Aktualności

Czerwiec 12, 2008

„Architektura second life”

 

Tradycja jest dobra dla tych, którzy potrafią z nią zerwać

 

powiedzenie ludowe

 

 

 

 

 

Na czym polega drugie życie w architekturze i kiedy się zaczyna?, czym jest tradycja oraz jak i czy warto ją kontynuować?, czy nowoczesność może być trwała? - to pytania, na które odpowiedzi szuka film dokumentalny „Architektura second life” autorstwa Katarzyny Baron i Tomka Barona. Na przykładzie renowacji, modernizacji, przebudów, adaptacji różnych obiektów (sakralnych, poprzemysłowych, wielo- i jednorodzinnych), a także nowoczesnego osiedla mieszkaniowego Hansaviertel, wybudowanego na gruzach dawnego ścisłego centrum Berlina, autorzy prezentują wielorakość myślenia o architektonicznej spuściźnie.

 

 

Do udziału w filmie autorzy zaprosili architektów, inwestorów i użytkowników prezentowanych obiektów. Ich opinie ilustrują różne podejście do zastanej tkanki budowlanej, różnorodne myślenie o dawnej i obecnej funkcji budynków, a także o możliwości spotkania nowego ze starym. Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, zrealizowano w Berlinie (osiedle Hansaviertel i budynki dawnej fabryki papierosów Josetti), Riczanach pod Pragą (modernistyczna willa z lat 30-tych XX w.) , Ołomuńcu (Muzeum Archidiecezjalne) i Krakowie (Pasaż 13 w Rynku Głównym) oraz uzupełniono fotografiami archiwalnymi.

 

 

 

Film „Architektura second life” jest drugą częścią 4-częściowego cyklu dokumentalnego pt. „Architektura + VAT”. Autorzy prezentują w nim architekturę, za którą stoi wartość dodana czy idea (Value Added Thinking). Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.architekturaplusvat.pl . Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami są producenci materiałów budowlanych: Creaton, Magnat, Rockwool i Ursa.

 

 

 

Źródło: www.architekturaplusvat.pl

Tagi: architektura

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022

Wasze projekty

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Wydarzenia

Plany na przyszłość | LAB to wystawa prezentująca Warszawę przyszłości - zbiór projektów architek...
Lipiec 20, 2022
Helena Kurcyusz - architektka i urbanistka, należąc do nielicznego grona osób mających duży wpływ...
Lipiec 4, 2022