Aktualności

Czerwiec 12, 2008

„Architektura second life”

 

Tradycja jest dobra dla tych, którzy potrafią z nią zerwać

 

powiedzenie ludowe

 

 

 

 

 

Na czym polega drugie życie w architekturze i kiedy się zaczyna?, czym jest tradycja oraz jak i czy warto ją kontynuować?, czy nowoczesność może być trwała? - to pytania, na które odpowiedzi szuka film dokumentalny „Architektura second life” autorstwa Katarzyny Baron i Tomka Barona. Na przykładzie renowacji, modernizacji, przebudów, adaptacji różnych obiektów (sakralnych, poprzemysłowych, wielo- i jednorodzinnych), a także nowoczesnego osiedla mieszkaniowego Hansaviertel, wybudowanego na gruzach dawnego ścisłego centrum Berlina, autorzy prezentują wielorakość myślenia o architektonicznej spuściźnie.

 

 

Do udziału w filmie autorzy zaprosili architektów, inwestorów i użytkowników prezentowanych obiektów. Ich opinie ilustrują różne podejście do zastanej tkanki budowlanej, różnorodne myślenie o dawnej i obecnej funkcji budynków, a także o możliwości spotkania nowego ze starym. Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, zrealizowano w Berlinie (osiedle Hansaviertel i budynki dawnej fabryki papierosów Josetti), Riczanach pod Pragą (modernistyczna willa z lat 30-tych XX w.) , Ołomuńcu (Muzeum Archidiecezjalne) i Krakowie (Pasaż 13 w Rynku Głównym) oraz uzupełniono fotografiami archiwalnymi.

 

 

 

Film „Architektura second life” jest drugą częścią 4-częściowego cyklu dokumentalnego pt. „Architektura + VAT”. Autorzy prezentują w nim architekturę, za którą stoi wartość dodana czy idea (Value Added Thinking). Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.architekturaplusvat.pl . Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami są producenci materiałów budowlanych: Creaton, Magnat, Rockwool i Ursa.

 

 

 

Źródło: www.architekturaplusvat.pl

Tagi: architektura

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020

Wasze projekty

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

ilustracja: Kaja Kusztra
WARSZAWA W BUDOWIE rusza 2 października i potrwa do 17 stycznia 2021 roku. Składa się z dwóch rów...
Wrzesień 18, 2020
World Architecture Festival Goes Virtual in December, Returning as Live Event in June 2021.
Wrzesień 3, 2020