Aktualności

Luty 29, 2016

Wieża wyciągowa dawnej kopalni Katowice

Wieża wyciągowa dawnej kopalni Katowice została zaadaptowana na wieżę widokową
Wieża wyciągowa dawnej kopalni Katowice została zaadaptowana na wieżę widokową

Jest postawna – ma wysokość ok. 40 m i wagę 100 ton – i robi wrażenie na wszystkich zwiedzających. Wieża wyciągowa dawnej kopalni Katowice, świadek przeobrażenia postindustrialnego terenu w Strefę Kultury, powstawania w tym miejscu nowej siedziby Muzeum Śląskiego, otwarcia dla publiczności terenu parkowego, a nawet oświadczyn, już niedługo sama ulegnie metamorfozie.

Wieża wyciągowa szybu Warszawa II, wyprodukowana na początku lat dwudziestych, jest pozostałością po jednym z najstarszych szybów kopalni. Zachowana w oryginalnym stanie, bez poważnych przekształceń, stanowi świadectwo rozwiązań technologicznych z lat 20. XX w. W ramach projektu budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach została zaadaptowana na wieżę widokową – m.in. wzmocnione zostały fundamenty, dobudowano windę panoramiczną, zabezpieczono podesty i balustrady schodowe oraz wykonano jej oświetlenie. Prace nie ingerowały jednak w zabytkową konstrukcję wieży.

Obecnie najbardziej rozpoznawalny symbol Muzeum Śląskiego, który towarzyszył w przeszłości transmisjom z Telewizji Katowice, kojarzony dziś z nowym odczytaniem dziedzictwa przemysłowego, jest jednocześnie charakterystycznym punktem na mapie regionu, a także atrakcją turystyczną. Wieża, wciąż budząca wiele wspomnień górników pracujących w zamkniętej w 1999 r. kopalni Katowice, również obecnie wywołuje tak pozytywne emocje, że podczas ubiegłorocznego festiwalu Tauron Nowa Muzyka odbyły się na niej oświadczyny.

Dzięki otrzymanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji, w najbliższych dniach zakończony zostanie montaż paneli zabezpieczających na pomostach pełniących również funkcję informacyjną i promocyjną. Górna platforma wieży uzyska zadaszenie, które nawiąże do jej pierwotnego wyglądu. W ramach przyznanej dotacji opracowana została również kompleksowa dokumentacja prac restauracyjnych wieży, które pozwolą na utrzymanie trwałości konstrukcji przez nawet 50 lat. Aby rozkoszować się metamorfozą wieży, musimy jednak trochę poczekać – ze względu na warunki atmosferyczne wieża widokowa jest wyłączona z użytku do sezonu wiosennego.

 

Tagi: muzeum rewitalizacja

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022

Wasze projekty

Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022
Klimat śródziemnomorski to motyw przewodni tego projektu. Inwestorom zależało również na podkreśl...
Grudzień 30, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Wydarzenia

Bernard Tschumi, Aerial view, © Deskgram
Wykład „Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chôry” przedstawia filozoficzne dysku...
Styczeń 18, 2022
16 grudnia 2021r. w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zainaugurowano wystawę...
Grudzień 20, 2021