Aktualności

Czerwiec 12, 2008

„Architektura second life”

 

Tradycja jest dobra dla tych, którzy potrafią z nią zerwać

 

powiedzenie ludowe

 

 

 

 

 

Na czym polega drugie życie w architekturze i kiedy się zaczyna?, czym jest tradycja oraz jak i czy warto ją kontynuować?, czy nowoczesność może być trwała? - to pytania, na które odpowiedzi szuka film dokumentalny „Architektura second life” autorstwa Katarzyny Baron i Tomka Barona. Na przykładzie renowacji, modernizacji, przebudów, adaptacji różnych obiektów (sakralnych, poprzemysłowych, wielo- i jednorodzinnych), a także nowoczesnego osiedla mieszkaniowego Hansaviertel, wybudowanego na gruzach dawnego ścisłego centrum Berlina, autorzy prezentują wielorakość myślenia o architektonicznej spuściźnie.

 

 

Do udziału w filmie autorzy zaprosili architektów, inwestorów i użytkowników prezentowanych obiektów. Ich opinie ilustrują różne podejście do zastanej tkanki budowlanej, różnorodne myślenie o dawnej i obecnej funkcji budynków, a także o możliwości spotkania nowego ze starym. Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, zrealizowano w Berlinie (osiedle Hansaviertel i budynki dawnej fabryki papierosów Josetti), Riczanach pod Pragą (modernistyczna willa z lat 30-tych XX w.) , Ołomuńcu (Muzeum Archidiecezjalne) i Krakowie (Pasaż 13 w Rynku Głównym) oraz uzupełniono fotografiami archiwalnymi.

 

 

 

Film „Architektura second life” jest drugą częścią 4-częściowego cyklu dokumentalnego pt. „Architektura + VAT”. Autorzy prezentują w nim architekturę, za którą stoi wartość dodana czy idea (Value Added Thinking). Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.architekturaplusvat.pl . Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami są producenci materiałów budowlanych: Creaton, Magnat, Rockwool i Ursa.

 

 

 

Źródło: www.architekturaplusvat.pl

Tagi: architektura

Konkursy

The 2021 session of the Geneva Prize aims to encourage innovative architectural approaches and reward bold projects. On a free program, all types of projects are eligible: built, under construction...
Maj 12, 2021
Konkurs jest skierowany do posiadaczy obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków i znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, przy których przeprowadzono prace konserwatorskie...
Maj 10, 2021

Wasze projekty

Apartament w stylu eleganckim z drewnianą podłogą. Jasne, przytulne wnętrze podkreślone zielenią...
Maj 3, 2021
Niewielki budynek jednorodzinny w nowoczesnej formie i tradycyjnych materiałach
Kwiecień 24, 2021

Wasze realizacje

Siedziba Arpex to budynek hybrydowy, który łączy w sobie przestrzenie magazynowe i biura administ...
Styczeń 12, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Wydarzenia

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wernisaż w formule onli...
Kwiecień 9, 2021
Stanisław Chojnacki, Brosza, 1963-1964, fot. Pracownia MNK
Ta stała wystawa zaprezentuje najważniejsze przykłady polskiego designu od przełomu XIX i XX wiek...
Kwiecień 6, 2021