Aktualności

Luty 29, 2016

Wieża wyciągowa dawnej kopalni Katowice

Wieża wyciągowa dawnej kopalni Katowice została zaadaptowana na wieżę widokową
Wieża wyciągowa dawnej kopalni Katowice została zaadaptowana na wieżę widokową

Jest postawna – ma wysokość ok. 40 m i wagę 100 ton – i robi wrażenie na wszystkich zwiedzających. Wieża wyciągowa dawnej kopalni Katowice, świadek przeobrażenia postindustrialnego terenu w Strefę Kultury, powstawania w tym miejscu nowej siedziby Muzeum Śląskiego, otwarcia dla publiczności terenu parkowego, a nawet oświadczyn, już niedługo sama ulegnie metamorfozie.

Wieża wyciągowa szybu Warszawa II, wyprodukowana na początku lat dwudziestych, jest pozostałością po jednym z najstarszych szybów kopalni. Zachowana w oryginalnym stanie, bez poważnych przekształceń, stanowi świadectwo rozwiązań technologicznych z lat 20. XX w. W ramach projektu budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach została zaadaptowana na wieżę widokową – m.in. wzmocnione zostały fundamenty, dobudowano windę panoramiczną, zabezpieczono podesty i balustrady schodowe oraz wykonano jej oświetlenie. Prace nie ingerowały jednak w zabytkową konstrukcję wieży.

Obecnie najbardziej rozpoznawalny symbol Muzeum Śląskiego, który towarzyszył w przeszłości transmisjom z Telewizji Katowice, kojarzony dziś z nowym odczytaniem dziedzictwa przemysłowego, jest jednocześnie charakterystycznym punktem na mapie regionu, a także atrakcją turystyczną. Wieża, wciąż budząca wiele wspomnień górników pracujących w zamkniętej w 1999 r. kopalni Katowice, również obecnie wywołuje tak pozytywne emocje, że podczas ubiegłorocznego festiwalu Tauron Nowa Muzyka odbyły się na niej oświadczyny.

Dzięki otrzymanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji, w najbliższych dniach zakończony zostanie montaż paneli zabezpieczających na pomostach pełniących również funkcję informacyjną i promocyjną. Górna platforma wieży uzyska zadaszenie, które nawiąże do jej pierwotnego wyglądu. W ramach przyznanej dotacji opracowana została również kompleksowa dokumentacja prac restauracyjnych wieży, które pozwolą na utrzymanie trwałości konstrukcji przez nawet 50 lat. Aby rozkoszować się metamorfozą wieży, musimy jednak trochę poczekać – ze względu na warunki atmosferyczne wieża widokowa jest wyłączona z użytku do sezonu wiosennego.

 

Tagi: muzeum rewitalizacja

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020

Wasze projekty

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

ilustracja: Kaja Kusztra
WARSZAWA W BUDOWIE rusza 2 października i potrwa do 17 stycznia 2021 roku. Składa się z dwóch rów...
Wrzesień 18, 2020
World Architecture Festival Goes Virtual in December, Returning as Live Event in June 2021.
Wrzesień 3, 2020