Aktualności

Czerwiec 29, 2014

Europejski Szlak Teatrów Historycznych - ciąg dalszy

Europejski Szlak Teatrów Historycznych - trasa adriatycka
Europejski Szlak Teatrów Historycznych - trasa adriatycka

W dniach 21–24 maja 2014 roku w Hvarze w Chorwacji odbyło się kolejne spotkanie i konferencja organizowane w ramach międzynarodowego projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych. Tematem konferencji było przygotowanie teatrów historycznych do nowej rzeczywistosści – teraźniejszości i przyszłości.

Swoje wystąpienia mieli m.in.: Per Forsström ze Szwecji („Przystosowanie historycznego teatru do współczesnych wymogów bezpieczeństwa przykładzie Drottningholms Slottsteater”), David Drago z Malty („Odrestaurowanie Teatru Manoel na Malcie – stan prac obecnie i plany na przyszłość”) i Mhora Samuel z Wielkiej Brytanii („Prezentacja rezultatów projektu EcoVenue”).

Teatr w Hvarze w Arsenale, fot. Monika Żytkowiak
Sala teatru w Hvarze, fot. Monika Żytkowiak

Otwarcie trasy adriatyckiej

Trasa Adriatycka jest pierwszym otwartym szlakiem Europy Południowo-Wschodniej. Szlak wiedzie przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Czarnogórę.

Trasa Adriatycka - Europejski Szlak Teatrów Historycznych

Pierwszy przystanek to Maribor na Słowenii i Słoweński Teatr Narodowy wybudowany w 1852 roku w stylu klasycystycznym, jednak z barokową widownią.

Natomiast w Lublanie możemy zapoznać się z dwoma budynkami teatralnymi: Operą wzniesioną w 1892 roku i Słoweńskim Teatrem Dramatycznym – secesyjnym budynkiem autorstwa Aleksandra Grafa.

Z Lublany przemieszczamy się do stolicy Chorwacji, Zagrzebia i jego największego teatru – Chorwackiego Teatru Narodowego, otwartego w 1895 roku. Ten barokowy budynek, z ośmioma malowanymi kurtynami, został zaprojektowany przez słynnych wiedeńskich architektów Fellnera i Helmera. Dziesięć lat wcześniej, ci sami architekci zaprojektowali piękny Teatr Narodowy „Lvan pl. Zajc” w Rijece wystawiający obecnie również przedstawienia w języku włoskim. Na uwagę w teatrze zasługuje sufit głównej sali ozdobiony sześcioma malowidłami alegorycznymi, z których cztery wykonali bracia Klimt. Z Rijeki szlak teatralny wiedzie do miasta Sibenik, w którym w latach 1863–1870 Josip Slade Śilović z Trogir zbudował eklektyczny teatr. Z kolei na wyspie Hvar możemy zwiedzić najstarszy w Europie teatr publiczny. Został on utworzony w 1612 roku w istniejącym już wcześniej budynku Arsenału . Obecna widownia, zaprojektowana przez Crescini, pochodzi z 1803 roku.

Opuszczając wybrzeże Adriatyku jedziemy do Bośni i Hercegowiny. Najważniejszym teatrem w kraju jest Teatr Narodowy w Sarajewie, zbudowany w 1921 roku według projektu Karlo Parzik.

Jadąc na północ przez Serbię, zwiedzimy teatr w Somborze z 1882 roku. Najstarszy teatr w Serbii otwarto w 1839 roku w Zrenjanin, który są nazwę przyjął na cześć Tosa Jovanovicia, wielkiego serbskiego aktora. Największy teatr w regionie objętym przez Trasę Adriatycką znajduje się w Belgradzie. Wybudowany został w 1868 roku, przebudowany w 1922 roku przez Josipa Bukavaca. Trasa Adriatycka kończy się w Czarnogórze. Królewski Teatr „Zetski dom” w Cetinje wybudowano w latach w 1884–1892 jako centrum kultury, według projektu architekta teatru Sibenik. Dziś jest to jeden z zaledwie dwóch teatrów państwowych w kraju.
Przypominamy, że otwarcie Trasy Bałtyckiej, w ramach której zaprezentowane zostaną teatry w Polsce, nastąpi wiosną 2015 roku.

Głównym organizatorem projektu „Europejski Szlak Teatrów Historycznych” jest Stowarzyszenie Teatrów Historycznych w Europie PERSPECTIV, a środki na realizację zadania pochodzą z programu Unii Europejskiej – KULTURA. W Polsce projekt prowadzony jest przez INSTYTUT TEATRALNY IM. ZBIGNIEWA RASZEWSKIEGO

Komentarze

Thanos

Dodano: Środa, 24 Październik 2018, 10:09, Autor: online

Thanks for the great article here it is the amazing so need to visit here http://solitairetimes.com and save the all best score to play latest free solitaire games without download i hope you like it.

Piękne tereny

Dodano: Środa, 06 Sierpień 2014, 11:16, Autor: akawka13

Nie słyszałam nigdy o takiej trasie, ale naprawdę warto byłoby się kiedyś przejechać!!!

Konkursy

Claude Cormier + Associés, "Blue Stick Garden", 2000 | fot.: Louise Tanguay
Międzynarodowy Festiwal Ogrodów ogłasza zaproszenie do składania wniosków w celu wyłonienia projektantów, którzy stworzą nowe tymczasowe ogrody na 25. edycję Festiwalu, która zostanie otwarta 21 cz...
Październik 1, 2023
Urząd Miasta i Gminy w Miechowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy c...
Wrzesień 30, 2023

Wasze projekty

Nowoczesny salon z jadalnią
Otwartą strefę dzienną tego nowoczesnego domu zaprojektowaliśmy głównie w bieli, ale z kontrastow...
Sierpień 29, 2023
aranżacja wnętrz nowoczesnego domu
Strefa dzienna tego domu to otwarta przestrzeń z dużymi przeszkleniami, które pozwalają cieszyć s...
Sierpień 29, 2023

Wasze realizacje

Półki na książki cellaio są: - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok/. 100kg/m2) - tworzone są...
Sierpień 29, 2023
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) pólki nad łóżko. Tworzone na wymiar i wg indywidu...
Sierpień 28, 2023

Wydarzenia

Międzynarodowe Biennale Architektury (MBA) odbywa się w Krakowie cyklicznie od 1985 roku, stanowi...
Wrzesień 30, 2023
W piątek, 8 września 2023, odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu MEETING POINT FOKSAL – gościn...
Wrzesień 4, 2023