Polska i Świat

Marzec 18, 2009

NOSPR

NOSPR, Konior Studio
NOSPR, Konior Studio

Jednym z najważniejszych celów w projekcie było poszukiwanie unikalnej przestrzeni zarówno w aspekcie miejskim jak i wzajemnych relacji w przestrzeni dla muzyki, muzyków i melomanów.

Ten ważny i prestiżowy dla miasta gmach zawiera unikalną salą koncertową o szczególnych walorach akustycznych, przestrzenie do pracy i odpoczynku dla muzyków związanych na stałe bądź współpracujących z NOSPR, małą salę koncertową oraz wszelkie inne funkcje przewidziane programem użytkowym. Przyjęto zasadę współdziałania dwóch przestrzeni i jednocześnie dwóch brył. Wielka sala koncertowa jest sercem kreowanej przestrzeni. Świat muzyków jest pierścieniem, ramą wokół sali koncertowej. Pomiędzy tymi światami, bryłami znajduje się trzecia przestrzeń: świat gości i melomanów.

Wielka sala koncertowa
Przyjęto rozwiązanie dające optymalną akustykę sali dla spełnienia szczególnych wymogów akustycznych zapisanych w warunkach konkursowych z możliwością dostrajania walorów pogłosowych. Pierwotnie więc ustalono kształt sali koncertowej, która w sposób optymalny będzie odpowiedzią na wytyczne akustyczne zawarte w warunkach konkursowych.

Sala z wymaganą ilością miejsc siedzących oraz sceną z mechaniką aranżacji posiada widownię rozmieszczoną na parterze oraz czterech balkonach. Przewidziano lożę VIP wraz z osobnym wejściem i właściwym zapleczem. Wszystkie poziomy sali koncertowej obsługiwane są poprzez pomosty z reprezentacyjnymi schodami, rampami i windami z atrium oraz niezależną ewakuacją do oddzielnych stref lub na zewnątrz budynku.

NOSPR; Konior Studio

 

Mała sala koncertowa
Zgodnie z wymogami konkursowymi sale są połączone wspólnym zapleczem kulisów, magazynów i obsługi technicznej i studia nagrań. Wygodny i połączony poprzez magazyn z oboma salami koncertowymi podjazd dla TIR- ów umożliwia sprawną i wygodną obsługę dostaw instrumentów.

NOSPR; Konior Studio

Przestrzeń muzyków
Wszystkie funkcje przewidziane programem – garderoby muzyków NOSPR i muzyków gościnnych, część administracyjna, biblioteka z czytelnią, część odnowy biologicznej, apartamenty, bufet z zapleczem, rozmieszczono na trzech, kolejnych kondygnacjach wychodzą na przeszklony korytarz, skąd zawsze widoczna jest sala koncertowa – miejsce, w którym realizuje się cel zarówno muzyków jak i melomanów. Poszczególne funkcje są dostępne zarówno z przestrzeni atrium jak również parkingu podziemnego i osobnego wejścia. Dodatkowo przewidziano taras zewnętrzny na poziomie +1.

Atrium
to wnętrze ma być miejscem integracji, wielowątkową, unikalną przestrzenią pomiędzy światem muzyki (wokół sala koncertowa) a światem muzyków (okalający pierścień z funkcjami dla pracowników. Atrium jest widoczne i dostępne od strony ulicy Olimpijskiej poprzez spektakularną, szeroką niemal na całą elewację szczelinę, która stanowi główne wejście do gmachu. Dostępne przez szklany strop światło słoneczne stwarza wyjątkowyklimat i równomierne doświetlenie całej reprezentacyjnej przestrzeni wokół wielkiej sali
koncertowej. Sekwencje schodów, ramp i pochylni dla osiągnięcia różnych poziomów widowni pozwalają na ciekawe perspektywy wglądu w przestrzeń atrium. Osobne atrium dla muzyków oddzielono szklaną ścianą od atrium głównego.

NOSPR; Konior Studio

Architektura budynku

Nowa siedziba NOSPR stanowi integralną całość wraz z Ogrodem Sztuk tworząc wpisany w ukształtowanie terenu kwartał. Krawędzie kwartału od strony płn. i zachodniej stanowią jednocześnie elewacje budynku. Ich charakterystyczne elewacje, szczególnie płd-zach. narożnik budynku swym kształtem i perforacją nawiązuje do otwieranej książki z nutami. Biały beton lub jasny piaskowiec jako materiał elewacyjny będzie zauważalnym w sylwecie miasta akcentem. Od frontu budynku zaprojektowano głęboki, przeszklony podcień wejściowy zapewniający wgląd do wnętrza atrium. Drugi podcień od strony północnej oprócz wglądu do atrium stanowi zewnętrzną powierzchnie ogródka i wejście do restauracji.

Źródło: Konior Studio

Tagi: architektura sala koncertowa

Domy jednorodzinne

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020
Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020

Wasze realizacje

Inwestycja mieszkaniowa Enklawa Polany, składa się z 13 domów z apartamentami o zróżnicowanym met...
Listopad 26, 2020
Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020

Materiały budowlane

ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020
Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020

Konkursy

Zimna stal i ciepłe drewno? Przełam schemat! Stwórz oryginalny projekt, weź udział w konkursie i wygraj nagrodę pieniężną.
Listopad 25, 2020
The UIA has endorsed the competition, which is part of UNESCO’s initiative called “Revive the Spirit of Mosul”, a call for the restoration of one of Iraq’s iconic cities.
Listopad 23, 2020