany.

Dodane przez: GrupaRB
Dodano: 31/08/2016

Zobacz publikacje tego użytkownika:

Inne projekty:

Pozostałe projekty

Czerwiec 28, 2016
Właściwa organizacja warunków pracy jest coraz bardziej istotna dla pracodawców. Zgodnie z aktualnymi trendami w obszarze zarządzania zasobami ludz...

Pozostałe projekty

Czerwiec 29, 2016
Budowa biurowca centrali Kaufland Polska trwała od połowy 2014 roku. Prace budowlane już się zakończyły, a pracownicy przeprowadzają się właśnie do...

Realizacje:

Budynki

Grudzień 31, 2015
Tworzenie projektów w oparciu o szczegółowe wytyczne od zagranicznego inwestora to dla biura projektowego spore wyzwanie. Sieci handlowe tworzą swo...

Budynki

Kwiecień 1, 2016
W ramach inwestycji Partner Point przy ul. Życzliwej powstał dotąd kompleks 3 biurowców. Od sierpnia 2015 roku trwa realizacja II etapu inwestycji...

Budynki

Kwiecień 25, 2016
W jednej z najintensywniej rozwijających się dzielnic Wrocławia, na Muchoborze Wielkim, powstaje obiekt, który ma odpowiedzieć na potrzeby mieszkań...

Budynki

Maj 31, 2016
W 2014 roku Świdnicy powstała inwestycja, która jest doskonałym przykładem zagospodarowania obszaru leżącego w historycznym centrum miasta. Na tere...

Wnętrza

Sierpień 31, 2016
Z badań przeprowadzonych przez firmę Sedlak&Sedlak wynika, że nieodpowiednie warunki pracy są jedną z najczęstszych przyczyn zmiany miejsca zatrudn...

Domy jednorodzinne

W 2017 powstał wielobranżowy projekt domu dla dwóch rodzin o powierzchni 520m2. Zrealizowany w 20...
Maj 26, 2023
Projekt parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 270m2. Dom jednorodzinny podzielony na...
Maj 26, 2023

Wasze realizacje

Cellaio - biblioteczka / ścianka telewizyjna z półkami na książki i zamykanymi szafkami.
Maj 2, 2023
Narożne półki na książki Cellaio. Bardzo wytrzymałe na obcążenia (ok. 100 kg/mb), bez widocznych...
Maj 1, 2023

Materiały budowlane

    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

This compendium is developed to highlight the importance of collaboration between architects and local communities in the design process, through the lens of the UN SDG 11 (Sustainable Cities and C...
Maj 30, 2023
The European Green Cities Award encourages successful, ambitious, inspiring and innovative green infrastructures projects.
Maj 29, 2023