Polska i Świat

Maj 28, 2010

Wzgórze Zamkowe

Rynek Praski - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa
Rynek Praski - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Projekt zdobył I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania obszaru Parku Kulturowego Wzgórze Zamkowe w Sieradzu. Autorem jest Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa. W skład zespołu projektowego weszli: arch.Anna Husarska, arch.Anna Czajka, arch.Julia Sokołowska.

Kompozycja i forma urbanistyczna
Główną osią kompozycji jest ulica Zamkowa. Jest ona historycznym szlakiem, prowadzącym z sieradzkiej Starówki, obok Przedmieścia Praskiego na Wzgórze Zamkowe.

Podążając ulicą Zamkową napotykamy najpierw łuk starorzecza, które oplata cały teren Parku Kulturowego, oddzielając go wyraźnie od reszty miasta, a w końcu dochodzimy do kolejnego łuku fosy, która wyodrębnia Wzgórze Zamkowe od podgrodzia, czyli Pragi. Kulminacją całej kompozycji jest okrąg Wzgórza Zamkowego.

Zamysłem projektantów było wyeksponowanie rysunku tych historycznych rozgraniczeń, które obrazuje też zaprojektowane dla Parku Kulturowego logo.

Zastosowane formy placów, zaułków, linii dróg i szlaków nawiązują przede wszystkim do najstarszych dziejów obszaru - a więc do pradawnych form osadniczych, budowanych przeważnie na planie koła, owalu, o formach miękkich, łukowatych. Są one łączone promieniście drogami i mostami. Prawdopodobnie tak wyglądały pierwotne podgrodzia, zgrupowane u stop wzgórza zamkowego, w miejsce których nałożono w XIX wieku siatkę ulic. Obecnie projekt przywołuje te formy we wzorach posadzek i kształtach kolejnych kameralnych placów wzdłuż ulicy Wschodniej.

widok na place - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

widok na place - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Rewitalizacja pod względem historycznym
Obszarem o największej wartości historycznej jest Wzgórze Zamkowe. Projekt przewiduje pielęgnacyjne uporządkowanie istniejącej zieleni, z pozostawieniem wszystkich zdrowych drzew, okalających wzgórze, dla podkreślenia jego kształtu w terenie.

Najcenniejszym obiektem historycznym wzgórza jest XIII wieczna rotunda, której obrys w projekcie wiernie odwzorowano z kamienia polnego na poziomie terenu. Innym rodzajem kamienia, w formie nieregularnej, przywołano w poziomie terenu obrys murów obronnych, wjazdu, wieży okrągłej i głównego budynku zamku książęcego z okresu późnego Średniowiecza.

Powyższe obrysy obiektów historycznych, które zostały najbardziej precyzyjnie archeologicznie rozpoznane, otrzymają oświetlenie w formie punktów świetlnych w poziomie terenu, tak, ażeby w nocy układ murów i budynków historycznych na Wzgórzu był również czytelny i stał się dodatkową atrakcją turystyczną.

Podobnie zaznaczono przypuszczalną linię dawnego mostu - wjazdu na zamek - jako ciąg obelisków przecinających fosę, i oświetlonych w nocy- jako „most duchów przeszłości”.

stary most - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Obecne na wzgórzu bunkry projektanci wykorzystali jako miejsca oryginalnej edukacji historycznej, proponuje się umieszczenie w nich bogatej ekspozycji na temat historii wzgórza, makiet, map, manekinów i wszelkich multimediów, do których turyści będą mieli dostęp przez powiększone i przeszklone otwory, także od góry, podświetlone nocą. (...)

Na całym terenie zagospodarowania zaprojektowano szlak historii, po którym prowadzi system tzw. kamieni historii, na których znajdują się krótkie informacje historyczne o danym miejscu, ryciny edukacyjne dotyczące historii lub wskazówki prowadzące turystów szlakiem dawnych wieków.

Bunkier - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Bunkier - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Rewitalizacja pod względem kulturalnym
Teren Parku Kulturowego stwarza nieograniczone możliwości organizacji imprez edukacyjnych i kulturalnych. Już samo wzgórze może być miejscem różnego rodzaju efektownych imprez, ze wsparciem technicznym znajdującym się u wylotu parku etnograficznego, gdzie przewidziano budynek zaplecza magazynowo-socjalno-sanitarny.

Sam teren parku etnograficznego powiększono, komponując obiekty w jego północnej części na kształt podgrodzia z majdanem, gdzie zaprojektowano drewnianą scenę plenerową, na potrzeby imprez teatralnych, edukacyjnych, turniejowych itp. Wokół majdanu zgrupowano także powtarzalne drewniane pawilony, które w miarę potrzeb mogą być miejscem warsztatów rzemiosła, pokazów, tradycyjnej gastronomii, prezentacji wszelkiego rodzaju. Wielkie imprezy plenerowe, (inscenizacje bitew, imprezy konne) mając zaplecze w parku etnograficznym, mogą rozgrywać się na pobliskich łęgach nadwarciańskich.

Ulica Zamkowa, którą przewidziano obecnie jako ciąg pieszo-jezdny, ze znacznym zminimalizowaniem ruchu samochodowego, może stać się miejscem wszelkiego rodzaju przemarszów wojsk grunwaldzkich, rycerzy podążających na Zamek itp. Podobnie place ulicy Wschodniej, które poza tym mogą stać się sceną teatrów ulicznych.

Dla przyjezdnych, przy parkingach zlokalizowanych przy ulicy Podrzecze, zaprojektowano pawilony, które mogą być między innymi miejscem informacji turystycznej, kolportowania planów, mapek, ulotek i innych publikacji związanych z Parkiem.

ulica Zamkowa - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Rynek Praski - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Rewitalizacja pod względem rekreacyjnym
Założenia projektu przewidują stworzenie bogatej oferty rekreacyjnej zarówno dla mieszkańców osiedla Praga, jak i dla przyjezdnych turystów. Na samym osiedlu Praga, przestrzenie publiczne zorganizowano wzdłuż ulicy Wschodniej. Są to przede wszystkim Rynek Praski, oraz kolejne place, nazwane projektowo: Plac Zielony, Plac Zacisze Praskie, Plac Galeria, Praski Skwer Przyrodniczy. Place te mają kameralny charakter, i mają przede wszystkim służyć wypoczynkowi lokalnej społeczności mieszkańców. Zaprojektowano na nich liczne ławki, zieleń, fontanny.

Ponadto na Pradze poprowadzone są piesze i rowerowe szlaki turystyczne, i związane z nim usługi w parterach budynków- typu drobne sklepiki z pamiątkami, drobne tradycyjne rzemiosło, gastronomia, kawiarenki, lodziarnie.

Ponieważ skutkiem zagospodarowania Rynku Praskiego konieczne jest usunięcie prowizorycznego istniejącego tam boiska ziemnego, projektanci przewidzieli tereny sportowe dla mieszkańców przy zbiegu ulic Podzamcze i Podrzecze, w miejscu obecnych terenów zdegradowanych. W projekcie znalazło się tam przede wszystkim pełnowymiarowe boisko typu „Orlik”, boisko do siatkówki i kort tenisowy.

Największe możliwości rekreacyjne znajdą się na terenach odtworzonego starorzecza Żegliny. Wzdłuż niego poprowadzono szlaki spacerowe, rowerowe i przyrodnicze. Na trasie tych spacerów umieszczono powtarzalne pawilony, w których przewiduje się:
- od strony parkingów zaplecze sanitarne, gastronomię, wypożyczalnię rowerów,
- w górnym starorzeczu kawiarnię na „molo” wraz z dancingiem,
- altanki wypoczynkowe i pomosty widokowe wzdłuż starorzecza,
- przy zbiorniku retencyjnym zaplecze sanitarne, gastronomia i ewentualnie wypożyczalnia sprzętu wodnego typu łódka, kajaki.
(...)

Źródło: Biuro Architektoniczne LIMBA

Tagi: park Sieradz architektura urbanistyka

Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa (plansza 1)
Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa (plansza 2)
Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa (plansza 3)
Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa (plansza 4)
ulica Zamkowa - widok nocą - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa
Rynek Praski - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa
widok na place - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Komentarze

POrazka-walczaka-i-rady-miasta

Dodano: Czwartek, 03 Kwiecień 2014, 09:05, Autor: mieszkaniec sdz

Porazka i tyle!!!!! Nie dosć ze wszystko w kredyt to jeszcze nie da sie po tym jeżdzić autem ani normalnie chodzić. Ten pseudo projekt pogrązy miasto bo tak zadluzy, ze wszyscy bedą nażekać ale nie walczak i ta rada miasta która to zatwierdziła. Moze i to wyglada ze cos sie zmieni, ale na gorsze dla mieszkajacych tam ludzi. Widocznie prezydent i rada miasta wyszli z zalozenia ze mieskajacy tam ludzie nie beda jezdzic tam autami. Ci ludzie niby rzadzacy obecnie w miescie to czego sie nie dotkną to zepsują...... handel był w sieradzu i jakos miasto dawało radę. Teraz kase wywozą markety sieciówki i galerie. A wy mieszkancy nazekacie ze macie biedę....tak wybraliscie i tak macie

byłem tam

Dodano: Poniedziałek, 09 Styczeń 2012, 21:11, Autor: Gość

Czekam z niecierpliwością na realizację. Jakiś czas temu byłem w Sieradzu i podoba mi się duch tego miejsca. Widzę, że został potraktowany przez projektantów z szacunkiem, i przyroda na Wzgórzu również nie została unicestwiona. Z chęcią ponownie odwiedzę Sieradz po metamorfozie, a zwłaszcza uliczki Pragi.

projekt

Dodano: Wtorek, 25 Styczeń 2011, 08:38, Autor: PS

Szkoda, że autorki projektu nie zauważyły, że obecne na wzgórzu zamkowym schrony (czy jak kto woli bunkry) są integralnym elementem historii tego miejsca, niejako zwieńczeniem jego militarnego funkcjonowania. I gratuluję pomysłu powiększania otworów w schronach. :)

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com | licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy jedn...
Lipiec 4, 2024
Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024

Konkursy

As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024
Konkurs Wnętrze Roku SAW powołało środowisko architektów wnętrz, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe.
Lipiec 10, 2024