Aktualności

Kwiecień 18, 2024

Jak wyczyścić drabinę aluminiową z farby? 6 praktycznych podpowiedzi, jak utrzymać sprzęt budowlany w dobrym stanie

Chociaż najprostsze modele drabin można kupić już od 200 zł, to wysokiej jakości sprzęt budowlany, który będzie służyć przez lata, stanowi niemały wydatek. Z tego względu warto dbać o drabinę i regularnie czyścić ją z zabrudzeń, aby uniknąć powstawania uszkodzeń czy rdzy. Pomogą w tym wskazówki, o których powinien wiedzieć każdy właściciel tego akcesorium.

1. Lepiej zapobiegać, czyli na początek trochę o konserwacji

To, co jest najważniejsze podczas użytkowania drabiny, to regularne czyszczenie oraz konserwacja, o której większość właścicieli nie wie lub o niej zapomina. Wystarczy, że drabina aluminiowa będzie systematycznie zabezpieczana smarami lub olejem silikonowym, by zapewnić jej wieloletnią trwałość. Konserwacji powinny podlegać przede wszystkim:Chociaż najprostsze modele drabin można kupić już od 200 zł, to wysokiej jakości sprzęt budowlany, który będzie służyć przez lata, stanowi niemały wydatek. Z tego względu warto dbać o drabinę i regularnie czyścić ją z zabrudzeń, aby uniknąć powstawania uszkodzeń czy rdzy. Pomogą w tym wskazówki, o których powinien wiedzieć każdy właściciel tego akcesorium.

  • mechanizm składania;
  • mechanizm blokowania (jeśli wybrany model taki posiada);
  • stopnie, które warto pokrywać środkiem antykorozyjnym, zapobiegającym powstawaniu rdzy.

O sezonowej konserwacji warto pamiętać zarówno w przypadku, gdy sprzęt budowlany jest systematycznie używany, jak i wtedy, gdy używa się go co kilka miesięcy, podczas drobnych prac czy remontu.

2. Czyszczenie i osuszanie drabiny po każdym użyciu

Zaleca się, aby drabinę czyścić po każdym użyciu. Dzięki temu kurz czy zabrudzenia nie utrwalają się na powierzchni i zdecydowanie łatwiej je usunąć. Do czyszczenia wystarczy szmatka zamoczona w wodzie z łagodnym detergentem. Ważne jest, aby umyć nie tylko sam stelaż, ale również stopnie, ponieważ to one są najbardziej narażone na uszkodzenia lub korozję. Oprócz tego zalegający brud (zwłaszcza farba oraz inne materiały budowlane, jak tynk lub gips) powoduje, że zanikają właściwości antypoślizgowe, przez co korzystanie z drabiny staje się mniej bezpieczne.

Zasada, o której zawsze należy pamiętać, to osuszanie powierzchni. Zanim drabina aluminiowa zostanie schowana, należy upewnić się, że jest całkowicie sucha. Tego typu sprzęt zwykle przechowywany jest w piwnicy lub w garażu, a więc w miejscach, gdzie występuje większa wilgotność. To, w połączeniu z wodą lub innymi substancjami osadzającymi się na materiale może zapoczątkować czy przyspieszyć rozwój rdzy.

3. Usuwanie farby z drabiny – gorąca woda i mydło

Poprzednie wskazówki sprawdzą się, gdy drabina jest ubrudzona w niewielkim stopniu, po czystych pracach. Mogą natomiast nie zadziałać w sytuacji, gdy osiadła na niej farba. W takim przypadku można przetestować jedną z trzech metod.

Z pierwszego sposobu mogą skorzystać osoby, które nie chcą używać bardziej agresywnych środków chemicznych. Potrzebna jest gorąca woda oraz mydło w płynie lub delikatny płyn do naczyń. Namoczoną, miękką szmatką, można umyć powierzchnie. Gorąca woda powinna zmiękczyć nawet zaschniętą farbę, co ułatwia jej usunięcie. Można na chwilę zostawić szmatkę na trudniejszych w czyszczeniu elementach, aby ułatwić rozpuszczanie farby. Po wszystkim należy dokładnie opłukać oraz osuszyć sprzęt.

Ta metoda będzie najskuteczniejsza, gdy drabina jest czyszczona bezpośrednio po pracach malarskich.

4. Usuwanie farby z drabiny –  papier ścierny lub druciana szczotka

Gdy grube warstwy farby są już od dawna zaschnięte, poprzedni sposób może nie pomóc. Wtedy jedną z możliwości jest użycie papieru ściernego o gradacji 120 lub drucianej szczotki, za pomocą których można delikatnie zeszlifować powierzchnię. Nie powinno się jednak ze zbyt dużą siłą przyciskać tych narzędzi do aluminium, ponieważ można je zarysować lub poważniej uszkodzić.

5. Usuwanie farby z drabiny – rozpuszczalnik

Najskuteczniejsze są silne środki chemiczne, które przeznaczone są do usuwania farby. Wystarczy nałożyć rozpuszczalnik na ubrudzone elementy i pozostawić go na kilka minut, aby rozpuścił zabrudzenie. Po tym czasie można przetrzeć drabinę przy pomocy miękkiej szmatki lub gąbki. Korzystając z tego sposobu, trzeba wiedzieć o kilku rzeczach:

  • należy wcześniej sprawdzić, czy środek może być używany w przypadku powierzchni aluminiowych;
  • rozpuszczalnik jest substancją o agresywnym działaniu, dlatego podczas jej używania powinno się założyć rękawice ochronne;
  • po czyszczeniu warto jeszcze przemyć drabinę, aby usunąć pozostałości rozpuszczalnika.

6. Nie tylko farba – usuwanie zaschniętego cementu, gipsu czy tynku

Pozostałości farby to niejedyne zabrudzenia, które w dłuższej perspektywie mogą uszkadzać drabinę. Często bardziej problematyczne okazują się gips, zaschnięty cement czy silikon. W tym wypadku nie sprawdzą się domowe metody, trzeba użyć specjalistycznych preparatów chemicznych. Chociaż zwykle są mieszanką silnych substancji, to można bezpiecznie stosować je na różnych powierzchniach, nie tylko aluminium, ale też np. na ceramice. Jeśli zabrudzenie jest wyjątkowo trudne, można nasączyć kompres środkiem i nałożyć na wybrany element na kilka minut.

Jak utrzymać drabinę w dobrym stanie?

Dobrej jakości, wytrzymała drabina może służyć przez wiele lat. Warto jedynie poświęcić trochę czasu na jej pielęgnację. Raz w roku zaleca się pokryć najbardziej narażone na rdzę i uszkodzenia elementy środkiem konserwującym. Po każdym użyciu dobrze jest przetrzeć brud, aby nie przywarł do powierzchni, z czasem powodując jej niszczenie. Farbę można usunąć roztworem gorącej wody i mydła, papierem ściernym lub rozpuszczalnikiem, natomiast do innych materiałów budowlanych zaleca się użyć profesjonalnych środków czyszczących.

Źródło: Leroy Merlin

Tagi: Jak wyczyścić drabinę aluminiową z farby

Konkursy

fot.: Sami Saastamoinen
International open competition launched to find a design team for the new museum of architecture and design in Helsinki, Finland
Kwiecień 15, 2024
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji budynku dydaktyczno-laboratoryjnego Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, realizowanego d...
Kwiecień 15, 2024

Wasze projekty

H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH  Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024
logo Pladay, drewniane schody
To projekt kompleksowy wykonany przez Tengo Design. Celem było zaprojektowanie biura dla firmy z...
Marzec 26, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi hiszpańskimi ekspe...
Kwiecień 15, 2024
Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024