Aktualności

Maj 17, 2011

Koszt budowy domu – ściany

Niniejsze opracowanie porównuje koszty wybudowania ścian w zależności od zastosowanej technologi. Do porównania wybrano najbardziej popularne rozwiązania dla ścian jednowarstwowych, dwuwarstwowych, trójwarstwowych oraz ścian działowych. Zbadano również wpływ na cenę w zależności od rodzaju docieplenia, tynku oraz koszt wykonania fundamentów.

Aby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie - jaki jest koszt wznoszenia ścian?- zleciłem profesjonalne opracowanie kosztorysowe najbardziej popularnych technologii.

Kryteria analizy

  • Porównałem podstawowe produkty firm Xella, Solbet i Porotherm, popularny pustak ceramiczny U220 i pustak keramzytobetonowy Termo firmy Optiroc. Wybrane przeze mnie rozwiązania są moim zdaniem najczęściej stosowane i zarazem sprawdzone. Znani producenci gwarantują niezmienność parametrów oraz jakość produktów.
  • Aby porównanie było miarodajne dobrałem takie rozwiązania, które umożliwiają uzyskanie współczynnika przenikania ciepła na poziomie U=0,25 [W/m²K] (+-0,01). Jest to parametr nieco poniżej wymaganego rozporządzeniem dot. Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynoszący dla ścian zewnętrznych nie więcej niż U=0,30 [W/m²K].
  • Dodatkowo sprawdziłem jaki jest koszt ściany wysoce energooszczędnej, gdzie współczynnik przenikania ciepła wynosi U=0,19 [W/m²K] (=-0,001). Wybrałem cztery rozwiązania o takim współczynniku, w tym ścianę jednowarstwową z bloczków gazobetonowych Ytong Energo.
  • Aby rozwiać kwestie z czego budować ścianki działowe przyjrzałem się kilku popularnym rozwiązaniom.
  • Na koniec sprawdziłem jak wpływa na koszt ściany rodzaj tynku, docieplenia oraz fundament (różne wymagania dotyczące ścian fundamentowych w zależności od wyboru ściany nadziemia). Jeśli nie podano inaczej zastosowano tynkowanie tynkiem mineralnym, jeśli podano 'wełna' – do wyliczenia przyjęto cenę wełny mineralnej Fasrock-L f-my Rockwool (system BSO).

Wybrane technologie i wyliczenia

Wyniki analizy

Wynik może być nieco zaskakujący. Po pierwsze wbrew zasłyszanym opiniom markowy gazobeton jest najtańszym rozwiązaniem (z pośród analizowanych przeze mnie). Po drugie ściany trójwarstwowe nie muszą być droższe od ścian jedno- i dwuwarstwowych, a w wielu przypadkach są tańszym rozwiązaniem.

Na pierwszy rzut oka zdumiewający jest również koszt budowy ścian z GK w porównaniu z murowaną z Ytonga, silikatami czy zwykłej dziurawki – kosztuje dwa razy drożej.

Do wyliczeń zbadałem modelowy dom - dwukondygnacyjny i niepodpiwniczony o wymiarach w rzucie 8x15m. Przyjąłem następujące ilości - 258m2 powierzchni ścian zewnętrznych, 46m2 powierzchni ścian fundamentowych oraz 220m2 ścian wewnętrznych działowych.

Ekonomiczne rozwiązania

Najtańszym rozwiązaniem zapewniającym komfortowe warunki (współczynnik U=0,25) jest wybudowanie ściany jednowarstwowej z bloczków gazobetonowych Ytong 350 gr. 36,5cm klejone zaprawą termiczną, do tej ściany potrzebna będzie ściana fundamentowa np. z bloczków betonowych o grubości minimum 25cm. Ściany wewnętrzne na przykład w tym samym systemie - z bloczków gazobetonowych Ytong PP4 gr. 11,5cm (lub Silka).

Wybudowanie ścian zewnętrznych to koszt ok. 49 000 zł, ścian fundamentowych ok. 12 000 zł, działowych ok 12 000 zł. W sumie 73 000zł.
Jeśli ścianę otynkujemy tynkiem silikatowym barwionym w masie zaoszczędzimy jeszcze około 10zł / m2. (-2500zł).

Dla porównania - uznawane za tanie rozwiązanie – zastosowanie pustaka U220 wraz z dociepleniem BSO:
Pustak U220 na zaprawie cementowo-wapiennej docieplony w systemie BSO (np. Rockwool Fasrock-L) gr. 14Cm oraz tynk mineralny. Fundament taki sam jak wyżej, czyli 25cm bloczki betonowe. Ściany działowe „tradycyjnie”, czyli cegła dziurawka.

Wybudowanie ścian zewnętrznych to koszt ok. 83 000 zł, ścian fundamentowych ok. 12 000 zł, działowych ok 20 000 zł. W sumie około 115 000zł
Oczywiście zamiast wełny mineralnej możemy poszukać tańszego styropianu (uwaga – nie wszystkie produkty posiadają parametry, którymi są oznaczone zobacz post http://www.architektura.info/index.php/forum/ogolne/styropian_super_izolator_w_opalach_oszustwo_na_rympal) – ale takie rozwiązanie ma przeciwników budowy ścian „oddychających”. Decydując się na styropian możemy oszczędzić ok. 30zł /m2, ale i tak mamy kwotę powyżej 100tysięcy złotych.

Najdroższe rozwiązania przy tej samej ilości ścian mogą kosztować nawet ponad 150 000zł, czy warto?

Decydując się na konkretne technologie należy brać pod uwagę nie tylko koszt, ale również aspekty estetyczne i zdrowotne.

Powszechnie wiadomo, że produkty wykonane z piachu, wapna i wody (gazobeton np. ytong, solbet czy silikaty) są najzdrowsze, szczególnie te które nie zawierają żadnej dodatkowej chemii (silitakty).

Nie sposób wspomnieć o promieniowaniu materiałów budowlanych. Najgorzej ze względu na promieniowanie plasują się produkty wykorzystujące pyły ze spalenia węgla (jedna tona popiołu węgla kamiennego zawiera w Polsce ok. 20g uranu). Z tego powodu należy wystrzegać się niemarkowych „szarych” gazobetonów, gdyż mogą zawierać popioły. Ceramika (pustaki ceramiczne i cegły ceramiczne) oraz produkty typu keramzytobeton wykazują większe promieniowanie niż silikaty czy gazobeton.

Kosztorys na zlecenie autora wykonało biuro kosztorysowe PROJ-COMPLEX z Bydgoszczy.
Poziom cen kosztorysu z I kwartału 2011.

Szczegółowy kosztorys do pobrania tutaj – w przypadku wykorzystania wymagana jest zgoda autora oraz podanie źródła (Architektura.info) z aktywnym linkiem.

Inne źródła:
http://www.izolacje.com.pl/artykul/id571,mit-o-promieniotworczosci-betonu-komorkowego
Instytut Problemów Jadrowych im. Andrzeja Sołtana http://www.ipj.gov.pl/
Ziemskie promieniowanie naturalne (promieniowanie skorupy ziemskiej, odpadów kopalnianych, materiałów budowlanych - intensywność, zawartość w różnych materiałach, szkodliwość)
http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mfj/zal03/nieweglowska/PRACA-FJ%28wstep,historia,definicje%29.htm

Autorzy:
Michał Pierzchalski

Tagi: kosztorys ściany

Komentarze

bład w wyliczeniu

Dodano: Wtorek, 25 Luty 2014, 21:09, Autor: sławek

GK może wydawać się droższy, ponieważ w przypadku murowania z cegły w wyliczeniu nie uwzględniono tynku oraz gładzi, a w przypadku płyt GK po szpachlowaniu łączeń mamy gładką ścianę - gotową pod malowanie

dobry system ociepleń

Dodano: Wtorek, 04 Luty 2014, 15:06, Autor: hubert

Cześć,
w kwestii systemu ociepleń, czy ktoś z Państwa zna system Ociepleń TermoOrganiki?
Słyszałem 2 bardzo dobre opinie od profesjonalistów, przymierzam się po tej zimie do ocieplenia a chće już teraz w dobrej cenie kupić materiały

za tanio

Dodano: Poniedziałek, 21 Październik 2013, 17:58, Autor: Jerzy

Z tego co czytałem, to jest to zdecydowanie za tanio, polecam się zapoznać na przykład z tym tekstem
http://kalkulatorybudowlane.pl/teksty/2013/06/22/koszt-budowy-domu-jednorodzinnego-pietrowego-z-piwnica-180-m2/

Konkursy

Do wygrania Stypendium Projektowe Vectorworks.
Czerwiec 18, 2019
Międzynarodowe Biennale Architektury (MBA) jest imprezą cykliczną odbywającą się w Krakowie od 1985 roku. Każda kolejna edycja stanowiła niepowtarzalne forum wymiany pomysłów i doświadczeń dla arch...
Czerwiec 18, 2019

Wasze projekty

wizualizacja 3d osiedla dla dewelopera
Prezentacja 3d nowego osiedla mieszkaniowego o charakterze ekologicznym - w otoczeniu zieleni, z...
Luty 9, 2019
Jest to miejsce, gdzie nowoczesność i minimalizm form przeplatają się ze wspomnieniem o stylist...
Styczeń 23, 2019

Wasze realizacje

Projekt: arch. Marta Gajda (www.martagajda.pl) | Realizacja: PRZYJAZNE DOMY Jankowiak i Krzyżak S...
Marzec 17, 2019
Dom własny ZONA Architekci https://zona.archi
Projekt domu jest bardzo specyficznym, a zarazem wyjątkowym wyzwaniem dla architekta. Każda kresk...
Luty 10, 2019

Wydarzenia

To kolejna edycja webinarium z cyklu VELUX Archi-Vizje, którego tematem tym razem będzie doświetl...
Czerwiec 24, 2019
Nowa edycja Biennale ma inspirować do refleksji, medytacji i poruszenia naszej wyobraźni w proces...
Czerwiec 18, 2019