Aktualności

Grudzień 8, 2008

Piazzalogia – architektura spotkania

 

Pytanie o to, czy architektura może służyć spotkaniu człowieka z człowiekiem, zawiera samo w sobie odpowiedź twierdzącą. Jaka architektura czyni to lepiej - jest już kwestią bardziej skomplikowaną i ocenną. Czy wreszcie dzieło, w którym autor utrwalił siebie, nasiąka jego osobowością tak dalece, żeby determinować funkcjonalność powstałej w ten sposób architektury? Jeśli tak się zdarza, lepsze dla jej użytkowników jest działanie czy zaniechanie twórcy?

 

 

 

Te i inne pytania stały się inspiracją filmu dokumentalnego „Piazzalogia” autorstwa Katarzyny Baron i Tomka Barona. Wędrując po placach i przestrzeniach publicznych (obiekty kultury, osiedla) autorzy przyglądają się, w jaki sposób architekci w różnych zakątkach Europy łączą funkcjonalność, szacunek do tradycji i ekspresję własnego „ja”.

 

 

 

Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, Pawła Dominika i Ryszarda Mroczkowskiego, zrealizowano w Krakowie, Helsinkach, Parmie, Modenie, Berlinie i Wiedniu. Cechą wspólną prezentowanych obiektów jest ich zakorzenienie w czasie, wskazywanie ciągłości pomiędzy sytuacją zastaną, a jej architektonicznym przetworzeniem, wykorzystującym w nowy sposób tradycyjne materiały, czy łączącym różne sposoby myślenia o projektowaniu i designie.

 

 

 

Film „Piazzalogia” jest czwartą częścią 4-częściowego cyklu dokumentalnego pt. „Architektura + VAT”. Autorzy prezentują w nim architekturę, za którą stoi wartość dodana, idea (Value Added Thinking). Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.architekturaplusvat.pl . Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami filmu są: Rockwool, Ursa, Rigips, Dekoral, Marazzi, Ceramsus oraz Smeg, Alfa Romeo i Lancia. Partnerem merytorycznym jest ARCHICAD. Cykl będzie kontynuowany również w roku 2009.

 

 

 

DVD z filmem „Piazzalogia” zostało załączone do grudniowego numeru czasopisma ARCHITEKTURA-murator. Poprzednie filmy z tego cyklu zostały załączone do numerów 5/2008 („Osiedle ZEN”), 6/2008 („Architektura second life”), 9/2008 („Scenografia życia”) ARCHITEKTURY-murator. Wcześniejsze filmy o architekturze („Fabryki do życia” i „Modernizm emocjonalny”) zostały dołączone do numerów 6/2007 i 12/2007 tego

Źródło: Para image&word

Tagi: architektura film

Konkursy

This compendium is developed to highlight the importance of collaboration between architects and local communities in the design process, through the lens of the UN SDG 11 (Sustainable Cities and C...
Maj 30, 2023
The European Green Cities Award encourages successful, ambitious, inspiring and innovative green infrastructures projects.
Maj 29, 2023

Wasze projekty

Latająca stodoła to nietypowy projekt domu jednorodzinnego, zainspirowany sztuką, urzeczywistnion...
Czerwiec 1, 2023
W 2017 powstał wielobranżowy projekt domu dla dwóch rodzin o powierzchni 520m2. Zrealizowany w 20...
Maj 26, 2023

Wasze realizacje

Cellaio - biblioteczka / ścianka telewizyjna z półkami na książki i zamykanymi szafkami.
Maj 2, 2023
Narożne półki na książki Cellaio. Bardzo wytrzymałe na obcążenia (ok. 100 kg/mb), bez widocznych...
Maj 1, 2023

Wydarzenia

The world congress will focus on how architecture can be a central tool in achieving the 17 UN Su...
Kwiecień 20, 2023
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład z cyklu "Architektura w Wozowni".
Kwiecień 15, 2023