Aktualności

Styczeń 21, 2009

Targi też dla architektów

W 2009 roku w Polsce zostanie zorganizowanych około 30 imprez targowych, które mogą zainteresować architektów. Największa z nich to wciąż poznańska Budma. Tuż za nią – propozycje Targów Kielce. Projektanci najczęściej mogą znaleźć coś dla siebie na wystawach dla sektora budowlanego, wnętrzarskiego czy kamieniarskiego.

Specjaliści od marketingu przyznają, że rola targów, pomimo wielu alternatywnych form promocji, wciąż jest doceniana przez prawie wszystkie podmioty gospodarki.

– Takie imprezy w miarę szybko reagują na aktualne trendy w biznesie, odczytują nowe kierunki w handlu, dostosowują ofertę do oczekiwań odbiorców – mówi Michael Degen z niemieckiej firmy Messe Düsseldorf, która jest jednym z największych europejskich organizatorów targów. – Na zachodzie Europy pomyślność firmy, kulturę kontaktów kupieckich buduje się przede wszystkim na targach. Bez nich rozwój gospodarczy byłby utrudniony.

Targi bardzo często wyznaczają kierunki sprzedaży, pomagają zdobyć zamówienia i wprowadzać na rynek nowe produkty i usługi. Badania pokazują, że mają najwyższą, po sprzedaży bezpośredniej, skuteczność w samym procesie sprzedaży. Przykładem mogą być właśnie Niemcy.
– Dzisiaj jesteśmy europejskim potentatem w tej dziedzinie, a wartość produkcji będącej efektem organizacji targów przekracza kilkadziesiąt miliardów euro – podsumowuje Degen.

Targowe statystyki

Rynek targowy w Polsce od lat podzielony jest między dwa główne ośrodki. Zdecydowanymi liderami są Międzynarodowe Targi Poznańskie (47% udziałów w rynku) i Targi Kielce 20%. Kolejne w klasyfikacji, Międzynarodowe Targi Gdańskie wykroiły dla siebie 5% targowego tortu. Nie oznacza to jednak, że w innych miastach nie ma imprez targowych. Wręcz przeciwnie, w roku 2007 w Polsce odbyło się 216 wystaw zorganizowanych przez 24 ośrodki. Udział w nich wzięło 30,6 tys. wystawców, którym wynajęto 639 tys. m2 powierzchni. W porównaniu z rokiem 2006 powierzchnia targowa wzrosła o 21%, a liczba wystawców – o 14%. Stoiska odwiedziło milion zwiedzających. To także więcej – o 27% – niż w poprzednich latach.

Co prawda ciężko w tej chwili o zbiorcze podsumowanie roku 2008, porównując jednak liczby gości targów, widać wyraźną tendencję wzrostową (Budma 2007 – ok. 51 tys. zwiedzających, Budma 2008 – ok. 65 tys.). W obliczu ochłodzenia gospodarczego trudno oczywiście prognozować, czy ten trend się utrzyma.

Poznań najpopularniejszy

Jak mówią organizatorzy Budmy: – Architekci są dla nas jedną z najważniejszych grup docelowych, dlatego specjalnie dla nich przewidujemy szereg wydarzeń towarzyszących.
Potwierdzeniem tych słów jest przypomnienie sobie kilku faktów, które miały miejsce podczas ostatniej edycji. W planie imprezy znalazły się m.in. Targowe Spotkania z Architekturą czy seminarium „Rewitalizacja” zorganizowane przez Fundację Twórców Architektury pod patronatem Izby Architektów i SARP.

– Gości z pewnością mogło zainteresować wspólne stoisko branżowe pod nazwą „Archispace” – mówi Natalia Błażejewska z Międzynarodowych Targów Poznańskich. – Była to przestrzeń wzajemnych relacji producentów i architektów. Podstawowy środek komunikacji stanowiły narzędzia informatyczne wspomagające cały proces. Stworzono tym samym okazję, by przekonać się o korzyściach płynących ze stosowania najnowocześniejszych systemów informatycznych opartych o technologię Building Information Modeling.

Na stoisku „Archispace” można się było zapoznać z cyklem projektowania i „wstawiania” konkretnego detalu do projektu budynku, możliwościami jego „obróbki” oraz realizacji najbardziej skomplikowanych wizji architektonicznych.

Równie ciekawym wydarzeniem była „Akcja – kreacja”. W trakcie projektowania „na żywo” grupa młodych poznańskich architektów tworzyła projekt architektoniczny. Celem organizatorów pokazu było zwiększenie świadomości architektonicznej społeczeństwa oraz propagowanie architektury jako gałęzi sztuki.

Budma 2009 zapowiada się równie interesująco. Dzień Architektury odbędzie się pod hasłem „Krajobraz, Przestrzeń Publiczna, Architektura”. Głównymi tematami seminariów będą problemy dotyczące wpasowania architektury w krajobraz i odpowiedzialności projektantów za jakość otoczenia.

Kielce kuszą architektów

Targi Kielce w swoim harmonogramie nie mają wprawdzie imprezy dorównującej rozmiarami Budmie, organizują za to kilka mniejszych, lecz równie ciekawych wydarzeń. Międzynarodowa Wystawa „Sacroexpo” miała swoją już dziewiątą edycję.

– Zwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych i ich wyposażenia. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się aranżacje architektoniczne wnętrz, w tym projekty oświetlenia i nagłośnienia kościołów – mówią organizatorzy.

Już w pierwszym kwartale 2009 roku Kielce zaproponują architektom dwie interesujące imprezy. „Interkamień” to wydarzenie skierowane głównie do branż kamieniarskiej, architektonicznej i budowlanej. W trakcie wystawy odbędzie się konferencja naukowa: „Kamień w budownictwie”. Udział w targach zapowiedzieli wystawcy z Polski, Litwy, Iranu, Francji, Holandii, Izraela, Portugalii, Austrii, Chin i Włoch.
Unikatową imprezą na polskim rynku targowym jest „Glass-Tech”. Trzydniowa wystawa poświęcona jest wyłącznie technikom obróbki szkła i wykorzystania tego materiału w różnych dziedzinach gospodarki, w tym w budownictwie i wyposażeniu wnętrz.

Z innych projektów realizowanych przez Targi Kielce i dedykowanych branży architektonicznej wymienić należy m.in.: Dom (Ogólnopolskie Targi Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz) oraz Sport-Obiekt (Wystawę Wyposażenia i Budowy Obiektów Sportowych).

Targi branży architektonicznej?

W Polsce nie ma imprezy targowej skierowanej wyłącznie do architektów. Takiej, podczas której mogliby prezentować swoją ofertę inwestorom, a z drugiej strony mieliby szansę zapoznać się z propozycjami kierowanymi w ich kierunku np. ze strony producentów materiałów budowlanych. Branża architektoniczna stanowi uzupełnienie dla targów o tematyce budowlanej, wnętrzarskiej czy kamieniarskiej. Dlaczego tak jest? Odpowiedzi jest kilka. Sami organizatorzy targów przyznają, że jest to branża tematycznie dość zróżnicowana. Jednocześnie jej problematyka zawiera się w profilu imprez, które organizowane są dla wielu innych sektorów. Do tej pory nie wyodrębniano w Polsce wystawy skierowanej wyłącznie do architektów. Niemniej jednak, jak podkreślają organizatorzy, warto w przyszłości w ramach istniejących wystaw położyć większy nacisk na środki globalnej łączności w zakresie budownictwa i architektury.

Architekci o targach

– Na targach interesują mnie nowe technologie i materiały budowlane, szukam tam także przyjaznych wykonawców i fachowej porady – mówi arch. Tomasz Głowacki, właściciel pracowni PAG. – Nie traktuję ich jako miejsca, w którym można uzyskać zlecenia. Jeżdżę, aby poznać ofertę handlową i usługową. Zawsze istnieje szansa natrafienia na nowy interesujący produkt czy technologię, którą można potem wykorzystać w projekcie. Swoich wyjazdów na targi nie ograniczam jedynie do wizyt na krajowych wystawach. Bywam również na kilku ważnych europejskich spotkaniach.

– Na takich imprezach brakuje niestety chęci kształtowania gustów potencjalnych klientów architektów – twierdzi arch. Barbara Bejtman-Kuźmienko z warszawskiej pracowni Architekt Kuźmienko. – Nie uczy się odbiorców myślenia o estetyce. A projektantom usiłuje się przede wszystkim wciskać do głowy zalety jakiegoś produktu. Miałam kiedyś stoisko na targach mieszkaniowych. Ludzie ustawiali się w kolejkach po darmowe porady. Polegały na tym, że rysowałam im koncepcje projektu mieszkania. Wszystko było pięknie, tylko później nikt nie odwiedził mojej pracowni. A wiele tych narysowanych koncepcji krążyło potem po pracowniach prowadzonych przez 20-latków. Zawodowo to stoisko nic mi nie dało.
Przytaczamy tylko dwie z kilkunastu podobnych wypowiedzi architektów zapytanych przez redakcję Z:A o skierowane do nich imprezy targowe. Większość respondentów wskazywała, że wydarzenia takie są projektantom potrzebne. Mogą zdobyć wiele ciekawych informacji, nawiązać biznesowe kontakty, porozmawiać o innowacyjnych produktach i rozwiązaniach. Architektom jednak często brakuje wyraźnego podziału danej imprezy na sektory tematyczne. Nawet jeżeli organizator próbuje taki podział zachować, nie ma w nim konsekwencji, co może zniechęcać zwiedzających do przemieszczania się po obiektach wystawowych.

Targowe propozycje na rok 2009

W nadchodzącym roku ponownie największą uwagę należy zwrócić na Budmę. Jednak inne ośrodki targowe także szykują sporo ciekawych propozycji dla architektów. W ramach warszawskich targów Murexpo zorganizowana zostanie impreza „Warsztat architekta”. Do udziału w dyskusjach zaproszono przedstawicieli Miasta Stołecznego Warszawy, największych firm deweloperskich i stowarzyszeń branżowych.

Równie ciekawą propozycją wydają się warszawskie targi „Światło”. W jej ramach zostaną zorganizowane warsztaty „Architektura, światło, przestrzeń”, których gościem specjalnym będzie włoski architekt Giampiero Peia, a patronat honorowy sprawują Izba Architektów i SARP.

Nadchodzący rok przyniesie również dwie duże imprezy w Szczecinie: Międzynarodowe Targi Budowlane Bud-Gryf i Targi Wykończenia i Wyposażenia Wnętrz „Wszystko dla Domu”. Organizatorzy zapowiadają, że odwiedzający będą mogli wziąć udział, jak co roku, w wielu prezentacjach i seminariach.

Do architektów skierowane są też Targi Inwestycji i Kooperacji Infrastruktura Pomorze 2009, które odbędą się w Gdańsku. Celem tej imprezy jest przede wszystkim prezentacja osiągnięć regionu, ale można tam także zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami infrastruktury drogowej, miejskiej, komunalnej czy lotniczej.

W sumie w nadchodzącym roku przygotowanych zostanie w Polsce około 30 wystaw. Natomiast w Europie na szczególną uwagę zasługują targi BAU w Monachium. Wiodącym tematem tej wystawy będzie energooszczędne budowanie, adaptacja istniejących budynków i budowanie bez barier. Będzie również można wziąć udział w programie ramowym „budownictwa dla przyszłości”. Na odbywających się w związku z nim forach Zukunft des Bauens („Przyszłość budowania”) i Makroarchitektur wygłoszony zostanie cykl referatów, zaplanowano także dyskusje między architektami a przedstawicielami przemysłu.

Źródło: Zawód Architekt

Autorzy:
Dominik Wójcicki

Tagi: architekt targi architektura

Konkursy

Architecture at Zero is a design competition for decarbonization, equity and resilience, open to students and professionals worldwide. It serves to engage the fields of architecture, design, engine...
Listopad 29, 2021
The Wheelwright Prize is dedicated to advancing original architectural research that shows potential to make a significant impact on architectural discourse.
Listopad 29, 2021

Wasze projekty

Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021
Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Wydarzenia

Targi imm cologne w Kolonii od 17 do 23 stycznia 2022 r. - pomysły, inspiracje i innowacje z pier...
Listopad 8, 2021
A virtual exhibition and events series highlighting the built environment’s role in tackling the...
Listopad 2, 2021